הצלחת המהפכה המצרית הפתיעה את המהפכנים

ימים ספורים לאחר השגת מטרות המפגינים עולים סימני השאלה במצרים: האם זו הפיכה, מי מנהיגיה ובעיקר - מה הלאה?

עמירה הס
הארץ
שליחת "" לקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
הארץ
שליחת "" לקהיר

קהיר. עכשיו, כשפונתה כיכר תחריר ממפגיניה, החיפוש אחר הקול האזרחי המצרי נעשה יותר מסובך. זוהי, אם כך, המשימה העיתונאית הראשונה במעלה. לצבא יש קול אחד והניסיון הפוליטי בהשמעתו. אתמול, כרוז מספר 5 הודיע על פיזור הפרלמנט והקפאת החוקה. לפחות לפי כמה מהעיתונים הביקורתיים - צעדי הצבא הם חיוביים. האמנם?

לאזרחים מחוללי המהפכה עדיין אין מנגנוני תגובה מידיים: האם זו הפיכה? האם זו קבלת דרישות המתקוממים? מי מחליט על חברי הוועדה שישנו חלק מסעיפי החוקה וכתיבת העקרונות למשאל העם? האם ישנה דרישה אזרחית להשתתף בקבלת ההחלטות? אלו שאלות שהתחילו לעלות בשיחות טלפון של פעילים, הבוקר. אך שיחות טלפון אינן עמדה פומבית.

כיכר תחריר מתאוששת. תצלום: אי-פי

התנועה האזרחית המתגבשת היא מרובת קולות, ולקולות אלו אין ערוצי ביטוי פומביים מקובלים. לבטח אין דובר אחד מוסמך, וגם הדוברים מכוח התנועה איטיים הרבה יותר מדוברים רשמיים ומנוסים. "אנחנו צריכים עוד זמן", אמרה פעילה אחת. "ישנה מפלגה בתהליך הקמה - מפלגת ה-25 בינואר, שמורכבת מכל הקבוצות שהשתתפו במהפכה". פייסבוק, ברור לכולם, אינו יכול להישאר הבמה היחידה.

ובכל זאת, פייסבוק הוא ערוץ שמספק מידע הנעדר מהערוצים הרשמיים. מתברר ששמונה אזרחים ממחוללי המהפכה נפגשו אתמול עם נציגי המועצה העליונה של הכוחות המזוינים - השליטה בפועל. לפחות שניים מהם התרשמו באופן חיובי מהמועצה ומצעדיה. אחד מהם הוא ואיל ע'ניים, איש גוגל שנעצר בתחילת ההתקוממות ושוחרר בשבוע שעבר. ע'נים הדגיש שמדובר בהתרשמותו האישית מהפגישה ולא בדיווח רשמי. לא ברור מדיווחו האם השמונה יזמו את הפגישה או שזומנו לה.

"באתי לפגישה לא כדי לשאת ולתת אלא כדי להבין את נקודת המבט של הצבא ולשקף את נקודת המבט שלכם. ביקשתי מהצבא שיופיע בטלוויזיה להבעת עמדתו, כי מגיע לעם שישמע מה אנחנו (השמונה) שמענו מהצבא".

הבטחות הצבא:

וזה מה שנאמר לשמונה האזרחים (שאינם נציגים רשמיים של התנועות השונות), לפי דיווחו של ע'ניים: הובטח שהצבא אינו מעוניין לשלוט על מצרים וכי המדינה האזרחית היא הדרך היחידה לקדם את המדינה; הסיבה היחידה להקמת המועצה הצבאית העליונה היא לשם הגנה על דרישות מהפכת ה-25 בינואר; הצבא מגן על המשכיות קיומה של הממשלה בפועל, כי היא פועלת במהירות לביצוע שינויים; קריאה למצריים לפתוח דף חדש ולעבוד במרץ כדי לפצות על ההפסדים הכלכליים שנגרמו למצרים, ותוך התעלמות מאינטרסים אישיים בזמן הנוכחי; אחד מהעקרונות החשובים של פעילות הצבא כיום - חסימת המושחתים; הקמת ועדת חוקה בלתי תלויה שתבצע שינויים חוקתיים תוך עשרה ימים ושיוגשו למשאל עם תוך חודשים; הצבא מעודד את הדור הצעיר לנקוט צעדים להקמת מפלגות שישקפו את עמדותיו; הצבא מסכים לקיים פגישות סדירות עם בני הדור הצעיר שהשתתפו במהפכת 25 בינואר; הסכמה להתחיל באיסוף תרומות, בסך של 100 מיליארד לירות, לשיקום מצרים. ההתרמה והשימוש בכספים יהיו בפיקוח הצבא המצרי; הצבא יבדוק היכן נמצאים (עשרות) מפגינים שנעלמו (וככל הנראה נעצרו) ואמור להגיש רשימה סופית היום. הצבא יחקור את נסיבות הריגתם של שהידים ונסיבות פציעתם. לפי הצבא ישנם 77 עצורים מבין אלו שנשלחו לדכא את ההפגנה באל תחריר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ