הונגריה: חשוד בפשעים נאציים יועמד לדין

כתב אישום נגד מספר 3 ברשימת הנאצים המבוקשים של מכון ויזנטל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בודפשט (אי-פי). שאנדור קפירו, שהיה קצין במשטרת הונגריה בתקופת מלחמת העולם השנייה, הואשם אתמול בפשעי מלחמה בגין רצח 1,200 אזרחים בסרביה ב-1942. התביעה בבודפשט מסרה כי ההאשמות נגד קפירו, בן 96, נוגעות להשתתפותו בפשיטה של כוחות הונגריה בנובי סאד שבסרביה.

קפירו, השלישי ברשימת הנאצים המבוקשים ביותר ברשימת מרכז ויזנטל, חזר להונגריה ב-1996 אחרי שחי במשך עשרות שנים בארגנטינה. רשויות הונגריה חידשו את החקירה נגדו לאחר שאותר ב-2006 על ידי אפרים זורוף, ראש מרכז ויזנטל.

אתמול טען קפירו כי הוא חף מפשע ויש לנקותו מאשמה. "אני חולה ואיני יכול לעזוב את ביתי. אין לי דבר", אמר. קפירו, שיהיה בן 97 ביום שישי הקרוב, אמר כי הוא רוצה לחזור למשפחתו בארגנטינה ולחיות שם בבית אבות סיעודי.

קפירו טוען כי המשימה שנשלח לבצע בנובי סאד היתה לבדוק את זהותם של אלה שנשבו, אך הוא לא ידע דבר על הרציחות עד אחרי שבוצעו. הגופות הושלכו לנהר הדנובה. חרף טענותיו, ב-1944 כבר נגזרו עליו עשר שנות מאסר בבית דין צבאי על מעורבותו באירועים. גזר הדין בוטל במשפט חוזר. קפירו, שהיה אז מפקד בצבא, אמר כי הוא שעיר לעזאזל במשפט ראווה שנועד להסתיר את אחריות מפקדיו.

רוב הנרצחים בפשיטות ביוגוסלוויה במלחמת העולם השנייה היו יהודים, סרבים וצוענים. רבים ביקרו את חוסר נכונותה של הונגריה לפעול לטובת כליאתו של קפירו עד כה, ומרכז ויזנטל ציין זאת בדו"ח האחרון שלו שעסק בפועלן של מדינות להעמדה לדין של פושעים נאצים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ