פורשי ויקיליקס: חלק מהחומר המודלף יועבר לאתר החדש

הדובר שהסתכסך עם אסאנג' מוציא ספר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ברלין (אי-פי). ספר חושפני מאת אחד מאנשי ויקיליקס לשעבר מציג את מייסד האתר, ג'וליאן אסאנג', כרודן שהפך לדמות ציבורית הדומה לאלה שהוא מנסה להוקיע. דניאל דומשייט-ברג, לשעבר דובר ויקיליקס, שפרש מהאתר אחרי סכסוך קשה עם אסאנג', כותב על ההתעלות שחש כשהאתר זכה לפופולריות כה רבה, ועל אכזבתו מהמנהיג שאותו הוא מתאר כאדם פראנואיד מצד אחד, ומכור לכוח מצד שני.

דומשייט-ברג הקים יחד עם פורשי ויקיליקס נוספים בחודש שעבר אתר יריב בשם אופנליקס (OpenLeaks). לדבריו, הפורשים מחזיקים בחלק מהחומר המודלף ובפלטפורמה המאפשרת את העלאת הקבצים המודלפים לאתר, ובכוונתם לעשות עבודה טובה יותר בהגנה על המדליפים.

הספר "התקופה שעבדתי עם ג'וליאן אסאנג' באתר המסוכן ביותר בעולם" (My time with Julian Assange in the World's Most Dangerous Website) יוצא היום ובשבוע הבא במדינות שונות. לדבריו, אחד ממניעיו בכתיבת הספר הוא רצונו להבהיר את האירועים שהובילו לסכסוך בינו לבין אסאנג'. "אנחנו חייבים להציג את הדברים כמות שהם, לפני שאסאנג' יהפוך לנושא להערצה עיוורת, לתופעת פופ", אמר לעיתונאים בברלין בטקס השקת ספרו. "סכסוכים פרצו בגלל כספים, היעדר שקיפות ואמונתו של אסאנג' בתיאוריות קונספירציה. אסאנג' היה בטוח שנהיה בסכנה אם נלך ברחוב, שיהיה פיקוח על הדואר שלנו, שהחפצים שלנו יעברו שיקוף, שנצטרך לרדת למחתרת וללבוש שכפ"צים", כתב בספר.

הקרע בין השניים אירע בספטמבר, אחרי שדומשייט-ברג הגרמני, מומחה למחשבים בן 32, התנגד להתנהלות אסאנג'. הדובר לשעבר, שאז כינה את עצמו דניאל שמיט, טוען כי סולק מוויקיליקס בגלל התנגדותו לאסאנג', למרות הכחשתו הפומבית של האחרון. לדבריו, אסאנג' הפך בדיוק לאדם מהסוג שתיעב לפני כן, ובו רצה להילחם. "לכן חשוב מאוד שייוודע מה קרה ולמה בסוף החלטנו לפרוש מהפרויקט, בניגוד לתיאור של אסאנג'", הוסיף.

דומשייט-ברג אמר כי הקים את אופנליקס כדי לתת לחושפי סודות שליטה רבה יותר על הסודות שהם חושפים. הוא מתח ביקורת על ויקיליקס, גם על אופן קבלת מסמכים וגם על השרירותיות שבה הציגם האתר בפני הציבור. "באופנליקס אנחנו רוצים ללמוד מהטעויות שעשינו בשלוש השנים האחרונות בוויקיליקס", הוסיף דומשייט-ברג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ