לאמה מואשם בריגול לטובת סין, והטיבטים חוששים למעמדם בהודו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דרמסאלה. מנוסתו הנועזת מטיבט הזכירה סצנות מסרט הוליוודי. אוגיאן טרינלי דורג'ה, אחד הלאמות הבודהיסטיים הנערצים ביותר של טיבט, היה אז בן 14 בלבד, וחצייתו את המעברים מלאי השלג של ההימלאיה היתה מבוכה רבתי לסין. הנער הגיע להודו בתחילת 2000 והגולים הטיבטים במדינה קיבלו אותו בהתלהבות.

אולם השלטונות ההודיים היו פחות נלהבים. סוכנויות המודיעין, שחשדו בנאמנותו ומנוסתו הפלאית נראתה להם מפוקפקת, חקרו אותו והגבילו את תנועותיו. נאסר עליו לעזוב מנזר הררי של אסכולה טיבטית שונה משלו וכך עלה בו הרעיון להקים לו מנזר משלו. עם הזמן, עוזריו הצליחו לקנות אדמה.

כעת, שאיפת הקארמפה לאמה ה-17, כפי שהוא מכונה, להקים מנזר משלו, מעוררת באופן בלתי צפוי זעם לאומני בהודו. זעם זה לובה על ידי התקשורת ההודית, המנצלת את הדאגה הציבורית הגוברת והולכת מפני כוונותיה של סין בגבול השנוי במחלוקת בין שתי המדינות. משטרת הודו החלה לחקור את הקארמפה לאחר שמצאה במעונו כמיליון דולר במטבע זר, מהם יותר מ-166 אלף דולר במטבע הסיני, והתקשורת החלה לשאול אם הלאמה הצעיר הוא מרגל סיני הזומם להקים אימפריית מנזרים לאורך הגבול. "נזיר או שתול של הסינים?" שאל מאמר מערכת ב"טריביון", עיתון כלל ארצי בשפה האנגלית.

הטיבטים ומנהיגיהם התאחדו מאחורי הקארמפה. אולם פרשה זו מטילה אור על מעמדם הלא-בטוח של הדלאי לאמה ותנועתו מאז מנוסתו מסין ב-1959. התנועה הטיבטית תלויה באופן כמעט מוחלט ברצון הטוב של ההודים, בעיקר מאז שהסינים הגבירו את מאמציהם לחדור לארגון הגולים שלהם ולהבאיש את ריחם.

סין מאשימה זמן רב את הגולים הטיבטים בהודו בערעור היציבות מעבר לגבול, בטיבט. אך כעת נראה שגם הודו מתחילה להיזהר מפעילות הטיבטים. המשטרה ההודית חוקרת מנזרים טיבטיים חדשים, שהוקמו בקרבת מקום לגבול, מחשש שהם מקיימים בחשאי קשרים עם סין. בינתיים, המנהיגים הסינים בטוחים שהתנועה הטיבטית תתפורר לאחר מותו של הדלאי לאמה, שהוא כיום בן 74 ואפילו הכריזו על כוונתם לבחור את יורשו.

חשדות ההודים בקרמאפה לאמה מעוררים בעיה מיוחדת במינה. יש לו חסידים בכל העולם, ומאחר שהוא רק בן 25, הוא נראה כמנהיג העתידי של התנועה הטיבטית - אולם לא אם ההודים יחשבו שהוא אכן סוכן זר. "הטיבטים חייבים להתמודד עם האפשרות שההודים יראו בהם סכנה ולא נכס לביטחון", אמר צרינג שאקיה, מומחה לענייני טיבט. "אך הרעיון שנער נבחר בגיל 14 להיות סוכן חשאי כדי לערער את היציבות של הודו, וההנחה שהוא יהפוך עם הזמן למנהיג התנועה הטיבטית ויפעל נגד הודו, מתאימה לספר ריגול זול".

בהייררכיה הבודהיסטית הטיבטית, הקרמאפה נמצא במקום השלישי לאחר הדלאי לאמה והפאנצ'ן לאמה, שכל אחד מהם נחשב לגלגול של לאמה קודם.

קארמפה לאמה

הקארמפה לאמה ה-17, אוגיאן טרינלי דורג'ה, היה בן 14 כשחצה את המעברים מלאי השלג של ההימלאיה מטיבט להודו. בהייררכיה הבודהיסטית הטיבטית, הקארמפה במקום השלישי לאחר הדלאי לאמה והפאנצ'ן לאמה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ