הבית הלבן: מצרים אינה עושה די; שר החוץ המצרי: ארה"ב מנסה לכפות את רצונה

"התהליך במצרים לא תואם את ציפיות העם", אמר הדובר גיבס. שר החוץ המצרי השיב: העצות שלכם לא עזרו לנו

נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

המתיחות השוררת בין הממשל האמריקאי לממשלת מצרים באה לידי ביטוי היום (רביעי) בחילופי הדברים בין בכירים משתי המדינות. דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, הביע חוסר שביעות רצון מהתקדמות תהליך חילופי השלטון במצרים, ואילו שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ריט, הלין בראיון על כך שארה"ב מנסה לכפות את רצונה על מצרים. דובר משרד החוץ האמריקאי, פיליפ קראולי, הגיב לדברי אבו אל-ריט ואמר: אנו לא מנסים להכתיב דבר.

לאחר שאתמול העיר שדבריו של סגן נשיא מצרים, עומר סולימאן, על היעדר תרבות דמוקרטית במצרים "אינם מועילים", גיבס אמר היום כי "תהליך המעבר לא תואם את ציפיות העם המצרי. אנו מאמינים שיש לעשות יותר - ומה שחשוב יותר, העם המצרי חושב שצריך לעשות יותר. הדרך הטובה היא שסגן הנשיא סולימאן ירחיב את הדיאלוג ואת המשא ומתן עם אלה שאינם בשלטון, וינקוט צעדים נוספים, ביניהם ביטול חוק החירום והשינויים בחוקה לקראת הבחירות החופשיות וההוגנות. עליהם לקבוע סף שירצה את רוב העם".

אחמד אבו אל-ריט. תצלום: אי-פי

אבו אל-ריט, שהתראיין מוקדם יותר היום לרשת פי-בי-אס, דחה את הדרישה האמריקאית לבטל את מצב החירום במצרים ואמר כי נראה שוושינגטון מנסה לכפות את רצונה על קהיר. כאשר נשאל אם העצות שקיבל מסגן נשיא ארה"ב ברק אובמה סייעו לו, אמר: "כלל וכלל לא". הוא סיפר כי כעס מאוד על מה שתיאר כ"מסרים מבלבלים" מצד ארה"ב בימי המחאה הראשונים. כעת, לדבריו, המסר האמריקאי נכון יותר משום שהוא מבטא הבנה כי שינוי קיצוני יוביל לכאוס.

דובר משרד החוץ האמריקאי, פיליפ קראולי, הגיב לטענותיו של אבו אל-ריט ואמר: "לא כך אנו רואים את הדברים". לדבריו, "אנו לא מנסים להכתיב שום דבר. כפי שאמרנו פעמים רבות, זו תהיה החלטה מצרית, אך זה חשוב שמצרים תעשה את זה ושזה ייראה אמין בעיני העם המצרי, ובעינינו מה שהממשלה המצרית הציגה עד כה לא עונה על הציפיה הזאת. אנו לא רואים את זה כהתערבות.

"אנו מעריכים את התהליך הזה ואת מה שקורה, ובעינינו ממשלת מצרים צריכה להראות שהיא רצינית לגבי קידום המעבר השלטוני. עם כל הכבוד, פחות משנה מה אנחנו חושבים, אלא מה העם המצרי חושב. הממשלה התחייבה לדברים מסוימים וחשוב שהמעשים האמיתיים שלהם יהיו תואמים להבטחות שלהם. עם כל הכבוד לשר החוץ, הוא לא צריך להיות 'המום' מקריאתנו לביטול תקנות החירום. קראנו לזה במשך שנים, אם לא במשך עשורים. אנו חושבים שזה חיוני לעתידה של מצרים לערוך בחירות חופשיות, הוגנות ואמינות. ואנו רוצים לראות תהליך פתוח ורחב שיאפשר למצרים להתקדם לקראת היעד הזה".

הביקורת המצרית על הסתירות במסרים האמריקאיים דווקא זכתה לתמיכה מסוימת מתוך הממשל, כאשר בפגישה שערך אתמול האחראי למזרח התיכון וצפון אפריקה במשרד החוץ, דן שפירו, עם מומחים למזרח התיכון, סוכם שעמדת הממשל לא השתנתה אבל המסר הועבר בצורה מבולבלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ