התפטרות נשיא מצרים, חוסני מובארק | נשיא ארה"ב, ברק אובמה: מצרים לעולם לא תהיה אותו דבר

נשיא ארה"ב בירך הערב את העם המצרי על המהפך, אך הזהיר כי כעת יש להבטיח מעבר שלטוני "שיהיה אמין בעיני העם המצרי"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

בזמן שבוושינגטון שוברים את הראש לא פחות ממצרים איך לא לתת לרגע של אופוריה בעקבות פרישתו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, להחליק לעידן של כאוס כפי שהזהיר הנשיא המצרי, ברק אובמה בחר שלא להרוס את קולות השמחה בכיכר תחריר ודיבר בעיקר בשבח המפגינים.

אובמה פתח את דבריו בבית הלבן באמרו כי "יש מעט מאוד רגעים בחיינו שבהם יש לנו את הזכות לראות הסטוריה מתרחשת. זה אחד הרגעים האלה. העם המצרי דיבר, קולותיהם נשמעו, ומצרים לעולם לא תהיה אותו דבר. עם פרישתו, נשיא מובארק נענה לרעב העם המצרי לשינוי".

אובמה הזהיר שלא מדובר בסוף המעבר השלטוני, אלא התחלה וחזר על דבריו מלפני מספר ימים שעוד צפויים ימים קשים, אך הוא משוכנע שהעם המצרי ימצא את התשובות לסימני השאלה.

נשיא ארה"ב, הערב בבית הלבן. תצלום: AFP

בלי שאובמה הדגיש את השאלות בנאומו - למשל, כיצד הצבא ינהל את המעבר והאם הוא באמת יהיה מוכן לפנות את המקום לנציגי החברה האזרחית שלא באמת מאורגנים, - הוא אמר בזהירות כי הצבא שירת את העם נאמנה בתקופת ההפגנות, וכעת צריך להבטיח מעבר שלטוני "שיהיה אמין בעיני העם המצרי", כי התהליך צריך "להביא את כל הקולות המצרים אל השולחן". ארה"ב, הבטיח, תמשיך להיות ידידה ושותפה של מצרים. "אנו עומדים מוכנים לספק כל סיוע שדרוש ושנתבקש לספק", אמר הנשיא.

בהמשך הנאום אובמה דיבר ארוכות על התפקיד שמצרים שיחקה בתולדות האנושות במשך מאות שנים, על "הורים שנשאו ילדיהם על הכתפיים כדי להראות להם כיצד יכולה להראות חירות אמיתית; מפגינים צועקים: "סלמייה", אנחנו מפגינים בשלום, שוב ושוב. ראינו מתנדבים שבדקו מפגינים לוודא שהם לא חמושים. נוצרים, מוסלמים, קוראים: "אנו אחד". זה מזכיר לנו שלא ההבדלים צריכים להגדיר מי אנחנו אלא האנושיות המשותפת.... זה הכוח של הכבוד האנושי. בשביל מצרים, זה היה הכוח המוסרי של העדר האלימות, לא טרוריזם, לא הפחדה".

הוא הזכיר את הגרמנים המפרקים את חומת ברלין, את הסטודנטים באינדונזיה. "יש משהו בנשמה שזועק לחירות", אמר. "היום שייך לאנשי מצרים, והעם האמריקאי נרגש לעקוב אחר המראות במצרי וסוג העולם שאנו רוצים שילדינו יגדלו בו".

"פרוש המילה תחריר זה 'שחרור'", אמר אובמה. "זו מילה שמדברת על משהו הזה בנשמותינו שזועק לחירות. והיא תזכיר לנו את העם המצרי, מה שהם עשו, הדברים שהם הגנו עליהם ואיך שהם שינו את ארצם ובכך שינו את העולם".

דובר הבית הלבן היוצא, רוברט גיבס, הוסיף היום בתדרוך הכתבים האחרון שלו שזה חשוב לארה"ב שממשלת מצרים הבאה תכבד את הסכם השלום עם ישראל. בהתייחסו לאיראן, אמר גיבס כי זה מדהים לראות כיצד הגיבו באיראן על התמונות מכיכר תחריר. על ממשלת איראן לאפשר לאזרחיה את אותה הזכות להתכנסות החופשית בדרכי שלום. ממשלת איראן מפחדת מהרצון של העם שלה".

ביידן: התפטרות מובארק - רגע מכריע בהיסטוריה

מוקדם יותר הערב, הופיע סגן הנשיא ג'ו ביידן באוניברסיטת לואיסוויל שבקנטאקי. ביידן כינה את פרישתו של מובארק "רגע מכריע" בתולדות מצרים והמזרח התיכון. על הדרך, ביידן החמיא גם לפוליטיקאים האמריקאים כשאמר שהרפובליקאים והדמוקרטים דיברו "בקול אחד" ביחס לצורך בדמוקרטיה במצרים, והדגיש את החשיבות של אחווה מהסוג הזה "בימים הרגישים והרי הגורל שלפנינו".

ג'ון קרי: למדנו בעזה שבחירות זה לא הכל. צריך גם עבודה קשה

יו"ר ועדת החוץ של הסנאט ג'ון קרי מסר בהודעה כתובה כי "מדובר ברגע יוצא דופן בשביל מצרים. קריאות אמיצות לחופש והזדמנויות שנישאו בדרכי שלום זיכו את העם המצרי בסיכוי להתחלה חדשה. כעת מתעצמת העבודה הקשה להכנת בחירות חופשיות והוגנות שיאפשרו לעם לבחור את נציגיו וממשלה שתיענה למשאלותיהם. על ארה"ב לסייע למצרים להפוך את הרגע הדמוקרטי הזה לתהליך שיבנה ממשלה שתתן מענה לצרכים הכלכליים כמו גם דרישות החירות. למה שיקרה כעת יש השפעה מעבר לגבולות מצרים. אנו יודעים מהנסיון בעזה שזה דורש לא רק בחירות, אלא עבודה קשה לבנות ממשלה שקופה ובעלת נציגות רחבה".

יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים אילאנה רוס-לטינן אמרה היום כי "עלינו לעזור לעם המצרי להתקדם, ואנחנו רוצים לוודא שהעם המצרי עושה את כל מה שהם יכולים כדי לוודא שאלמנטים קיצוניים דוגמת האחים המוסלמים לא חוטפים את התהליך, ושמדובר בבחירות הוגנות ולגיטימיות. הם מקבלים סיוע כלכלי מאתנו בין השאר בגלל שמירה על הסכם השלום עם בת הברית שלנו, ישראל".‬ רוס-לטינן הוסיפה כי "מובארק היה צריך להגיד את זה עוד אתמול"‬.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ