סמל המחאה, הבכיר בגוגל מצרים ששוחרר ממעצר, משך מאות אלפים לכיכר תחריר

עד כה סבלה המחאה מהיעדר הנהגה מוסכמת, ונראה כי ואיל רונים, ששוחרר שלשום, יכול להיות הסמל שיאחד סביבו את המפגינים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קהיר (אי-פי). בכיר בגוגל מצרים, שהיה אחד ממנהיגי המחאה נגד המשטר ושוחרר שלשום ממעצר, הצטרף אתמול לראשונה למאות אלפי המפגינים בכיכר א-תחריר בקהיר. ואיל רונים, בן 30, נענה בתשואות סוערות כשהכריז: לא נוותר על דרישתנו להסתלקות המשטר.

רבים מהמפגינים אמרו ששאבו השראה מרונים, מנהל השיווק של גוגל במצרים שהיה אחד המארגנים המרכזיים של הקמפיין המקוון שהצית לראשונה ב-25 בינואר את ההפגנות להדחת הנשיא חוסני מובארק. שלשום בערב, מיד עם שחרורו אחרי 12 ימי מעצר, העניק רונים ראיון טלוויזיוני טעון רגשית, שבמהלכו בכה על המפגינים שנהרגו בשבועיים האחרונים בעימותים במצרים.

מבמה בכיכר נשא רונים נאום קצר בקול שקט בפני הקהל העצום, שנפתח בדברי תנחומים למשפחות ההרוגים. "אני לא גיבור. אלה שהקריבו את חייהם הם גיבורים", אמר, ואז שב וחזר על הקריאה, "מובארק לך, מובארק לך". כשסיים את דבריו פרץ ההמון בשריקות ותשואות מחרישות אוזניים.

בראיון הטלוויזיוני הראשון שהעניק שלשום כינה רונים את ההפגנות "מהפכת האינטרנט של הצעירים", והצהיר בהתרסה: "אנחנו לא בוגדים". כשבא, הכיכר היתה מלאה בכרבע מיליון בני אדם. המפגינים הרבים סיפקו תשובה מוחצת לשאלה שריחפה באוויר בימים האחרונים, האם נותר למפגינים מומנטום אחרי שבועיים של לחץ עיקש שלא השיג את מטרתו - להדיח את מובארק. אחת הבעיות העיקריות של המפגינים בימים האחרונים היתה היעדר הנהגה מאוחדת.

רבים מהמפגינים הצעירים אינם סומכים על גופי האופוזיציה הוותיקה שייצגו את רצונותיהם. מוחמד אל-בראדעי, יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית וחתן פרס נובל לשלום, ניסה למצב עצמו בתור מנהיג המחאה, אבל רבים מהמפגינים רואים בו נטע זר ששירת את שלטון מובארק שנים ארוכות בתור דיפלומט. חלק ניכר מהם גם לא מרוצים מהמסרים של האחים המוסלמים, שגם הם רואים עצמם בתור אופוזיציה מרכזית לשלטון. בימים האחרונים הגיעו נציגי חלק מארגוני האופוזיציה לסיכום עם המשטר על הישארות מובארק בשלטון עד לבחירות בסתיו. המפגינים מצדם מתעקשים ששום ויתורים לא ישביעו את רצונם כל עוד מובארק בשלטון, ושעליו לפרוש מיד. רונים אינו מעורב כרגע במשא ומתן המעשי, אבל לפחות אתמול נראה היה כי יש בו פוטנציאל להיות סמל המהפכה שאנשים יכולים להתאחד סביבו.

"הראיון חשף פן של האמת שהתקשורת הממשלתית ניסתה להסתיר במשך זמן רב", אמר הגנרל בדימוס עיסאם סאלם. "אנשים רבים באים משום שראו את האמת". פיפי שאוויקי, 33, עקרת בית מהמעמד הגבוה שבאה לראשונה להפגין בכיכר א-תחריר, עם שלוש בנותיה ואחותה, אמרה כי שאבה השראה מרונים. "ראיתי את ואיל אתמול בראיון ובכיתי. הרגשתי כאילו הוא בני וכל הצעירים כאן הם בניי", אמרה. "אני חושבת שרבים אחרים באו לכאן בגלל ואיל". גם מפגינים אחרים אמרו שהצטרפו לראשונה למחאה. "אני מכירה הרבה אנשים שבאו לכאן בפעם הראשונה, אחרי שהתרשמו מוואיל ומתמונותיהם של אלה שהקריבו את חייהם", אמרה אימן אברהים, 40, גם היא עקרת בית מהמעמד הגבוה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ