באירופה המצב הכלכלי הוציא המון לרחובות

מצרים ותוניסיה לא לבד

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

כתבת "הארץ" באירופה

הישראלים אינם נוהגים לצאת לרחובות במחאה על המצב הכלכלי, ומסתפקים בדרך כלל בהפגנות בסוגיות שונות בסכסוך הישראלי-פלסטיני. בעולם, לעומת זאת, מחאה על עליות מחירים או על פגיעה בזכויות סוציאליות היא דבר שכיח למדי. התוניסאים והמצרים לא לבד: בחודשים האחרונים יצאו לרחובות אזרחים בשורה של מדינות באירופה בשל הפגיעה בכיסם. הם ערכו מצעדים, הניפו כרזות, עצרו את התנועה, השביתו בתי עסק והתעמתו עם שוטרים. ביוון המחאה אף הסתיימה בהרוגים.

היה זה במאי אשתקד: המוני בני אדם יצאו לרחובות אתונה במטרה לעצור את צעדי הצנע שתכננה הממשלה, על פי דרישת האיחוד האירופי, כתנאי לחבילת חילוץ כלכלית. המחאות התגלגלו במהרה לפסים אלימים: המפגינים הציתו מבני ממשלה, כוחות הביטחון הגיבו בירי גז מדמיע, והמחאה שככה רק לאחר ששלושה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו.

ואולם, המחאה לא הניבה פירות וצעדי הממשלה אושרו, ובדצמבר חודשו ההפגנות. אלפים השתתפו בסבב השני של המחאה האלימה נגד הרפורמות בתחום העבודה, בהן קיצוצי שכר והחלשת כוח המיקוח של איגודי העובדים במגזר הפרטי.

באותו שבוע הגיעה המחאה לשיא: בצעד מתואם יצאו מאות אלפי מפגינים לרחובות אירלנד, ספרד, בלגיה, פורטוגל, סלובניה וליטא, במחאה על המצב הכלכלי. המפגינים מחו על אובדן מקומות עבודה, העלאת גיל הפרישה, פגיעה בפנסיה וקיצוצים בתקציבי חינוך, בריאות ורווחה.

"זהו רגע קריטי לאירופה", אמר אז ג'ון מונקס, מזכ"ל קונפדרציית האיגודים המקצועיים באירופה, שארגן את האירועים, "זוהי תחילתו של המאבק, לא סופו. דרישתנו היא שקולנו יישמע - נגד צעדי צנע ובעד מקומות עבודה וצמיחה". ואולם, בתוך זמן קצר הגיע המאבק לקצו, לאחר שהצעדים אושרו ותקופת החגים החלה.

בספטמבר ובאוקטובר ניתן האות לשביתה הגדולה בצרפת: במשך שבועיים בוטלו טיסות, האשפה לא פונתה, תחנות הטלוויזיה והרדיו חדלו לשדר ותלמידי תיכון וסטודנטים לא באו ללימודים. במהלך ימי השביתה יצאו ההמונים לרחובות במחאה על הצעות הנשיא ניקולא סרקוזי להנהיג רפורמה במערכת הפנסיה במדינה ולהעלות את גיל הפרישה - הצעות שאושרו בסופו של דבר על אפם וחמתם של המפגינים.

ממש לפני חג המולד מחו אלפי מפגינים זועמים בלונדון על העלאה חדה של שכר הלימוד באוניברסיטאות. המפגינים הבהילו את הנסיך צ'ארלס ורעייתו קמילה כשהקיפו את הרולס רויס שלהם, וכמה מהם אף הצליחו לדחוף מבעד לחלון המכונית מוט היישר לצלעות של הדוכסית מקורנוול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ