הלא-יהודים רוקדים על שתי חתונות

עלייה במספר הלא-יהודים המאמצים מנהגי חתונה יהודיים

ניו יורק טיימס
סמואל פרידמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
סמואל פרידמן

בכנסייה בסן אנטוניו שבטקסס באוגוסט שעבר, לאחר שהחליפו נדרים וטבעות, חתמו מארק וסאלי אוסטין על כתובה.

האוסטינים לא התחתנו בחתונה בין-דתית. הטקס בו נישאו לא היה בעל צביון רב תרבותי. שניהם באים מבתים נוצריים אוונגליסטיים. שניהם חברים בכנסיית "אוק היל". הם בחרו לחתום על הכתובה כדי לאשש את שורשיה היהודיים של אמונתם.

האוסטינים הם חלק מתופעה הולכת וגדלה של לא-יהודים החותמים על כתובה ביום חתונתם. סאלי אוסטין למדה על הכתובה מאחותה הגדולה, גם היא נוצרייה אוונגלית. האחות נישאה חמש שנים קודם לכן ולא רק שחתמה על כתובה, אלא גם עמדה תחת החופה.

"אימוץ המסורת היהודית מעניק את העושר שהיה חסר לנו כנוצרים שאינם מכירים את ההיסטוריה שלהם", אומרת אוסטין, בת 28. "ישו היה יהודי ואנו מכבדים את תרבותו. את המקום ממנו בא".

רגשות מסוג זה מעצבים מחדש את שוק הכתובות בארה"ב בעשור האחרון. מייקל שפירו, יהודי דתי מטורונטו שמוכר כתובות מעוטרות באתר ketubah.com, אומר כי שיעור הלא-יהודים מקרב לקוחותיו עלה בזמן הזה מאפס לעשרה אחוז. בימים אלה הוא מקים אתר ללקוחות לא-יהודים, artvows.com.

"הם מרגישים שהכתובות הן משמעותיות ומייצגות קשר שימשך לאורך זמן, משהו גדול יותר משני בני אדם שחברו יחד", אומר שפירו. "בשביל אחדים, הדבר הגדול הוא אלוהים והאמונה. בשביל אחרים, זאת תחושה של נס בחייהם. במונחים יהודיים יש לנו את המלה היידית ?באשרט', הכוונה ל'זיווג משמים', לשניים שנועדו זה לזה".

בעשור בו מגלים הלא-יהודים את הכתובה מתחוללות שלוש תופעות חברתיות משיקות: עלייתה של הנצרות הציונית; עלייה בנישואים בין-דתיים והפיכתו של הניו-אייג', הכולל את החיפוש אחר רוחניות במסורות דתיות רבות, למרכיב בזרם המרכזי. כתוצאה מכך אימצו לא-יהודים רבים את המסורות היהודיות: עריכת סדר פסח, אכילת אוכל כשר ולימודי קבלה.

"רוב המגמות הללו הן עממיות", אומרת פרופסור ג'ינה וייסמן ג'וסליט, היסטוריונית המרצה באוניברסיטת ג'ורג' ואשינגטון. "הן מתרחשות במקביל לעלייה בפופולריות של נישואים מעורבים, יחד עם הפתיחות והפלורליזם שבאים איתם".

לכתובה היסטוריה ארוכה. מסמך הכתובה המוקדם ביותר הידוע לחוקרים נחתם במאה החמישית לפנה"ס. כאלף שנה מאוחר יותר, בתקופת התלמוד, נוצר נוסח רשמי של הכתובה.

אשר לסאלי ומרק אוסטין, הם ערכו חיפוש בגוגל והגיעו לאתר "ketubah.com", בחרו בכתובה עם ציור של נהר זורם ובאחד מהנוסחים של התנועה הרפורמית. אחרי חתונתם הם תלו את הכתובה מעל המיטה. "אחד המאפיינים של הברית הזאת הוא המוחשיות שלה", אומרת אוסטין. "המסמך הזה, יצירת האמנות היפה הזאת, הוא סימן לברית בינינו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ