ויכוח ציבורי בבריטניה בעקבות דברי דיוויד קמרון על כישלון הרב-תרבותיות

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

מהרגע שבו אמר בסוף השבוע ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, כי הרב-תרבותיות "נכשלה", נשמעות בבריטניה תגובות מצד מומחים מכל הסוגים המתווכחים ביניהם על אחד הנושאים הרגישים בפוליטיקה הבריטית.

הרב הראשי של איחוד הקהילות היהודיות, הלורד סאקס, כתב ב"לונדון טיימס" שהרב-תרבותיות היתה אמורה ליצור חברה סובלנית יותר, שבה כל אחד - ללא הבדל צבע, דת או תרבות - ירגיש שהוא בביתו. ואולם, לדבריו, המסר של הרב-תרבותיות הוא ש"אין צורך להשתלב".

הפירוש הנוכחי של הרב-תרבותיות, טוען סאקס, הוא שהיא חלק מתופעה אירופית רחבה יותר של יחסיות מוסרית. מבחינתו, הרב-תרבותיות אמורה למוסס את הזהות הלאומית, את הערכים המשותפים ואת הזהות הקיבוצית "שמונעים מקבוצות להשתלב משום שאין להם במה להשתלב".

ואולם, יש בבריטניה גם כאלה שלא פירשו את דברי קמרון באהדה כזו.

יו"ר הוועדה לשוויון ולזכויות האדם, טרבור פיליפס, סירב למתוח ביקורת על הטענה שהרב-תרבותיות נכשלה, אך אמר כי ייתכן שקמרון "גורם קצת קשיים לעצמו" כשהוא משלב אינטגרציה וטרור בנאום אחד.

כמה פרשנים בעיתונות הרחיקו לכת הרבה יותר ממנו. יסמין אליבהאי-בראון טענה ב"אינדפנדנט" כי המסר של קמרון הוא, עקרונית, שמוסלמים אינם רצויים. "מוסלמים ומהגרים מנוצלים להסחת דעתם של אנשים מהכאוס המתוכנן, שמיושם על ידי הקואליציה הנוכחית הלא-פופולרית. זו פוליטיזציה מהסוג הגרוע ביותר". מדלן בנטינג כתבה ב"גרדיאן" כי הפרשנות של קמרון פגומה, וכי האינדיבידואליות והגלובליזציה הן אלה שמונעות קיום זהות לאומית חזקה ולא הרב-תרבותיות.

מוחמד שאפיק, מנכ"ל קרן רמדאן, ארגון לצעירים מוסלמים בבריטניה, אמר שהוא חש אכזבה מדבריו של קמרון וכי האשמותיו מכתימות קהילה שלמה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ