ארה"ב "לא מפחדת מדמוקרטיה", אך איבדה בעל ברית חשוב

ממשל אובמה מתעורר למציאות חדשה במזה"ת, וכך גם מנהיגי ערב, שאינם יכולים עוד לצפות לתמיכה אמריקאית אוטומטית

נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

עד כה, מסתמן שהמסרים המעורבים שהשמיע ממשל אובמה ב-18 הימים של ההפגנות במצרים שיחקו לטובתו: ארה"ב אמנם נטשה את בעל הברית הוותיק שלה, אך עשתה זאת בצורה מדורגת יחסית. בכל הנוגע לתמיכה במפגינים, הממשל עמד מאחוריהם, אולם לא הביע תמיכה בהם בצורה שתוכל להתפרש כניסיון לקחת קרדיט על המהפכה.

"אני יודע שיש אנשים שחושבים שתמכנו יותר מדי בצד זה או אחר", אמר שלשום דובר הבית הלבן רוברט גיבס, בתדרוך האחרון שלו בתפקיד. "אך שום דבר שנאמר פה לא היה גורם לשינוי הבסיסי שחיפשו אזרחי מצרים. נמשיך לנסות לסייע לתהליך. אנו לא יודעים מה תהיה התוצאה של הבחירות ומי יהיה המנהיג הבא. אבל אני חושב שנשמור על יחסים טובים, ואין לנו סיבה לפחד מהדמוקרטיה".

ביום שישי, אחרי ההודעה על פרישתו של הנשיא חוסני מובארק, מיהר אובמה לברך את המפגינים והזכיר את מובארק רק פעם אחת. "יש רגעים מעטים בחיינו שיש לנו הזכות לצפות בהיסטוריה מתרחשת לנגד עינינו. זה אחד הרגעים האלה. אזרחי מצרים דיברו, קולם נשמע - ומצרים לעולם לא תהיה כשהיתה. בפרישתו, הנשיא מובארק נענה לרעב של העם המצרי לשינוי. אבל זה לא הסוף של המעבר השלטוני במצרים, זו רק ההתחלה. אני בטוח שצפויים ימים קשים והרבה שאלות ללא תשובה".

אחת השאלות היא, למשל, עם מי לדבר עכשיו במצרים. אובמה אמר שהמפגינים המצרים שינו את ארצם ובכך את העולם. אבל קודם כל, וזה מה שהוא לא אמר, הסתלקותו של מובארק מקהיר אחרי 30 שנות שלטון השאירה את הממשל האמריקאי להתמודד עם הוואקום שנוצר. ארה"ב תחזקה לאורך השנים קשר הדוק עם הצבא המצרי. אך כיצד ינהג הצבא שהופקד לפקח על תהליך הדמוקרטיזציה, כשהמוסדות החדשים צריכים לקום כמעט מאפס? אין לדעת. לכן, ממשל אובמה נזהר שלא לחבק את הגנרלים, לפני שיהיה ברור שהם אינם מתכננים הפיכה צבאית.

שאלה נוספת שמטרידה את הבית הלבן היא האם הטלטלה תיעצר במצרים, או תגלוש הלאה, לסעודיה, ירדן, אלג'יריה ואיראן. דובר הבית הלבן סירב להתייחס לנעשה ברוב המדינות, אך לא היסס לבקר את איראן. "באיראן ממשיכים לעצור פעילים, לחסום את כלי התקשורת ולנתק את האינטרנט", אמר גיבס. "יש הבדל גדול בין הדרך שבה ממשלת מצרים והעם המצרי מתקשרים זה עם זה, לבין הדרך שבה ממשלת איראן מאיימת על העם שלה".

אין ספק שבארה"ב מפחדים, בעיקר מכך שכל אותם הגורמים שהמודיעין האמריקאי מזהיר מפניהם כבר שנים - האבטלה, העוני והתסכולים הפוליטיים - יביאו לנפילת המשטרים הרודניים הידידותיים לטובת הכוחות החדשים, שלא בהכרח ירצו לשתף פעולה עם המערב. הדרך הטובה ביותר למנוע את זה, אומרים הבכירים האמריקאים באופן פרטי ובפומבי, היא להוביל לפתיחות פוליטית, חברתית וכלכלית גדולה יותר. הרמז שכבר הועבר למנהיגי ערב, הוא שארה"ב לא תוכל לתמוך בהם אם ייתקלו במחאה גואה כמו במצרים. לאור הרגשות האנטי-אמריקאיים ברחוב, המרב שארה"ב תוכל לעשות זה להשהות מעט את טריקת הדלת בפני בעל הברית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ