התפטרות מובארק | האם מדובר בסוג של הפיכה צבאית שקטה?

עד לפני יומיים הצטייר עומר סולימאן כאיש החזק במצרים, אולם עם העברת הסמכויות לצבא מתבלט דווקא שר ההגנה טאנטאווי. לא ברור עדיין איך יתמודדו השניים זה עם זה ומול המחאה שנמשכת

אבי יששכרוף
פרשנות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
פרשנות

תמונת המצב בבוקר שאחרי עזיבתו של הנשיא חוסני מובארק: עדיין עומדת על תילה עיר האוהלים שבמרכז כיכר א-תחריר; מאות מצרים ממשיכים להגיע לכיכר, מניפים את דגלי מדינתם בגאווה ואפילו מרקדים במעגלים; החיילים מסירים מחסומים וגדרות תיל; ועיתון הממסד הישן "אל-אהרם", פרסם הבוקר (שבת) לראשונה גיליון לא מצונזר, שבכותרת הגג שלו נכתב: "העם הפיל את המשטר". אמש, לאחר הודעתו של סגן הנשיא עומר סולימאן על התפטרותו של מובארק פרצו המפגינים בשאגות שמחה והתרגשות, וגם הבוקר מורגשת התחושה כי כל אותם צעירים הם חלק מאירוע היסטורי ענק. אך יחד עם זאת, השאלות הגדולות מתחילות כעת לרחף בחלל האוויר והאופוריה צפויה להתפוגג.

סולימאן הודיע אתמול כי כל סמכויות הנשיא עוברות לידי המועצה העליונה של הכוחות המזוינים. זאת בניגוד לדברים שנאמרו ביום חמישי בלילה בנאומים שנשאו מובארק וסולימאן עצמו על העברת הסמכויות לידיו. אחד ממפקדי המודיעין הכללי לשעבר, הגנרל ספוואת א-זאיאת, העריך אתמול כי ההודעות שנמסרו ביום חמישי באו בניגוד לרצון מפקדי הצבא, ואף דווח כי ההודעה על כך שהצבא מקבל את סמכויות הנשיא, באה בעקבות אולטימטום של הצבא למובארק לעזוב. האם מדובר בסוג של הפיכה צבאית שקטה? לא ברור.

המפגינים בכיכר קוראים לראשונה עיתון לא מצונזר. תצלום: אי-פי

שאלה נוספת שהתשובה אליה אינה נהירה עד הסוף, היא מה טיבם של היחסים בין המועצה הצבאית בראשות שר ההגנה מוחמד חסיין טנטאווי, לבין לכאורה האיש מספר אחת במערכת האזרחית, סגן הנשיא עומאר סולימאן? מדובר בשני האישים החזקים ביותר במשטרו של הנשיא לשעבר. שניהם נתפסו כמועמדים לרשת אותו. אם ארבעה ימים לאחר תחילת המהומות במדינה עוד נדמה היה כי סולימאן מסומן כיורש עם מינויו לסגן הנשיא וכאיש החזק ביותר במצרים (ושלשום כאשר כל סמכויות מובארק הועברו לידיו), ייתכן שכעת מסתמן היפוך ביחסי הכוחות ודווקא טנטאווי, כראש המערכת הצבאית, הפך להיות הדמות הדומיננטית במדינה.

טנטאווי, בן 76, נחשב לגיבור מלחמה במצרים, שקיבל את אות האומץ הצבאי על תפקודו כמג"ד במלחמת יום הכיפורים בקרבות המפורסמים סביב החווה הסינית. בשנים האחרונות פיתח קשרים הדוקים עם מערכת הביטחון בישראל וכל שר ביטחון שכיהן בקריה בשנים האחרונות פגש אותו יותר מפעם אחת. בכל מקרה, קשה לקבוע כיצד יתמודדו שני המנהיגים הללו זה עם זה ומול המחאה שנמשכת מצד מארגני "מהפכת 25 בינואר".

המפגינים מצדם הודיעו גם הבוקר כי המחאה תימשך עד שכל דרישותיהם יתממשו. בין היתר המפגינים דורשים כי החוקה תבוטל, יפוזרו שני בתי הפרלמנט, תקנות החירום יבוטלו וישוחררו כל האסירים הפוליטיים. חלק מהתביעות הללו עשויות להיענות בקרוב מאוד. בעצם העברת סמכויות הנשיא לידי המועצה הצבאית העליונה, בוטלה החוקה. הצבא עשוי להכריז על פיזור הפרלמנט אולי אפילו היום. השאלה הגדולה שנשאלת היא מתי, אם בכלל, ייערכו בחירות חדשות ואיזה מחנות פוליטיים חדשים יתמודדו במסגרתם? או במילים אחרות, האם מדובר בדיקטטורה צבאית חדשה או בסך הכל בשלב מעבר לקראת כינונה של דמוקרטיה?

המצרים ממשיכים בינתיים לעקוב אחר ההודעות הדרמטיות, מלאות הפאתוס של דובר צבא מצרים שאמורות להבהיר את הסוגיות הללו. עד כה פורסמו שלוש הודעות שלא אמרו כמעט דבר משמעותי. כולם מצפים ל"בייאן רקם ארבע", "כרוז מספר ארבע", שאולי יסייע מעט בהבנת המפה הפוליטית החדשה במדינה.

סוף עידן מובארק: כל ההתפתחויות והפרשנויות

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ