השרה לביטחון הפנים בארה"ב: איום הטרור כעת - הגבוה ביותר מאז 11/9

לדברי ג'נט נפוליטנו, האיומים נגד ארה"ב נעשו מורכבים. באביב הקרוב תבוטל שיטת ההתראה המבוססת על צבעים ותוחלף בשיטה יעילה יותר

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

באביב הקרוב ארה"ב תחליף את שיטת ההתראה המבוססת על צבעים, שנכנסה לשימוש ב-2002, בעקבות פיגועי ה-11 בספטמבר, כך הודיעה היום (רביעי) השרה לביטחון הפנים ג'נט נפוליטנו. השיטה החדשה תהיה יעילה יותר, הסבירה נפוליטנו, תשקף את כוננות האומה ותיידע את הציבור לגבי הסכנות הצפויות.

על פי השיטה הנוכחית, רמת ההתראה לא השתנתה גם אחרי נסיונות הפיגוע הגדולים של השנים 2009-2010. ברמה הארצית, האיום מוגדר כיום מוגבר - צהוב - ובשדות התעופה - גבוה, או כתום. השיטה זכתה לביקורת רבה בשנים האחרונות, כשלא מעט אזרחים מבולבלים מתעניינים - מה זה בדיוק אומר, כתום? ולמה בכל פעם שטסים, רואים את אותו קוד הצבע בשלטים?

"איומי הטרור נגד ארה"ב התפתחו בצורה משמעותית, וייתכן שהם כעת בדרגה הכי גבוהה מאז פיגועי ה-11 בספטמבר", נפוליטנו אמרה היום לחברי הקונגרס.

לדבריה, ארגוני הטרור מסתמכים יותר ויותר על גיוס פעילים המחזיקים באזרחות של מדינות מערביות. "אזרחים אמריקאים שדעותיהם הוקצנו יכולים לבצע פיגועים עם מעט התראה או ללא כל התראה, וזה יוצר את אחד מאיומי הטרור הגדולים ביותר", אמרה. "ארגון אל-קאעדה נמצא בנקודת השפל שלו זה עשור, אך הוא אויב מאוד נחוש, ובחמש השנים האחרונות באירופה סוכלו חמש תוכניות לבצע פיגועים".

נפוליטנו התייחסה לעבודת המרכזים שנועדו להצליב מידע מודיעני מסוכנויות הביון ורשויות אכיפת החוק, וכן לקמפיין שיזמה, הקורא לציבור לדווח על התרחשויות חשודות - "אם אתה רואה משהו, תגיד משהו". השלטים נראים בחודשים האחרונים בתחנות האוטובוס, באירועים פומביים גדולים ולאורך הכבישים המהירים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ