סגן נשיא ארה"ב לשעבר קרא לשחרור פולארד

דן קווייל, שהיה סגנו של ג'ורג' בוש האב, אמר שעונשו של המרגל הישראלי "קיצוני ביחס למעשיו"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

דן קווייל, שהיה סגן הנשיא בתקופת ג'ורג' בוש האב, הוא בכיר אמריקאי נוסף המצטרף לקריאה לשחרר את ג'ונתן פולארד. ב-31 בינואר, קווייל שלח מכתב לנשיא ארה"ב ברק אובמה בו ביקש ממנו לקצוב את עונשו של פולארד. קווייל כתב שפולארד אמנם ביצע עבירה חמורה, אך הוא מאמין שהעונש "קיצוני מאוד" ביחס לעבירה. קווייל הוא לא רק האיש הבכיר ביותר שפנה עד כה לממשל האמריקאי בבקשה לחון את פולארד - מדובר גם בבכיר רפובליקאי, מפלגה שגילתה פחות נכונות להתפשר בעניין פולארד.

ביוני 2009, ועדת המודיעין של הסנאט פרסמה הצהרה תקיפה של ראשי המודיעין שהועברה אליה שנה לפני כן, המתנגדת לשחרורו של פולארד בטענה שהוא גרם לסיכון חמור לביטחון הלאומי. בהצהרה נאמר שהערכה לגביו לא השתנתה מאז 1996. אך המצב בשטח בכל זאת משתנה. בספמבר אשתקד, 39 חברי קונגרס חתמו על מכתב לאובמה הקורא לו לקצוב את עונשו של פולארד.

ראש הסי-איי-אי לשעבר ג'יימס וולסי גם אמר שצריך לשחרר את פולארד, ולא במסגרת עסקה פוליטית כלשהי. התובע הכללי לשעבר, מייקל מוקאסי, אמר כי במהלך כהונתו של רייגן נידונו למאסר עולם רק רוצחים וטרוריסטים, וכי "העבירה של פולארד אינה מתקרבת בחומרתה לאף אחד מהם".

בחודש שעבר שיגר ראש הממשלה בנימין נתניהו בקשה למתן חנינה לאובמה, ולאחרונה גם ג'ורג' שולץ, שהיה שר החוץ בממשל רייגן, כתב לאובמה כי "האנשים המכירים באופן המדויק ביותר את המידע המסווג שהעביר פולארד לישראל תומכים בשחרורו". לפני כשבוע, הצטרף אחד המועמדים הפוטנציאליים לנשיאות במחנה הרפובליקאי, מייק האקבי, לקריאה לשחרור פולארד במהלך בעת ביקורו בארץ.

בממשל האמריקאי לא גילו בשנים האחרונות עניין בנושא. דוברי הממשל ציינו לרוב ביובש שמכתב זה או אחר התקבל, אך אמרו כי ההחלטה לגיבוש ההמלצות לשחרור מוקדם נמצאת במשרד המשפטים, בעוד במשרד המשפטים סירבו להגיב לעניין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ