סביונה מאנה, שיחת היום

כמיליון נשים יצאו בסוף השבוע לרחובות איטליה להפגין נגד תדמית האשה העולה משערוריות המין שבהן מעורב ראש הממשלה סילוויו ברלוסקוני, תדמית של נערות זוהר חשופות שדרכן להצלחה עוברת בהכרח דרך חדר המיטות, המטופחת לדברי המפגינות ברשתות הטלוויזיה שבבעלותו.

ביום ראשון התייצבו רבבות נשים ב-230 כיכרות במדינה, מפלרמו עד טורינו, מוונציה עד פיזה. "המלך הוא עירום" קראו המפגינות, "איטליה אינה בית זונות".

ממדי ההשתתפות הפתיעו אפילו את קונצ'יטה דה גרגוריו, עורכת עיתון השמאל ל'אוניטה והרוח החיה מאחורי ההפגנה. "יש גם נשים אחרות" כתבה במאמר שפרסמה ב-19 בינואר ובו קראה לאיטלקיות ולאיטלקים הסולדים משערוריות "בונגה בונגה" המערבות זונות וקטינות, המיוחסות לסילוויו ברלוסקוני, להשמיע את קולם. "השאלה האמיתית היא מדוע האיטלקים והאיטלקיות מאפשרים לו ליייצג אותם", תהתה במאמר, "הבעיה אינה הוא, אלא אתם", כתבה. "אני פונה לכל הנשים האחרות; אני עושה זאת כבר שנתיים, אבל זו העת להגיב ובקול: איפה אתן, בנות, אמהות, סבתות, אחייניות, נכדות"? קראה בלהט. כמיליון נשים, וגם גברים, שמעו את קריאתה והתייצבו בכיכרות.

קונצ'יטה דה גרגוריו, ההפגנה השיגה את מטרתה?

"כן, בהחלט, היא הצליחה מעל לכל הציפיות. השתתפו בה נשים ?נורמליות' מכל הרבדים, מימין ומשמאל, נזירות לצד נערות חסידות של פסטיבל סן רמו, נשים עובדות לצד עקרות בית. יותר ממיליון נשים, וגם גברים, שבאו למחות נגד הצגתה של האשה כפרוצה שדרכה להצלחה עוברת בחדר המיטות. הבעיה היא לא סילוויו ברלוסקוני, הבעיה היא האזרחים שלא מגיבים. בשנים האחרונות האיטלקים הסתגרו בבתיהם מול הטלוויזיה, הפסיקו להיות פעילים פוליטית. לנשים האיטלקיות אין זמן לצאת לרחובות; איטליה אינה מדינת רווחה, הנשים האיטלקיות הן מדינת הרווחה. הן עובדות, מטפלות בילדים, הן מטפלות בהורים. באחת הכיכרות שבהן נערכה ההפגנה, מפגינה החזיקה בידה שלט שבו התנוססה הקריאה: ?פשוט תפסיקו לבחור בו'. וזה לא שיש לו רוב מוחלט בציבור, רק 30% מהאיטלקים תומכים בו, אבל בגלל קונסטלציה פוליטית הוא נשאר בשלטון".

האם ההפגנה נראית בעינייך כטלטלה? האם היא מבשרת תפנית?

"בהחלט, זו טלטלה; בסוף השבוע רוח חדשה החלה לנשוב באיטליה, משהו התחיל להשתנות".

אולי גם בהשפעת התמונות המגיעות למרקעי הטלוויזיה מתוניסיה ומצרים?

"כן, בהחלט, התמונות בהחלט משפיעות; במדינות שבהן רעבים ללחם מדיחים את הרודנים; אצלנו אין רעבים, אבל יש פה ?עריצות תקשורתית' מנוונת, המתחזקת משנות השמונים. הבמאי פייר פאולו פאזוליני אמר שהעריצות הזאת גורמת ?מוטציה אנתרופולוגית', שהיא משחיתה את הנפש. היום באיטליה זה כמעט בושה להיות משכיל, תרבותי".

לדעתך הפגנת המיליון תשפיע על מהלך הפוליטיקה?

"כן, היא מבשרת את ראשיתו של עידן חדש; ההפגנה ודאי לא תשכנע את ברלוסקוני ללכת, רודנים לא הולכים בגלל רצון העם; אבל שותפיו ינטשו אותו, הם כבר מתחילים לתפוס ממנו מרחק. שר הפנים ממפלגת הליגה הצפונית דיבר אתמול על בחירות. העכברים מתחילים להימלט מהספינה הטובעת. זו תחילתה של השקיעה".

לקראת התארגנות הפגנת הנשים קמה תנועת נשים שקראה להדיר ממנה רגליים. מה הסיבה לכך?

"זה היה ניסיון לעשות בהן מניפולציה, להסית נשים נגד נשים; להציג את המפגינות כמוסרניות ופמיניסטיות הנאבקות בנשים חופשיות, המבקשות לעצמן את הזכות לעשות בגופן מה שהן רוצות, גם למכור אותו. אין לי בעיה אם הן רוצות בכך, אבל יש לי בעיה כאשר ברלוסקוני משבץ אותן אחר כך בפוליטיקה".

למרות שפע שערוריות המין והמשפטים שבהם הוא מסובך, הפופולריות של ברלוסקוני לא נשחקה. מה סודו?

"ברלוסקוני הוא איש מכירות. זה מוצאו. הוא איש שיווק מדהים ומאז עלה לשלטון הוא עסוק במכירת מוצר אחד ויחיד ללקוחות שלו, האיטלקים: את עצמו. הוא משווק את עצמו כמו שמשווקים קוקה קולה".

ברלוסקוני מייצג את הגבר האיטלקי?

"כן ולא. הוא מייצג את הצד המכוער ביותר של הגבר האיטלקי; הם רואים את עצמם רשאים לחקות את התנהגותו".

ברלוסקוני זומן להופיע למשפט בעניין הקטינה שהואשם שקיים עמה יחסי מין בעבור כסף, בסדר דין מזורז. הוא יצליח לחמוק גם הפעם ממשפט?

"כן, הוא תמיד מצליח. הוא יעשה הכל כדי לחמוק ממנו, מה שחוקי ומה שפחות חוקי. כפי שעשה עד עכשיו".

כלומר, את מעריכה שהוא לא יעמוד לשום משפט?

"כל עוד הוא בשלטון הוא יעשה הכל כדי לחמוק. יש לו רוב המאפשר לו לבלום פעם אחר פעם את הסרת החסינות שתפר לעצמו. האיטלקים פשוט צריכים להפסיק לבחור בו".

אז כל עוד הוא יהיה בשלטון אין סיכוי שיעמוד לדין?

"נראה לי שלא".

ומה יקרה אם לא יהיה בשלטון - הוא יישפט?

"אולי הוא יברח לאחת מ-42 הווילות שיש לו, כפי שבטינו קראקסי (ראש ממשלת איטליה לשעבר שהורשע בפלילים) ברח לתוניסיה. קצת אירוני שקראקסי קיבל מקלט דווקא בידי בן עלי. עכשיו, כשבן עלי נמלט מארצו, הוא ביקש מקלט באיטליה ולרגע האפשרות הזו נשקלה".

את רואה מנהיג שיכול להחליף את ברלוסקוני בהנהגת המדינה? מישהו בימין? בשמאל?

"זו הבעיה. המפה הפוליטית מצויה מבחינה זו במשבר והאופוזיציה עסוקה בקטטות פנימיות. אין אדם אחד שיכול יהיה לתפוס את מקומו. נחוצה לנו נבחרת, נחוצה לנו הנהגה חדשה. ובראשה אני חושבת שצריכה לעמוד אשה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ