ספר חדש: כך העבירו 33 הכורים הלכודים בצ'ילה את זמנם בעומק האדמה

ספר חדש מגלה כי ל-33 הכורים הלכודים בצ'ילה הוברחו סמים, אך דרישתם לבובות מין לא נענתה מחשש שהם יריבו עליהן

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

על שער המהדורה היומית שמוציא מגזין הקולנוע וראייטי לרגל פסטיבל הקולנוע בברלין, מופיעה פרסומת לסרט "33 Atacama", המגולל את סיפור ההישרדות המדהים של 33 הכורים שהיו לכודים חודשיים במכרה בצפון צ'ילה, והסתיים בדרמטיות באוקטובר.

אין ספק שהסרט נעשה במהירות הבזק, שהרי נדמה כאילו רק אתמול חולצו הכורים במבצע חסר תקדים, שתמונות מרגשות שלו שודרו למאות מיליוני צופים ברחבי העולם. ההקרנה הראשונה בברלין היום בבוקר מיועדת בעיקר לקניינים ומפיצים פוטנציאליים.

במקביל, העיתון סאנדיי טיימס דיווח כי ספר חדש, המתפרסם בו בהמשכים, חושף פרטים חדשים ועסיסיים על חוויותיהם של הכורים. הספר, "33 The", מבוסס על ראיונות עם 120 אנשים שהשתתפו במבצע החילוץ, כולל רוב הכורים ונשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה, שמילא תפקיד מרכזי בדרמה.

את הספר כתב עיתונאי של הניו יורק טיימס, ג'ונתן פרנקלין, שזכה לגישה מיוחדת לפעולות החילוץ. פרנקלין מספר כי הוברחו לכורים הלכודים סמים כדי להקל עליהם בתלאותיהם, והם גם ביקשו לקבל בובות סקס מתנפחות. אולם בקשה זו נדחתה, משום שהרופא האחראי חשש שהצורך לחלוק את הבובות יעורר קנאה בין הגברים.

פרנקלין מספר שרשויות צ'ילה הסתירו כמה התרחשויות שאירעו בזמן החילוץ ב-12 באוקטובר וכמעט הסתכמו באסון. לדבריו, אף שנראה שמבצע ההצלה נמשך ללא תקלות, המכרה היה למקום מסוכן מאוד בזמן המבצע, מאחר שאוויר קר שחדר מבעד לפיר החילוץ ערער את יציבות המכרה. באמצע החילוץ, גרמה מפולת סלעים במכרה לניתוק כבל שהעביר תצלומי וידיאו מתחת לפני האדמה. בזמן שאנשי צוות ביצעו עבודת תיקון מסוכנת, שודר לצופים ברחבי העולם סרטון וידיאו שהוקלט קודם. "מיליארד צופים ברחבי העולם הולכו שולל", כותב פרנקלין. "זה היה מסוכן מדי לממשלת צ'ילה לאפשר לעולם לצפות במתרחש".

קטי ולדיוויה, אשתו של אחד הכורים, תיארה באוזני פרנקלין איך משפחות "התחילו להכניס סיגריות, כדורים ואפילו סמים" למכלים באורך כשלושה מטרים ששימשו להעברת מסרים לכורים.

עוד מספר פרנקלין: "העובדה שסמים הסתובבו בקבוצה יצרה מתח יותר משסייעה להפיגו. זה עורר בנציגי ממשלת צ'ילה דאגה רבה כל כך, שהם החלו לדון באפשרות להציב באתר כלב גישוש לאיתור סמים".

"עם זאת, את הצורך הגדול ביותר של הגברים אי אפשר היה להעביר דרך הצינור: נשים. בעקבות השיפור המהיר שחל במצבם הגופני, סקס הפך לנושא שיחה ביניהם וגם בין המחלצים".

רופאים ניסו למצוא דרכים "לשכך את העלייה הצפויה בדחף המיני" של הגברים. "מישהו הציע לספק לגברים בובות מתנפחות", סיפר ג'ין רומנולי, רופא שפיקח על מצבם הגופני. "אבל היו לו רק עשר בובות. אמרתי לו 33 או אף אחת. אחרת הם יילחמו על הבובות". במקום בובות קיבלו הכורים "חומר פורנוגרפי". עוד מספר פרנקלין כי לפני שאותרו הכורים ומלאי המזון שברשותם החל לאזול, הם כתבו מכתבי פרידה לבני משפחותיהם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ