דריכות באיראן לקראת הפגנת האופוזיציה היום; עימותים בתימן, אלג'יריה ובחריין

למרות ההודעה כי המחאה תדוכא, עשרות אלפים הצטרפו לדף הפייסבוק של ההפגנה; המשטר משבש את התקשורת הסלולרית והאינטרנט

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

האם איראן היא הבאה בתור? בצל המחאות העממיות בכמה מהמדינות המוסלמיות, מתכוונים פעילי אופוזיציה באיראן להפגין היום לאות תמיכה במהפכה במצרים, למרות החלטת המשטר בטהראן למנוע בכל מחיר מחשש להתפרצות מהפכה עממית נוספת. על פי הערכת המשטר, בכוונת סטודנטים, סוחרים וראשי "התנועה הירוקה", שהובילה את ההפגנות לאחר הבחירות האחרונות לנשיאות ב-2009 לנצל את הפגנות התמיכה במצרים ובתוניסיה כדי לארגן סוג של מרי עממי.

גם שני ראשי האופוזיציה באיראן שהובילו את גל המחאה ב-2009, מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי, מעורבים בתכנון ההפגנות היום ברחבי המדינה. ואולם, משמרות המהפכה כבר הודיעו כי בכוונתם לדכא את המחאה בכל האמצעים האפשריים. אחד מדובריהם של שני ראשי האופוזיציה, ארדשיר אמיר-ארג'ומנד, אמר כי המשטר חוטא בצביעות כאשר הוא מביע תמיכה במהפכות במצרים ובתוניסיה בעוד הוא מסרב לאפשר למתנגדי המשטר באיראן להביע כל סוג של מחאה נגדו. בשיחה עם כלי תקשורת במערב אמר אמיר-ארג'ומנד כי "התנועה הירוקה" עדיין פעילה ורחוקה מלגווע כפי שמקווים השלטונות.

בדומה למהפכה במצרים ובתוניסיה, התקשורת המקוונת שוב משמשת כלי יעיל לגיוס ההמונים. עד כה הצטרפו לדף הפייסבוק הקורא להפגין 48 אלף בני אדם, אולם ניתן להעריך כי רבים אחרים חוששים לעשות זאת. כוחות הביטחון האיראניים כבר החלו בגל מעצרים כדי לדכא כל סוג של מחאה, ועצרו כ-14 ממנהיגי האופוזיציה, בהם יועצים של מוסאווי וכרובי. האחרון הושם במעצר בית ואפילו על בני משפחתו נאסר להיפגש עמו.

בנוסף, חסמו השלטונות באיראן גישה לכמה אתרים ובלוגים כדי למנוע העברת הודעות על ההפגנות. מאז המהומות ב-2009, נמנעו תומכי האופוזיציה לצאת להפגנות נגד המשטר מחשש שייפגעו. ייתכן כי השפעת המהפכות במצרים ובתוניסיה תיצור נוכחות גדולה יותר של מתנגדי המשטר ברחובות היום, אולם טרם ברור כיצד יגיב המשטר לכך.

ההפגנות נגד השלטון בעולם המוסלמי נמשכו גם אתמול. בתימן היו אתמול שוב הפגנות של האופוזיציה נגד משטרו של עלי עבדאללה סאלח, הפעם במתכונת מצומצמת יותר. ואולם, ההפגנות אתמול לא היו מאורגנות על ידי קבוצות האופוזיציה השונות, אלא נשאו אופי ספונטני יותר ואורגנו באמצעות הודעות טקסט בין צעירים. כ-1,000 הצעירים שהשתתפו בהפגנה החלו אף לצעוד לעבר ארמונו של סאלח, אולם פוזרו בכוח על ידי המשטרה. גופי האופוזיציה הגדולים בתימן שעמדו מאחורי ארגון ההפגנות עד כה, לא הצטרפו אתמול לעצרת הצעירים בצנעא.

באלג'יריה היו עימותים בין מתנגדי המשטר והנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה לשוטרים בעיר ענבה. העימותים הפכו אלימים וכללו זריקות אבנים לעבר כוחות הביטחון. האופוזיציה באלג'יריה הודיעה אתמול כי תקיים בכל יום שבת עצרת מחאה גדולה נגד המשטר במדינה.

גם בבחריין, הקימו אתמול כוחות הביטחון מחסומים והתעמתו עם מפגינים בכמה כפרים שמחו נגד המשטר. בשבוע שעבר, הודיע מלך בחריין כי יעניק לכל משפחה סכום של 2,700 דולר, זאת במטרה להרגיע את הרוחות.

בתוך כך, ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, צפוי לערוך היום שינויים נרחבים בממשלתו. על פי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, הממשלה הפלסטינית תתפטר היום כדי לאפשר מינוי של שרים חדשים. עם זאת, חלק מהשרים ימשיכו לכהן בתפקידיהם הנוכחיים גם בממשלה החדשה. המטרה של השינויים הם ככל הנראה ליצור מראית עין של רפורמה ושינויים ברשות.

בנוסף, שר החוץ של תוניסיה, אחמד אונאיס, התפטר מתפקידו, זאת בעקבות דברים המיוחסים לו, לפיהם אמר שתמיד חלם לפגוש את שרת החוץ של צרפת, מישל אליו מארי, המקורבת לאישים בצמרתה המודחת של תוניסיה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ