במקום הפגנות סוערות, אוהלים ושירי מחאה בכיכר א-תחריר במצרים

מצרים רבים מנסים לשוב לשגרה, שבועיים מאז פרוץ ההפגנות. בכיכר א-תחריר, מעוז המחאה, נשארו הלילה אלפים בודדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבטחותיו של חוסני מובארק כי לא יתמודד שוב לנשיאות והמגעים בין סגנו עומר סולימאן לתנועות האופוזיציה אולי לא סיפקו את המפגינים, אך נראה כי הם בהחלט הרגיעו במעט את הרוחות במצרים. שבועיים חלפו מאז פרצו ההפגנות הסוערות בדרישה לסילוקו של הנשיא וכינונה של דמוקרטיה, ונראה כי מצרים רבים מנסים לשוב לשגרה.

בכיכר א-תחריר, שהפכה לסמל המחאה נשארו הלילה כאלפיים מפגינים בלבד. חלקם ישנו באוהלים בעוד שאחרים ישבו בחוץ והאזינו לשירים לאומיים ושירי מחאה שבקעו בחוזקה מרמקולים בכיכר. חלק מהמפגינים פרסו את שמיכותיהם בדרכם של כלי הרכב הצבאיים על מנת למנוע מן החיילים לדכא את ההפגנה ולהשיב את תנועת כלי הרכב לכיכר. חילופי המשמרות בבריקדות לא תמו וחלק מכלי הרכב המוצתים נותרו עדיין בכיכר. המפגינים ביקשו לוודא כי בין המגיעים לכיכר אין כאלה המבקשים להתפרע.

מפגינים בכיכר א-תחריר בקהיר. תצלום: אי-פי

רבים מהצעירים המפגינים בכיכר הגיבו בביטול למשמע המגעים בהם פתח סגן הנשיא עומר סולימאן עם תנועות האופוזיציה. חלקם טענו כי השיחות "אינן מקובלות" והבטיחו להישאר בכיכר כדי להמשיך ולקיים את "מהפכת הנילוס". "לא ניעלם, נישאר עד שמובארק ילך", אמר סייד אבדל-חדי, רואה חשבון בן 28. "אנו לא רוצים את סולימאן, הוא מסמל את מובארק. אם הוא יהפוך לנשיא נבצע עוד הפיכה", הזהיר מפגין אחר, אוסמה גמאל, מורה בן 22.

במקומות אחרים בקהיר, הרחובות שבו ונחסמו הפעם לא בידי כוחות הצבא, אלא בשל פקקי תנועה שגרתיים. חנויות רבות נפתחו לראשונה מאז פרוץ המהומות וקהל רב התגודד בפתח דוכני פירות וירקות, כיוון שסוף סוף הגיעה אספקה טרייה, אחרי ימים של מחסור במלאי.

תבנית דומה של חזרה לשגרה נרשמה גם באלכסנדריה ובסואץ. בהתאם, הרשויות הודיעו כי העוצר יחל מעתה שעה מאוחר יותר, משמונה בערב ויימשך עד שש בבוקר. כמו כן נמסר כי הבורסה במצרים תשוב ותיפתח ביום ראשון.

במקביל, הזהיר שר האוצר הגרמני כי מעתה ועד להודעה חדשה אין בכוונת גרמניה לאשר ייצוא נשק למצרים בשל הדאגה למצב זכויות האדם במדינה. לדבריו, הוא שוקל לפעול גם בנוגע למשלוחי נשק שכבר אושרו. עוד ציין כי גרמניה ייצאה נשק למצרים ב-2010 בשווי 22 מיליון אירו, לעומת נשק בשווי 77.5 מיליון שנה קודם לכן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ