רוסיה: מתחת לאפס, אבל בשעון קיץ

ב-27 במארס תיפרד רוסיה משעון החורף לצמיתות

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

בזמן שבישראל מתנהל ויכוח ער על מועד תחילתו של שעון החורף, ברוסיה מצאו פתרון יצירתי לבעיה: ביטולו לחלוטין. המשמעות היא ששעון החורף שנכנס לתוקפו ברוסיה באוקטובר אשתקד, הוא שעון החורף האחרון שיהיה במדינה.

אתמול הודיע נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב באופן רשמי על ביטול המעבר לזמני חורף וקיץ במדינתו. לדברי הנשיא הרוסי - שכבר נתן לממשלתו "הוראת ביצוע" - אזרחי המדינה לא יצטרכו עוד להזיז את מחוגי השעון החל מסתיו 2011. מדוודב לא אמר דבר לגבי האביב הקרוב, כך שהמסקנה המתבקשת היא כי כשב-27 במארס יעבירו ברוסיה את המחוגים שעה אחת קדימה לשעון קיץ, תהיה זו הפעם האחרונה שבה ישנו את השעה. עד כה היה נהוג להזיז את המחוגים שעה קדימה ביום ראשון האחרון של חודש מארס (זמן קיץ) ולהשיב את השעון שעה אחורה ביום ראשון האחרון של חודש אוקטובר (זמן חורף).

מיד עם פרסום ההחלטה, החל קרב בין צדדים שונים במערכת הפוליטית הרוסית על הובלת היוזמה. במפלגה הליברל-דמוקרטית - בהנהגת ולדימיר ז'ירינובסקי - דאגו להזכיר שבאוקטובר אשתקד הועברה ל"דומא" (הפרלמנט הרוסי) הצעת חוק הדורשת לבטל את המעברים לשעון חורף וקיץ. אולם במפלגת השלטון ("רוסיה המאוחדת") דאגו להזכיר כי כבר בנובמבר 2009 נכתב מסמך בנושא. כמו כן טוענים במפלגה כי בתחילת השנה האזרחית הנוכחית, הובטח לקדם את היוזמה.

החלטה זו התקבלה לאחר שבחודשים האחרונים החלו כלי התקשורת ברוסיה - לרבות תחנות טלוויזיה - לדווח על ההשלכות השליליות כביכול של המעברים לזמן חדש פעמיים בשנה. זאת בהסתמך על חוות דעת של רופאים (לרבות פסיכיאטרים), פסיכולוגים ומומחים מהמדעים המדויקים. מחוות הדעת עלה כי בימים שלאחר השינוי התרבו מקרי הדיכאון, ואחוז ההתאבדויות עלה בצורה קיצונית - עד 70%. כמו כן נטען כי התרומה הכלכלית במעבר לזמן החדש היא מינימלית עד אפסית. על פי סוכנות הידיעות TASS-ITAR, מדוודב - שכבר ב-2009 טען כי המעברים גורמים להוצאות גדולות מדי ולתועלת מזערית - הגדיר את החלטתו "מועילה".

ההחלטה עוררה לא מעט הדים באתרי האינטרנט הרוסיים, וחלק מהמגיבים לעגו לנשיאם והדביקו לו את הכינוי "השען הראשי" של רוסיה. כינוי זה הוא גם תוצאה של החלטה קודמת של מדוודב, מלפני כמה חודשים, לצמצם את מספר אזורי הזמן במדינה הענקית מתשעה לשבעה. אולם רוב המומחים שהתייחסו להחלטה לתת יותר "שעות אור", הגדירו אותה כהתפתחות חיובית.

"הקריטריון העיקרי לגבי כל שינוי שיטת הזמן הוא המימוש המלא של ?זמני האור' בתקופה ההתנהלות האקטיבית של האוכלוסייה - כלומר בין השעות 6:00 ל-7:00 בבוקר ועד 22:00-23:00 בלילה", מצוטט פרופסור לגיאוגרפיה מאוניברסיטת מוסקווה, אנדריי פאנין, באתר האינטרנט של העיתון מוסקובסקי קומסומולץ. "מנקודת מבט זו ניתן להגדיר את החלטת הנשיא מדוודב חיובית בהחלט, במיוחד נוכח הצעות של מספר פוליטיקאים - לבטל את המעבר בחודש מארס ולהישאר לפיכך בזמן חורף. בהתאם להחלטה שהתקבלה, אנחנו לא מאבדים את שעות האור בהשוואה לשיטה הקיימת, וגם חוסכים את המעבר הכפול של מחוגי השעון".

עוד ציין פאנין כי הוא מתייחס בסקפטיות לדעה שהמעברים גורמים נזק. "אולם אם הציבור דורש שינוי וביטול - אזי חובה לבטל". לדעתו, משתי האפשרויות - להישאר עם זמן חורף או זמן קיץ, נשיא רוסיה בחר בחלופה האופטימלית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ