גם מנהיגי המערב מאוכזבים מנאום נשיא מצרים חוסני מובארק

אובמה אמר כי "יותר מדי מצרים נותרו לא משוכנעים בכך שהממשלה שלהם רצינית לגבי מעבר לדמוקרטיה". האיחוד האירופי: זו העת לשינוי במצרים

נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
סוכנויות הידיעות

הודעת נשיא מצרים חוסני מובארק כי לא יפרוש מתפקידו התקבלה הלילה (שישי) באכזבה רבה בקרב המפגינים המצריים. אולם לא רק במצרים קיוו להודעה דרמטית יותר: מנהיגים ברחבי העולם הביעו הלילה את אכזבתם מנאום מובארק, שבו הודיע כי הוא מעביר את סמכויותיו לסגן הנשיא עומאר סולימאן אך לא הודיע על עזיבה או פרישה.

לבית הלבן לקח שעות ארוכות לפרסם תגובה לנאום הנשיא המצרי. "לעם המצרי נאמר שהיתה העברת סמכויות, אך לא ברור עדיין האם המעבר הזה מיידי, משמעותי או מספק", נאמר בהודעה של אובמה, שפורסמה לאחר התייעצויות ארוכות. "יותר מדי מצרים נותרו לא משוכנעים בכך שהממשלה שלהם רצינית לגבי מעבר אמיתי לדמוקרטיה, וזו אחריות הממשלה לפנות בבירור לעם המצרי ולעולם. על הממשלה המצרית להציג תוכנית אמינה, ספציפית ואינה משתמעת לשתי פנים לקידום דמוקרטיה אמיתית - והם עוד לא ניצלו הזדמנות זו".

מפגינים מאוכזבים בכיכר א-תחריר. תצלום: אי-פי

אובמה חזר בהמשך על המסרים שהממשל האמריקאי מדגיש כבר שבוע, על זכויות העם המצרי, הצורך בבחירות חופשיות והוגנות, דיאלוג רחב עם נציגים שונים של החברה האזרחית והאופוזיציה, והקריאה לכל הצדדים לגלות איפוק ו"לזנוח אלימות".

דבריו של אובמה אמנם שיקפו אכזבה מנאומו של מובארק, אך הוא לא הזכיר אותו בשמו ושוב לא קרא להתפטרותו בצורה ישירה. אם מובארק לא ינצל בימים הקרובים את מילוט הכבוד של הטיפולים בגרמניה, בפני אובמה תעמוד דילמה - לקרוא למובארק להתפטר, או לדבוק בסיסמה של הצורך ב"מעבר שלטוני מסודר" בתקווה שהמפגינים לא יסלימו את מחאתם.

בהודעה, אובמה שוב החמיא למפגינים בכיכר א-תחריר: "העם המצרי הבהיר שלא תהיה חזרה לאיך שהדברים היו קודם - מצרים השתנתה, ועתידה בידי העם שלהם. אלה שניצלו את הזכות שלהם להתכנסות חופשית, מייצגים את גדולת החברה המצרית. ראינו צעירים וזקנים, עשירים ועניים, מוסלמים ונוצרים, חוברים יחד וזוכים בכבוד של העולם באמצעות הקריאות הלא אלימות שלהם לשינוי".

הוא הוסיף כי "הדור הצעיר שיצא לחזית הבהיר שעל מצרים לשקף את התקוות שלהם, להגשים את השאיפות הגבוהות שלהם, ולנצל את הפוטנציאל האינסופי שלהם. בזמנים קשים אלה, אני יודע שהעם המצרי יעבור אותם, ועליהם לדעת שארה"ב נשארת הידידה שלהם".

גם אירופה מאוכזבת מנאום מובארק

גם בהודעת האיחוד האירופי נמסר כי "זו העת לשינוי במצרים". שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי העם המצרי הוא שיקבע אם הצעדים של הנשיא מובארק וסגנו סולימאן עונים על ציפיותיו ושאיפותיו.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, אמר כי הוא מתפלל בכל ליבו שהעם המצרי יפעל בצורה שתאפשר לו "למצוא את הדרך לדמוקרטיה ולא לצורה אחרת של דיקטטורה, דתית, כפי שאירע באיראן". הוא הוסיף כי העברת הסמכויות מנשיא מצרים הינה "בלתי נמנעת".

שר החוץ הבריטי ויליאם הייג אמר "אנו בבריטניה רוצים שהמצרים יוכלו ליישב את המחלוקות ביניהם בדרכי שלום ודמוקרטיה. לזה קראנו מתחילת המשבר - העברה מהירה ומסודרת של השלטון". שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, הביע גם הוא אכזבה מדברי מובארק ואמר כי אין מדובר בהתקדמות שהכול ציפו לה. לדבריו, החששות בקהילה הבין-לאומית אף גברו לאחר הנאום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ