רגע לפני התגלית, פסקו הקידוחים במקום הקר בעולם

משלחת המדענים שערכה קידוח מרתוני באגם ווסטוק שבאנטארקטיקה נאלצה להפסיקו בשל הקור

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

במשך 15 מיליון שנה שכן אגם ווסטוק בעומק של כמעט ארבעה קילומטרים מתחת לקרח האנטארקטי, בחשיכה ובבידוד מוחלטים. מאגר המים המתוקים התגלה לראשונה בשנות ה-70 ומאז הוא מעורר את סקרנות הקהילה המדעית, שמקווה לראות אילו חיים התפתחו בתנאים הקיצוניים - ללא אור שמש, בלחץ אדיר, בבידוד הרמטי מהסביבה ועם ריכוז חמצן גבוה במיוחד.

בשבועות האחרונים ערכה משלחת מדענים רוסים קידוח מרתוני במקום במטרה לפרוץ לראשונה את מעטה הקרח האדיר. המדענים עבדו במשך 24 שעות ביממה, והצליחו לקדוח כ-1.6 מטרים של קרח בכל יום. אך כיוון שקצו של הקיץ קרב, כשבחוץ מינוס 40 מעלות והטמפרטורות ממשיכות לצנוח, זמנם היה מוגבל. ביום ראשון, כאשר רק חמישה מטר של קרח הפרידו בינם לבין האגם, נאלצו המדענים לנטוש את מאמצי הקידוח ולעזוב בטיסה האחרונה מתחנת ווסטוק, הממוקמת מעל לאגם. הם ייאלצו לחכות עוד שנה שלמה כדי לסיים את עבודתם.

תחנת ווסטוק, המבודדת במעמקי הקוטב הדרומי, התפרסמה כמקום שבו נמדדה הטמפרטורה הנמוכה ביותר על פני כדור הארץ: מינוס 89.2 מעלות. הקידוחים באזור החלו ב-1989, במטרה להוציא פרוסת קרח באורך אלפי מטרים מאדמת הקוטב הדרומי, שתחשוף את ההיסטוריה האקלימית של האזור. במחצית השנייה של שנות ה-90, כאשר התבררו ממדיו הגדולים של המאגר, הקידוח כוון גם לפריצת דרך לאגם ולאיסוף דגימה ממנו, אך מאז הוא נתקל בקשיים רבים. בסוף העשור הקודם הקפיאה מזכירות הברית האנטארקטית את הקידוח, מחשש שהוא יחבל בניסוי בכך שיזהם את המאגר. רק באחרונה קיבלה המשלחת הרוסית היתר לחדש את המאמצים, ולקדוח את 100 המטרים האחרונים של הקרח.

על פי רויטרס, משלחות בריטיות ואמריקאיות מנהלות במקביל משימות קידוח דומות מעל מאגרי מים אחרים מבין 150 האגמים התת-קרקעיים בקוטב הדרומי. אגם ווסטוק הוא הגדול והמבודד ביותר שבהם. תקוותם של המדענים היא לגלות צורות חיים חדשות שאולי אף יטילו אור על הסבירות למצוא חיים מחוץ לכדור הארץ.

ואלרי לוקין, המפקח על משלחת הקידוח מטעם מכון המחקר הארקטי והאנטארקטי הרוסי, אמר לרויטרס ש"זה כמו לחקור כוכב לכת זר שאף אחד לא ביקר בו קודם לכן. איננו יודעים מה נמצא שם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ