השמרנים התכנסו בוושינגטון, וההימורים על המועמד הרפובליקאי לנשיאות החלו

בין הנואמים ב"וועידת העשייה הפוליטית השמרנית" גם המיליארדר דונלד טראמפ, שנחשב למועמד פוטנציאלי לנשיאות

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

אלמלא מצרים, כנס הענק של המחנה השמרני שנפתח אתמול בבירת ארה"ב היה הופך להצגה הנצפית בעיר. אלפי פעילים הגיעו למלון מאריוט בוושינגטון לכנס בן שלושה ימים, לצפות בשורת הופעות של המועמדים הפוטנציאלים לנשיאות. אך בתקשורת הארצית, מובארק גנב את הכותרות והציפייה לנאומו של נשיא מצרים גרמה לביטול, דחיית תדרוכים ובלבול.

בנאומים הראשונים של "ועידת העשייה הפוליטית השמרנית" האולם היה חצי ריק. אם הנשיא ברק אובמה לא יעשה טעות בלתי נסלחת כלשהי בשנה הקרובה, בחירות 2012 יהיו צפויות למדי מהצד הדמוקרטי ותחרותיות מאוד בצד הרפובליקאי, בעקבות ההישגים הגדולים למפלגה בבחירות אמצע הכהונה. חלק מהמועמדים הפוטנציאליים לנשיאות כבר הספיקו לבקר במדינות המפתח לפריימריז העתידיים בארה"ב - ואף בישראל - שנחשבת לתחנה חיונית במסע אל לב הציבור הנוצרי השמרני.

אך הוועידה השנתית של השמרנים בוושינגטון תספק למצביעים הרפובליקאים הצצה מרוכזת במצע העתידי של המועמדים. במשך שלושת הימים התחייבו לנאום לפחות שמונה מועמדים פוטנציאליים לנשיאות - כולל המיליארדר דונלד טראמפ, שאישר את הופעתו אתמול ברגע האחרון וגנב את הכותרות.

את הכנס פתחה חברת הקונגרס הרפובליקאית מישל בכמן, מייסדת שדולת תנועת מסיבת התה בקונגרס, שנשאה לאחרונה את נאום התגובה לנאום מצב האומה של הנשיא אובמה מטעם אנשי "מסיבת התה" - שהיה קיצוני וביקורתי בהרבה מזה של נאום התגובה הרשמי של המפלגה הרפובליקאית. בעיני הרפובליקאים המתונים, בכמן קיצונית מדי ואפילו ראש הסגל שלה לשעבר אמר שאינה מוכנה להתמודד לנשיאות, אך היא עדיין נחשבת לאחת המועמדות הפוטנציאליות. אתמול, היא זכתה למחיאות כפיים באולם לאחר שקראה לתבוסתו של הנשיא אובמה והדמוקרטים בסנאט, לבטל את "מדיניות הסוציאליזם" וטענה כי לארה"ב יש "את כל הנפט שאנחנו צריכים".

קבלת פנים נלהבת יותר היתה לניוט גינגריץ', יו"ר הקונגרס לשעבר, שזכה לתשואות כשאמר: "צר לי להודיע לחברינו בערוץ אם-אס-אן-בי-סי, אך אובמה הוא לא רייגן". הישגי הרפובליקאים בבחירות אמצע הכהונה, אמר, היו רק "מתאבן" לקראת הבחירות של 2012. בשנים עברו, נאמו באירוע רפובליקאים ותיקים כדיק צ'ייני, שדיבר על הצורך להעביר את הלפיד לדור הבא. השנה, הזרקור יופנה כלפי כמה פוליטיקאים בכירים, שאינם מסמלים בהכרח את הצעירים.

לצד גינגריץ', נמצאים ברשימה הזו מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני, מושל מינסוטה לשעבר טים פולנטי, מושל אינדיאנה מיץ' דניאלס, מושל מיסיסיפי היילי ברבור ואיש הקונגרס רון פול, שצפויים לשרטט את קווי מצע הבחירות שלהם ולנסות לבלוט באירוע. אין ספק שהזרקור יופנה גם לעבר שני מתמודדים אפשריים שכבר הבהירו שלא יגיעו לכינוס: מייק האקבי, שכבר סימן "וי" על הביקור בישראל, ושרה פיילין, שוויתרה על הכנס גם בשנים הקודמות.

הצלחת המועמדים בכנס לא בהכרח מנבאת את המנצח בפריימריס העתידיים. בסקר הסיכום של הכנס, מיט רומני זכה שלוש שנים ברציפות, אך הסנאטור ג'ון מקיין הוא שהפך למועמד הרפובליקאי לנשיאות ב-2008. הקהל בכנס אינו מייצג את הרפובליקאים הממוצעים, אך זו בהחלט במה גדולה לחידוד המסרים.

השנה, בסקר שייערך בוועידה, יככבו 15 מתמודדים פוטנציאליים לנשיאות, כולל אנשים שכבר הכחישו שיתמודדו, כמו מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, מישל בכמן, היילי ברבור, שגריר ארה"ב לסין הפורש ג'ון הנטסמן, ומושל ניו מקסיקו לשעבר גארה ג'ונסון.

מקורביה של פיילין אומרים שבשלב זה רק היא ובעלה יודעים אם תחליט להתמודד, אך על הערת "הארץ", שייתכן שהתקשורת קצת מאסה בפיילין (פרשן מוביל אף יזם "שבוע בלי שרה פיילין"), אמר אחד המקורבים בגיחוך: "שיהיה להם בהצלחה". העובדה שהיא לא משתתפת בכנס לא מנעה ממנה להפוך לסוגיה המרכזית בשיחות המסדרון, לאחר שהיא השיבה בתוכנית בפוקס ניוז לדבריו של מועמד פוטנציאלי אחר לנשיאות, ריק סנטורום, שהיא לא באה לכנס כי היא רוצה לעשות כסף במקומות אחרים.

מחלוקת נוספת בוועידה עוררה הנוכחות של ארגון המייצג הומואים שמרנים. מספר מוזמנים מקרב הארגונים השמרנים, כולל המכון "הריטג'" ושני חברי קונגרס, החליטו להחרים בגללם את הכנס. למרות שכמה מחברי הקונגרס הרפובליקאים הבולטים צפויים להתייצב, יש להניח שהמתמודדים הפוטנציאלים לנשיאות לא יבקשו להתחבק עמם, מחשש שהצורך לקבל החלטות לא פופולריות, כגון העלאת תקרת החוב הלאומי הצפויה באביב, יתקבל בצורה שלילית בקרב המצביעים השמרנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות