מהפכה במצרים | חביבי, זה קורה מתחת לחוטם שלך

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

1. בתחילת האירועים כתבתי ב"הארץ" על כך שאני יושב כל היום מול הטוויטר, נרגש מהמהפכה. זה הוביל מספר רב של תוכניות בוקר לפנות אלי, כאילו לב העניין הוא ה"טוויטר". בתחנת רדיו אחת רצו שאקרא להם חדשות מהטוויטר בשידור חי וחמקתי מזה איכשהו. המהפכה לא פרצה כתוצאה מטוויטר או פייסבוק. אדם יחיד אחראי למהפכה: מובארק והשלטון הדכאני שלו שהעם כבר לא הצליח לסבול. הרשתות החברתיות והבלוגים, בגלל שהממשל לא מצליח לשלוט בהן, שיחקו כאן תפקיד ארגוני. זו לא היתה מהפיכה וירטואלית, אלא מהפכה בשר ודם: אנשים הקריבו את חייהם עבורה. כדאי לשים לב שבסוריה היתה אמורה להיות מהפכה כזו ב-5 בפברואר, אבל היא נשארה בגבולות פייסבוק, כי נרשמו אליה בעיקר אנשים מכל העולם ולא סורים. עוד דבר שהטוויטר עזר הוא ליצור חיבה למפגינים, כי המילה טוויטר משום מה מרגשת אנשים רבים במערב (ותחקירנים של תוכניות בוקר), בדיוק כפי שהצירופים 'האחים המוסלמים' או 'שהיד' מדכדכים את המערב. ביום חמישי, כשנראה שמובארק עומד להודיע על התפטרותו, ואיל גונים הודה לכולם בחשבון הטוויטר המתעצם שלו: "המשימה הושלמה. תודה לכל המצרים האמיצים" ואחר כך כתב "מהפכה 2.0: המשימה הושלמה". אבל זו היתה מהפכה רגילה, צעקה של אנשים נגד דיכוי, שחיתות ורעב. ויותר מכך: מהפכה שבנפש האדם. השידור הישיר היה דרך טוויטר.

2. המהפכה המצרית היא שיעור לשמאל הישראלי הנרגן, העקר, הנקי, השקוע בתלונותיו ובצדקתו, התקוע בויכוחיו העקרוניים, מייבב על הכרית בזמן שלוקחים לכולם את המזרונים, עסוק בקטנות במקום לשפוך מים על השריפה הגדולה. כדאי לשמאל המפולג ללמוד מהמפגינים המצרים שיצאו לרחובות באופטימיות, משלבים ידיים תוך סיכון חייהם: קופטים ומוסלמים, מאמינים אדוקים והומואים, שכירים בגוגל ועובדי מפעלי מתכת מנוצלים, אינטלקטואלים וכפריים, ובעיקר סתם אנשים טובים. חלק מהאפקטיביות הגדולה של המפגינים המצרים קשורה גם לאהבתם למולדת שלהם. השמאל הישראלי אוהב את מולדתו ועושה למענה לא פחות, אבל מתבייש להגיד זאת. מה הבעיה לאהוב בקול את העם הישראלי הנהדר, ולתעב את ההנהגה ואת מעשיה הנבזיים? מדוע מפקירים את הפטריוטיות לאנשים שמביאים נזק גדול כל כך למדינה.

3. מי שמדבר נגד שילוב בין תרבות למחאה במאה ה-21, צריך ללעוס את מגבעתו. במקום להקשיב לפרשנים לענייני ערבים, כדאי היה לקרוא את שיריו של אחמד פואד נג'ם, המשורר שנרקב שנים בכלא, אך לא סתם את פיו והמשיך ללעוג למובארק ולדבר על העוני, ולהבין כמה עמוק התיעוב אל השלטון המושחת והדכאני. גם באירועי המחאה השתלבה המוזיקה, המסורתית, לצד שירי ראפ שעלו ביוטיוב. רוב אנשי התרבות במצרים פחדנים לא פחות מאלה בישראל, ועברו צד רק כשראו שהקהל ישנא אותם אם ימשיכו לתמוך בשלטון הישן או ישבו על הגדר.

4. המחאה המצרית היתה מופת לעולם. המפגינים לא התפתו למשרות ולכיבודים, ולא התפתו לשחוט אנשי ממשל, או זה את זה, ויש לקוות שלא יתפתו. הצעירים במצרים הם מקור לקנאה לעולם כולו. הייתי באחת הפגנות ההזדהות בככר מגן דוד בתל אביב. מישהו שם כעס בשל ההזדהות עם מצרים וזעק 'ערבים הם ערבים הם ערבים'. הוא צדק: ערבים הם ערבים, ויש הרבה מה ללמוד מהם. לכל אדם שאוהב את המזרח התיכון, אזרחי מצרים הם מקור גאווה היום.

5. היחס למהפכה בישראל היה שערורייתי. באלג'זירה באנגלית הופיע היום מאמר של אם.ג'יי רוזנברג שכותרתו 'מדוע ישראל כל כך עיוורת בקשר למתרחש במצרים'. ואכן, יש פרשנים שעד הרגע האחרון היו בטוחים שמובארק ישלוט. גיא בכור, באתרו הצבעוני, במאמר מיום רביעי, מוכיח בעשר נקודות בטקסט כי "כללי המזרח התיכון קובעים באופן נחרץ: מובארק והמשטר יעברו את הסופה" תוך שהוא מסביר זאת בעברה הפרעוני. אלה המזרחנים שישראל סומכת עליהם, שהצבא מאמין לשטויות שלהם, והם גם אלה שמתעוררים לתוכניות בוקר (ואחר כך מעלים את הוידאו לאתר שלהם). מעבר לעיוורון ולטפשות בבחירה בצד המפסיד, ישראל הראתה לכל העולם פנים מנוונות ומרושעות כשבחרה בצד של מובארק. ממש התעקשנו להמשיך לשחק את האיש הרע, אפילו כשזה הפסיק להיות משתלם. זה צעד טפשי, כמו אדם שיש לו שכן ששנים היה מעצבן אותו, אבל כששמע שהגיע שכן חדש, הוא נלחם כדי להחזיר את השכן הקודם שלא יכול לחזור. מצחיק במיוחד הנשיא שמעון פרס, מי ששנים טורח על מזרח תיכון חדש ולא מבין: חביבי, זה קורה מתחת לחוטם שלך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ