נפתח באיראן משפט האמריקאים החשודים בריגול

שני הנאשמים נעצרו ב-2009 יחד עם צעירה נוספת ששוחררה; אם יורשעו בריגול הם עלולים לקבל עונש מאסר של עד 10 שנים

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

שחרורה של התרמילאית האמריקאית שרה שורד בספטמבר 2010 מהכלא באיראן, מטעמים הומניטריים, היה רחוק מלהיות סוף פסוק בפרשת מעצרם של שלושה צעירים שנעצרו בגבול איראן-עיראק בקיץ 2009 בחשד לריגול. אתמול נפתח משפטם של שיין באואר וג'וש פטאל שכבר ריצו 18 חודשים בבית הסוהר. השניים מואשמים בריגול וכניסה בלתי חוקית לאיראן. אם יורשעו בריגול, הם עלולים לקבל עונש מאסר של עד עשר שנים.

לדברי עורך דינם, מסעוד שאפי, "שאלת הריגול כלל אינה רלוונטית. הנושא העומד על הפרק יכול להיות רק כניסה למדינה בניגוד לחוק, אולם הגבול באזור שבו נתפסו המטיילים אינו מסומן כראוי". עם זאת, שאפי, למרות ביטחונו בזיכויים של לקוחותיו, הודה שלא קיבל מהרשויות באיראן אישור להיפגש עם באואר ופטאל לקראת המשפט. בין ארה"ב לאיראן אין יחסים דיפלומטיים וגם שגרירת שווייץ באיראן, המייצגת את האינטרסים של ארה"ב בטהראן, לא הצליחה לקבל אישור להיכנס אתמול לאולם המשפט.

עד לשחרורה של המטיילת השלישית שרה שורד, הוחזקו השלושה בכלא בטהראן ותחינות אמהותיהם וקריאות חוזרות ונשנות של משרד החוץ האמריקאי לשחרורם המיידי של אזרחים "המוחזקים בכלא ללא עוול בכפם" לא הועילו. שורד שוחררה בערבות של 500 אלף דולר לאחר שהתברר כי יש לה בעיה רפואית. היא שוחררה בתנאי שתחזור לאיראן כדי להישפט עם חבריה, אך לא שבה לשם. שורד, שנפגשה מאז שחרורה עם נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, בעת ביקורו בניו יורק בעצרת השנתית של האו"ם, הפצירה בו לשחרר את חבריה.

בקשתה לא התקבלה. אחמדינג'אד רמז כי יש אזרחים איראנים המוחזקים בבתי סוהר בארה"ב, והממשל האמריקאי לא הביע נכונות לנהל משא ומתן לחילופי אסירים. העמדה האמריקאית היא שהעצורים באיראן הם מטיילים תמימים שיש לשחררם לאלתר. לעומת זאת, הרשויות באיראן קושרות באופן ברור בין נכונותן לשחרר את העצורים לבין מצב היחסים בין איראן לארה"ב והביקורת האמריקאית נגד איראן, בעקבות כישלון הסבב הנוסף של השיחות על תוכנית הגרעין האיראנית.

שורד ובאואר התגוררו בדמשק לפני הטיול הגורלי. בסוריה הם למדו ערבית, שורד לימדה אנגלית וחברה לחיים כתב כתבות לאתרים שונים באינטרנט. ג'וש פטאל בא לבקר את שני חבריו ויחדיו הם יצאו לטיול בעיראק. כל השלושה הכחישו את החשדות נגדם וטענו שהם חצו את הגבול בלא יודעין. בסרט התיעודי על המעצר שלהם, סיפרה שורד כי במהלך הטיול שלהם בהרים בצפון עיראק הם פגשו בחייל שהורה להם לרדת ממסלול טיולם ולהתקדם לכיוונו. "הוא אמר ?איראן' והצביע על הקרקע. לאחר מכן הוא הצביע על השביל שממנו ירדנו, ואמר ?עיראק'. זה אומר שלמעשה היינו על אדמת עיראק, עד שבאנו לקראתו", סיפרה שורד. לאחר שמצאו החיילים האיראנים בתיקים שלהם דרכונים אמריקאיים, הם נעצרו והועברו לחקירה בטהראן. לאחר פניות חוזרות ונשנות של הורי העצורים, הגיעו במאי האחרון שלוש האמהות שלהם לטהראן למפגש שסיקרו בהרחבה כלי התקשורת באיראן.

ואולם, השלישייה לא שוחררה אז כמחווה של רצון טוב מצד המשטר האיראני. המשפט היה צפוי להיפתח בנובמבר אולם נדחה לפברואר, זאת לאחר ששורד לא שבה לטהראן. רשויות איראן הודיעו כי הפרה את תנאי שחרורה וכספי הערבות לא יוחזרו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ