נשיא ארה"ב ברק אובמה: ישנם סימנים חיוביים ממצרים

אובמה ציין את מחויבותה של המועצה הצבאית במצרים להסכם עם ישראל כאחד מן הסימנים המעודדים. הוא גינה את יחסה של איראן למפגינים

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

"ברור שיש למצרים עוד עבודה מרובה, אך מה שראינו עד כה היה חיובי", כך אמר היום (שלישי) נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. "המועצה הצבאית אישרה את מחויבותה להסכמים הבינלאומיים עם מדינות כמו ישראל. הם נפגשו עם נציגי האופוזיציה שחשו שהם רציניים לגבי התקדמות לקראת בחירות חופשיות והוגנות. מצרים תזדקק לעזרה בבניית המוסדות הדמוקרטיים וחיזוק הכלכלה שספגה מהלומה כתוצאה ממה שקרה, אך עד כה, ראינו סימנים נכונים באים ממצרים".

הנשיא האמריקאי פתח היום קרב מתיש על הצעת התקציב שלו אל מול הצעה מתחרה של המפלגה הרפובליקאית בקונגרס - אך הטלטלה המזרח-תיכונית שוב מצאה דרכה למסיבת העיתונאים שהוקדשה לנושא התקציב.

אובמה הוסיף בדבריו שהוא מודאג מחוסר היציבות באזור. "כל מדינה היא שונה, ולכל מדינה יש המסורת שלה. אמריקה לא יכולה להכתיב להן כיצד לנהל את החברה", הדגיש הנשיא. "אך יש עקרונות בסיסיים שאנו דבקים בהם - אנו לא מאמינים באלימות ובכפייה לשם החזקה בשליטה, ואנו מאמינים בזכות האנשים להביע את עמדותיהם בדרכי שלום. שלחנו מסר חזק לבעלות הברית שלנו באזור ואמרנו, תראו את הדוגמה המצרית לעומת הדוגמה האיראנית. זה די אירוני שהמשטר האיראני חוגג את מה שקרה במצרים, בזמן שהם מכים אנשים שמנסים להפגין באיראן".

אובמה הוסיף ואמר: "למדנו עוד לקח חשוב, שינוי אמיתי בחברות האלה לא יקרה בגלל הטרור. זה לא יקרה בזכות אלה שהורגים חפים מפשע, אלא בזכות זה שאנשים מתכנסים יחד ומנצלים כוח מוסרי - כי זה מגייס בעבורם תמיכה בינלאומית. כך מביאים שינויים מתמשכים. ההחלטות בסופו של דבר יתקבלו במדינות הריבוניות, אך אנו יכולים להביע תמיכה באלה המבקשים לשפר את חייהם. אני חושב שכתוצאה ממה שקורה בתוניסיה ומצרים, ממשלות באזור מתחילות להבין את זה. התקווה שלי שהן יפעלו בדרך שתתן מענה לכמיהה הזאת של הצעירים לשינוי, אך בדרך שלא תוביל לאלימות".

הסוגיה המעניינת היא שבהצעת התקציב של הנשיא אובמה מתוכנן קיצוץ משמעותי בתוכניות שנועדו לקדם דמוקרטיה במדינות שונות בעולם. תקציב הקרן לדמוקרטיה של משרד החוץ האמריקאי יקוצץ מ-140 ל-111 מיליון דולר.

הסיוע לישראל לא ייפגע ויעמוד על 3.075 מיליארד דולר, וגם בהצעת התקציב הרפובליקאית המציעה קיצוצים נרחבים יותר מהצעת התקציב של הממשל, עדיין נשמר הסיוע לישראל למרות קריאות מכמה נציגים רפובליקאים לבטל את כל סיוע החוץ.

שרת החוץ הילרי קלינטון הביעה אמש דאגה מתוכנית הקיצוצים של הרפובליקאים. במכתב ששיגרה ליו"ר ועדת התקצוב של בית הנבחרים, הרולד רוג'רס, היא כתבה ש"קיצוצים בקנה מידה שאתם מציעים, כולל קיצוץ של 41% בסיוע ההומניטרי, יהיו הרסניים לביטחון הלאומי שלנו".

"האינטרנט היא גם כיתת לימוד וגם בית קפה"

קלינטון נשאה היום נאום על חשיבות חופש האינטרנט באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון, וקראה לממשלות העולם שלא לחסום את הגישה לרשת.

"מה שקרה במצרים ומה שקרה באיראן הוא הרבה יותר מאינטרנט", היא אמרה. "האנשים הפגינו בגלל תסכולים עמוקים מתנאי החיים שלהם. מצרים אינה מעוררת השראה משום שאנשים תקשרו בטוויטר, היא מעוררת השראה משום שאנשים התלכדו יחדיו והתעקשו על הדרישה לעתיד טוב יותר. ואיראן אינה נוראית כי הרשויות השתמשו בפייסבוק כדי ללכוד את חברי האופוזיציה, אלא כי הממשלה שלה מפירה דרך קבע את זכויות העם שלה".

קלינטון הוסיפה כי "האינטרנט הפכה למרחב הציבורי של המאה ה-21, זו גם כיכר העיר, גם כיתת לימוד, גם שוק, גם בית קפה, גם מועדון לילה. אנו מעצבים ומעוצבים על ידי מה שקורה כאן - שני מיליארד מאתנו. וזה גם אתגר. אך ארה"ב תומכת בחופש של האנשים לתקשר, ואנו קוראים לשאר האומות לעשות את אותו הדבר. בשביל ארה"ב, הבחירה ברורה. על הסולם של חופש האינטרנט, אנו ממקמים את עצמנו בצד של הפתיחות, אך גם מאתרים ורודפים פושעים וטרוריסטים ברשת ומשקיעים בביטחון המקוון. יש מדינות שנוקטים גישה שונה. פעמים רבות ביטחון משמש הצדקה לחיסול החופש. הם טועים. אלה שחונקים את חופש האינטרנט אולי יכולים לעכב את ביטוי שאיפות העם שלהם, אך לא לעד".

קלינטון התייחסה לפרשת הדלפת המברקים הדיפלומטיים לאתר ויקיליקס, והדגישה כי "אני רוצה להבהיר כי פרשת ויקיליקס התחילה מגניבה, והעובדה שזה עלה באינטרנט היא לא הסיבה שמתחנו עליהם ביקורת. ויקיליקס אינה מאתגרת את המחויבות שלנו לחופש האינטרנט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ