תרם מחשבים ניידים ליהודי קובה וצפוי ל-20 שנות מאסר על ריגול

אלן גרוס, יהודי אמריקאי, נעצר בהוואנה לפני שנה באשמת "פעילות נגד עצמאותה וריבונותה של המדינה"

שלמה פפירבלט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט

כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

התובע הכללי של קובה הודיע בשבוע שעבר כי אלן גרוס, יהודי אמריקאי בן 61, יועמד לדין באשמת "ריגול וחתירה תחת המשטר - פעילות נגד עצמאותה ונגד ריבונותה של המדינה", וכי הוא צפוי לעונש של 20 שנות מאסר אם יורשע. גרוס נעצר בהוואנה לפני מעט יותר משנה ולא שוחרר מאז, לאחר שמסר במתנה לכמה מאנשי הקהילה היהודית בקובה מחשבים וטלפונים ניידים.

גרוס בא לאי כעובד שכיר של חברה שמרכזה בוושינגטון, הפועלת מטעם "הסוכנות האמריקאית לפיתוח בינלאומי", במסגרת תוכנית לעידוד הדמוקרטיה. בעבר טען השלטון הקובני כי התוכנית הזאת מיועדת להפיל את המשטר במדינה.

כשנעצר, לא היה זה ביקורו הראשון של גרוס בקובה - ב-2009 הגיע לאי חמש פעמים לצורך עבודה. בדצמבר אותה שנה נעצר על ידי אנשי השירות החשאי הקובני, זמן קצר לפני שעמד לעלות לטיסה יוצאת. לפי הידוע, מעקב אחריו העלה כי בפגישה עם כמה מאנשי הקהילה היהודית בהוואנה, מסר להם מחשבים נישאים, מכשירי טלפון ניידים וכן טלפון לווייני.

מאז מעצרו נחקר גרוס פעמים רבות והוחזק בכלא. באחרונה, בגלל הידרדרות במצבו הבריאותי, הוא הועבר לבית החולים הצבאי בהוואנה והוא מוחזק שם בשמירה. התובע הכללי הקובני דאריו דלגדו אמר לתקשורת המקומית: "זאת פרשה מסובכת. יש חקירה קשה שמסתיימת ונגיש כעת כתב אישום".

על פי מקורות זרים בקובה, גרוס הכחיש את החשדות נגדו וטען כי מסר את אמצעי התקשורת לחברי הקבוצה היהודית כדי לאפשר להם לשפר את הקשר עם אחיהם בקהילות שונות בעולם.

אשתו של גרוס, ג'ודי, שהורשתה לבקרו לפני כמה חודשים, מסרה לכתבים כי הוא ירד במשקל וכי מצבו הבריאותי ירוד. היא גם כתבה מכתב לנשיא ראול קסטרו, סיפרה לו כי לבתם התגלה גידול סרטני והתחננה כי בעלה ישוחרר, אולם לא קיבלה תגובה.

נראה כי אחת הסיבות לכך שפרשת אלן גרוס התעכבה עד כה היא כי הוואנה ביקשה להחליפו בחמישה סוכנים קובנים העצורים בארצות הברית, אולם בוושינגטון אינם מוכנים לדון בכך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ