מצרים | המפגינים בא-תחריר מבטיחים להמשיך היום בהפגנות, למרות נאום מובארק

אלפי המפגינים בכיכר א-תחריר הגיבו בזעם לנאומו של נשיא מצרים והבטיחו לקיים היום הפגנות ענק. אל בראדעי: מצרים תתפוצץ

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נאומו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, התקבל בקריאות בוז ובדרישות להתפטרות בקרב אלפי המפגינים שמילאו אמש (חמישי) את כיכר א-תחריר בציפייה לנאום התפטרות. המפגינים הקוראים לסילוקו המיידי של מובארק דחו את דבריו, והמארגנים של ההפגנות קראו לקיום הפגנות גדולות אף יותר היום.

הנשיא מובארק הודיע הלילה כי הוא מעביר את סמכויותיו לסגן הנשיא עומאר סולימאן. עם זאת הנשיא המצרי לא הודיע על עזיבה או פרישה כפי שדרשו המפגינים. "מתוך הבנה כי אנו בנקודה גורלית ומתוך העדפה לאינטרס הלאומי, אני מעביר את סמכויותי כנשיא הרפובליקה לידי סגן הנשיא בדרך שמתווה החוקה", אמר מובארק. "אני יודע שמצרים תעמוד שוב על רגליה ואקבר בה... ישמור אלוהים על מצרים".

מובארק הוסיף בנאומו איום על האחראים להפגנות. "כל אלו שעשו את המהומות והתעמתו, אלך איתכם עד הסוף מבחינת החוק - תקבלו עונשים מרתיעים". לדבריו, הוא הצטער מאוד "לראות את ההרג ברחובות והלב שלי כאב כמו לבכם לראות את זה".

המפגינים ציפו כי נאומו של מובארק יכלול הודעת התפטרות מפורשת, מה שיהיה בעבורם רגע ניצחון משמעותי, כך שהנאום התקבל בהפתעה מוחלטת. האווירה השמחה של המפגינים הפכה לזעם ורבים פרצו בבכי מגודל האכזבה. המפגינים בכיכר צעקו במהלך הנאום "עזוב, עזוב!" ו"הלאה מובארק!" והשליכו נעליים בכיכר.

לראשונה מאז תחילת ההפגנות, מאות מפגינים הגיעו לארמונו המרכזי של מובארק, אורובה, שבו הוא נוהג לשהות בעת שהוא בעיר הבירה. מוחמד אל בראדעי הגיב לנאומו של מובארק בהודעה קצרה בטוויטר: "מצרים תתפוצץ".

שעות לפני נאומו של מובארק, הצבא החל בתנועות שעשויות להתפרש כהפיכה. מטה הצבא, בראשות שר ההגנה פילדמרשל חוסיין טנטאווי, הודיע כי הוא מתכנס באופן קבוע - דבר שנהוג רק בשעות מלחמה. הוא הודיע כי הוא בוחן אילו צעדים והסכמים יש לעשות כדי לשמור על שלמות האומה.

סגן נשיא מצרים עומר סולימאן, שקיבל הלילה את הסמכויות מהנשיא מובארק, אמר כי נאומו "מבליט מחדש את הרגש הלאומי שלו ואת הרצינות שלו בכיבוד ההתחייבויות שלקח על עצמו. נאומו של מובארק מעיד כי הוא מבין את חומרת המצב העדין בוא נמצאת האומה, והוא מעמיד את האינטרסים העליונים של האומה מעל לכל אינטרס אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ