נשיא מצרים חוסני מובארק התפטר מתפקידו

בהודעה מיוחדת של לשכת הנשיאות מסר סגנו עומר סולימאן, כי כל הסמכויות הועברו לידי מפקדת הצבא; ההמון בכיכר תחריר שואג משמחה

אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

נשיא מצרים חוסני מובארק התפטר אתמול (שישי) אחר הצהריים מתפקידו, לאחר שבמשך 30 שנה שלט במצרים. סמוך לשעה 18:00 הודיע סגנו של מובארק, עומר סולימאן, בטלוויזיה הממלכתית כי הנשיא החליט לסיים את תפקידו ולהעביר את הסמכויות לידי הצבא. מובארק עצמו לא הופיע, ועל פי שמועות שונות עזב את קהיר כמה שעות קודם לכן.

הודעתו של סולימאן, ששודרה מלשכת הנשיא, הייתה קצרה ועניינית ונמשכה כחצי דקה. בפנים חתומות בישר סולימאן לעם המצרי על סוף עידן מובארק. ההמון המצרי בכיכר א-תחריר קיבל את הבשורה בשאגות שמחה. "מצרים חופשית, מצרים חופשית", צעקו המפגינים שהציפו את הכיכר. "הקץ לעושק, הקץ לשחיתות". הצבא, שנמנע עד עתה להתעמת עם המפגינים הודיע כי בכוונתו להמשיך ולשמור על הסדר.

הודעתו של סולימאן הייתה אקורד הסיום למאבק שהחל לפני 18 ימים, במהלכם תבעו מיליוני מצרים את התפטרותו המיידית של הנשיא בן ה-82. במשך קרוב לשלושה שבועות, קראו המפגינים לסיים את השלטון שהביא לדבריהם עוני, שחיתות ודיכוי.

עומר סולימאן מודיע בטלוויזיה הממלכתית על התפטרות מובארק

בשעות הצהריים, כמה שעות לפני ההודעה הדרמטית, דיווחה רשת אל-ערביה כי מובארק ובני משפחתו עזבו את קהיר והגיעו לשארם א-שייח. רשת אל-ערביה, שכבר דיווחה בימים האחרונים כי מובארק עזב את קהיר, לא ציינה מי העביר לה את המידע, אולם הדגישה כי אישרה את הגעת נשיא מצרים לשארם. כבר אתמול בערב, עוד לפני נאום מובארק, דיווחה הרשת כי הנשיא מובארק יעביר את סמכויותיו לידי סגנו עומר סולימאן, ולאחר מכן יצא לשארם א-שייח לתקופה קצרה, ומשם יעזוב לבדיקות בגרמניה.

חגיגות בכיכר תחריר לאחר פרסום הידיעה על התפטרות מובארק. תצלום: רויטרס

מוקדם יותר היום הכריז מטה צבא מצרים על תמיכתו בהחלטת נשיא מצרים להעביר את סמכויותיו לסגנו עומר סולימאן. בהודעה שפורסמה בעקבות כינוס מיוחד שנערך הבוקר, הבטיח מטה הצבא כי יפעל לקיום בחירות חופשיות ודמוקרטיות לנשיאות בהמשך השנה.

בהודעה נאמר עוד כי הצבא יבטל את הוראות החירום הנהוגות היום, "ברגע שהתנאים יאפשרו זאת". הצבא קרא למפגינים המצריים לעזוב את הרחובות ולשוב לשגרה, ולמעשה הבהיר כי תקנות החירום יימשכו כל עוד ההפגנות יימשכו. הצבא הבטיח עוד כי לא יינקטו צעדים נגד המפגינים.

מטה הצבא המצרי התכנס הבוקר בעקבות ההתפתחויות האחרונות במצרים. אתמול, שעות לפני נאומו של מובארק, הצבא החל בתנועות שעשויות להתפרש כהפיכה. מטה הצבא, בראשות שר ההגנה פילדמרשל חוסיין טנטאווי, הודיע כי הוא מתכנס - דבר שנהוג רק בשעות מלחמה. הוא הודיע גם כי הוא בוחן אילו צעדים והסכמים יש לעשות כדי לשמור על שלמות האומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ