עוזרת השופט: השלטון כפה את עונשו של חודורקובסקי

דבריה מחזקים את ההשערה שרה"מ פוטין הוביל את המתקפה המשפטית על איל הנפט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מוסקווה (אי-פי). השופט ויקטור דנילקין, שהרשיע את איל הנפט מיכאיל חודורקובסקי, לא כתב כלל את גזר הדין, והקריא אותו בניגוד לרצונו באולם בית המשפט. כך עולה מראיון ארוך שהעניקה אתמול עוזרת השופט, המספק הצצה נדירה על המערכת המשפטית של רוסיה ועל הלחץ שמפעיל הקרמלין על השופטים.

השופט דנילקין פסק בדצמבר האחרון כי חודורקובסקי אשם בגניבת נפט מחברת הנפט שלו והאריך את עונשו. העוזרת, נטליה וסילייבה, אמרה בראיון כי גזר הדין נכפה על דנילקין לאחר שהתברר כי פסיקתו אינה חמורה מספיק לבכירים בממשל הרוסי.

"דנילקין התחיל לכתוב את גזר הדין. אני חושדת שמה שכתב שם לא התאים לבכירים, ולכן הוא קיבל גזר דין אחר שהיה עליו לקראו בקול רם", סיפרה וסילייבה בראיון ששודר בערוץ הכבלים דוז'ה ובאתר החדשות גזטה-רו. בתגובה לדברים, דנילקין הודיע כי האשמותיה של וסילייבה הן בבחינת הוצאת דיבה.

ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, נתפס ככוח המוביל מאחורי המתקפה המשפטית נגד חודורקובסקי, הכלוא מאז 2003. זמן קצר לאחר קריאת גזר הדין קרא פוטין לחודורקובסקי "גנב" ואמר שעליו להישאר בכלא. כעת, טענותיה של וסילייבה מחזקות את ההערכות בציבור, לפיהן המשפט היה מכור מלכתחילה.

לאורך המשפט, שנמשך עשרים חודשים, דנילקין עשה רושם כאילו הוא תומך לא פעם בטענות ההגנה, מצטרף אליה ולקהל שלעגו לכשלי התביעה. השופט נהג בחודורקובסקי בכבוד והתיר לאנשי ממשל להעיד להגנתו. ואולם, כשהחל לקרוא את גזר הדין, התברר מיד כי אם היו תקוות כלשהן לדין צדק - הן התבדו.

דנילקין כמעט לא הרים את עיניו כשקרא במהירות את גזר הדין הארוך. אמו של חודורקובסקי אמרה מאוחר יותר: "כנראה עינו אותו כדי שיאמר את מה שאמר". עורכי הדין של ההגנה טענו בזמנו כי גזר הדין הועתק מכתב התביעה ומסיכומי התביעה. הם ערערו על הפסיקה לבית המשפט של העיר מוסקווה, שמפקח על בית המשפט המחוזי של מוסקווה.

לדברי וסילייבה, המשבר החל כשדנילקין נקרא לבית המשפט במוסקווה ב-25 בדצמבר, לפני קריאת גזר הדין, כדי לפגוש "אדם חשוב" ולקבל הסבר על תוכן גזר הדין. לטענתה, השופט חזר מהפגישה ונראה חולה. "הוא היה מתוח, מתוח ממש", אמרה. דנילקין, הידוע כאדם שמח וידידותי, נראה לאחר הפגישה מוטרד ושפוף.

דוברת בית המשפט של מוסקווה הכחישה את הטענות לפיהן גזר הדין שוכתב. "אני משוכנעת כי נטליה וסילייבה תיקח את מלותיה בחזרה", אמרה. בהמשך נמסר בקצרה כי היא התפטרה מעבודתה. וסילייבה הסבירה את החלטתה לפרסם את טענותיה בציבור. לדבריה, בעבר היו לה תקוות להפוך לשופטת, אך כיום אין לה שום עניין בקריירה משפטית. "האגדה שלפיה השופטים מחויבים אך ורק לחוק, ולא לאף אחד אחר, פשוט התאדתה", אמרה.

מיכאיל חודורקובסקי

איל הנפט שהיה האיש העשיר ברוסיה נכלא ב-2005 לאחר שהורשע במעילה והונאה. ב-2009 החל משפטו השני, שבו הורשע בהלבנת כספים ונידון ל-14 שנות מאסר נוספות. פרקליטיו טוענים שתמיכתו באופוזיציה הובילה לרדיפתו

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ