בעקבות המהפכה במצרים - אלפי מפגינים באלג'יר דורשים דמוקרטיה

שליטי העולם הערבי בכוננות. אלפים באלג'יר הפרו את האיסור לקיים הפגנות במדינה, התעמתו עם השוטרים וקראו קריאות בגנות הנשיא עבדל-עזיז בוטפליקה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

האם אלג'יריה עומדת גם היא בפני הפיכה? אלפי בני אדם קראו היום (שבת) תיגר על איסור השלטון לקיים הפגנות ונהרו לרחובות הבירה בדרישה לכינון משטר דמוקרטי, והביעו תמיכה בהצלחת העם המצרי בהפלת השלטון.

כעשרת אלפים בני אדם התעמתו היום עם השוטרים שניסו לחסום את הכניסה לרחובות אלג'יר הבירה. המפגינים קראו קריאות בגנות הנשיא עבדל-עזיז בוטפליקה אשר שולט במדינה מאז 1999, ודרשו דמוקרטיה. על אף שהמדינה נמצאת ב"מצב חירום" בעשרים השנים האחרונות והתאספות לצורך הפגנות אסורה במדינה, דרישת השלטון שלא להפגין היום נפלה על אוזניים ערלות. מארגני ההפגנה דיווחו כי השוטרים ערכו מספר מעצרים.

ההפגנות היום באלג'יר. תצלום: רויטרס

ההפגנה באלג'יריה היא אות מסמן רעות לשלטון, רק יום לאחר שהמוני המפגינים במצרים הצליחו להביא לסילוקו של הנשיא חוסני מובארק, לאחר 30 שנות שלטון, ופחות מחודש אחרי המהפכה בתוניסיה שהביאה לקץ שלטונו האוטוריטרי של זין אל-עבדין בן עלי.

בשבוע שעבר הודיע השלטון באלג'יריה כי מצב החירום במדינה יוסר בקרוב, אולם האיסור על הפגנות יישאר בעינו. הרשויות, שצפו התקוממויות בעקבות ההפיכות במצרים ותוניסיה, תגברו מבעוד מועד את נוכחות השוטרים במקומות אסטרטגים בבירה. העיתון "אל-וואטן דיילי" דיווח כי השוטרים הציבו מחסומים כדי למנוע מהמפגינים להתאסף.

ההצלחה ההיסטורית של שתי המהפכות מהוות תמריץ עבור צעירים רבים בעולם הערבי, הסובלים מבעיות דומות של אבטלה, עוני ואי כיבוד זכויות הפרט. עם זאת, רבים באלג'יריה לא שוכחים את ניסיון ההפיכה של קיצונים אסלאמיים בשנות התשעים שהותיר כמאתיים אלף הרוגים במדינה.

בתוך כך, גם בתימן יצאו היום אלפים לרחובות בדרישה להחלפת השלטון. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי שוטרים התעמתו באלימות עם כארבעת אלפים מפגינים ברחובות הבירה, אשר ניסו להפגין מול שגרירות מצרים בעיר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ