הצבא המצרי מזרים כוחות לכיכר תחריר

למרות שהשיגו את מטרתם העיקרית - הדחת מובארק, דורשים המפגינים לקדם את העברת השלטון ולקיים בחירות חופשיות; דיווחים על עימותים במקום

אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

טורים-טורים של חיילי צבא מצרים החלו לנוע הבוקר (ראשון) לעבר כיכר א-תחריר בקהיר, כדי לפזר את המפגינים ולהשיב את הסדר לאתר שהפך למוקד המהפכה במצרים בשלושת השבועות האחרונים.

המועצה הצבאית במצרים, השולטת כעת במדינה, הבטיחה אומנם במהלך סוף השבוע להעביר את השלטון לידי האזרחים, אך המפגינים שהגיעו הבוקר לכיכר הבהירו לצבא שהמהלך הזה צריך לצאת לפועל במהרה. הצבא לא מסר עדיין לוח זמנים להעברת השלטון, אולם חזר שוב ושוב על מחויבותו לדמוקרטיה. ישיבת הקבינט המצרי, שתיערך בהמשך היום, תספק אולי תשובות לשאלות הבוערות.

המפגינים קראו "בשלום, בשלום", בשעה שהחיילים צעדו לעבר הכיכר, וכמה מהם אף ניסו לבלום אותם. בכמה מקרים בודדים נרשמה אלימות פיזית קלה שכללה בעיקר דחיפות. מספר קציני צבא ניסו לדבר את לב המפגינים, בנסיון לשכנעם לשתף פעולה עם הכוחות.

כוחות צבא מקיפים את המפגינים בכיכר. תצלום: רויטרס

"בכיכר, בכיכר, אנו דורשים את זכויותינו בכיכר", קראו כמה מהמפגינים בשעה שהצבא איגף את הכיכר. למרות שמטרתם העיקרית - הדחת מובארק מתפקידו - הושגה כבר, רבים מהמפגינים הצהירו שבכוונתם להישאר בכיכר כדי לוודא שהמועצה העליונה לכוחות המזוינים אכן ממלאת את תפקידה.

המפגינים דורשים את ביטולו של חוק החירום שנועד לדכא את המחאה, את שחרורם של האסירים הפוליטיים וקיום בחירות חופשיות והוגנות. "הצבא הוא עמוד השדרה של מצרים. הפתרון הוא לא לסלק אותנו מהכיכר, עליהם להתייחס לדרישות שלנו", קרא אחד המפגינים ברמקולים.

כמה מפגינים סיפרו כי ראשי תנועת המחאה נלקחו בידי החיילים. לדבריהם, למעלה מ-30 מהם נעצרו ונלקחו למתחם באזור המוזיאון של קהיר, לא הרחק מהכיכר. בצבא לא הגיבו לפי שעה לטענות אלו.

מפגין מול כוחות הצבא. תצלום רויטרס

אתמול פרסמו ראשי הצבא הודעה שבה נאמר כי הממשלה הנוכחית (שמונתה לפני כעשרה ימים) תמשיך לכהן כממשלת מעבר במצרים. זאת עד שיעביר הצבא את השלטון לידי הנהלה אזרחית נבחרת, ועד לכינון בחירות דמוקרטיות. בנוסף, נקראו אזרחי המדינה לחזור למקומות עבודתם כדי לא לפגוע בכלכלת המדינה.

הצהרת הצבא התפרסמה יום לאחר הודעתו הדרמטית של סגן הנשיא, עומר סולימאן, לפיה מובארק מעביר את כל סמכויותיו לידי הצבא. בהודעה מסר שלשום סולימאן כי לנוכח הנסיבות הקשות החליט הנשיא לעזוב את תפקידו ולהותיר את ענייני ניהול המדינה בידי המועצה העליונה לכוחות המזוינים. בראשות המועצה העליונה עומד שר ההגנה והתעשיות הצבאיות מוחמד חסיין טנטאווי, בן 75, שנחשב במצרים לגיבור מלחמה ובעבר אף הועלה שמו כיורש אפשרי למובארק. טנטאווי נפגש אמש עם ראש הממשלה, אחמד שאפיק ועם שר הפנים, מחמוד ואגדי, כדי לנסות ולהחזיר את השגרה למצרים.

מהמפכה במצרים - כל הדיווחים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ