ביום החופשה הראשון: המצרים נחו, ויוזמי המהפכה פרסמו את דרישותיהם

נייר העמדה של קואליציית 25 בינואר קורא למועצה הצבאית לעצור את ייצוא הגז לישראל

עמירה הס
הארץ
שליחת "" לקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
הארץ
שליחת "" לקהיר

אתמול (שלישי) היה יום חופשה במצרים, כבמדינות מוסלמיות אחרות: יום הולדתו של הנביא מוחמד. יום זה נפל בזמן. פעילי "מהפכת הנוער" - צעירים יותר ופחות - קידמו אותו בברכה. כולם היו זקוקים למנוחה ולהפוגה אחרי שלושה שבועות אינטנסיביים כל כך בחייהם ובחיי ארצם. פעילים מספרים שרבים מהם נפלו למשכב בתחילת השבוע. שפעת, חום, גב תפוס, כאבי שרירים. עכשיו הם מרשים לעייפות ולמתח להשפיע על גופם.

התנועה ביום החופשה היתה דלילה מהרגיל, ורוב החנויות נותרו סגורות. העוצר הלילי עדיין בעינו, אם כי לא נאכף באדיקות. בשל החופש נדחה זמנית העימות הצפוי בין המועצה העליונה של הכוחות המזוינים, שמנהלת את המדינה ושקראה להפסיק שביתות והפגנות כדי לאפשר למצרים להתאושש, לבין עשרות המפעלים ומקומות העבודה האחרים שפועליהם כבר החלו לשבות בדרישות שונות.

הלימודים בבתי הספר במדינה צפויים להתחדש ביום שבת, וזוהי "שיבה לשגרה" שמחכים לה, ושגם מעוררת סקרנות ודאגה. איך יסתגלו בתי הספר לשינוי? האם ישנו את שיטת הלימודים? לעומת זאת, הבנק המרכזי הורה לבנקים להישאר סגורים גם היום, יום רביעי, וזאת בתגובה לשביתות שמקיימים פקידים בכמה בנקים.

אמנם הצבא המצרי לקח על עצמו את ניהול המדינה בתקופת הביניים, אך קואליציית הארגונים האזרחיים שחוללו את מהפכת ה-25 בינואר מבקשים להזכיר לו שהוא שואב את הלגיטימציה לכך מהמהפכה. קואליציית 25 בינואר גיבשה את דרישותיה לתקופת הביניים, שהתפרסמו אתמול בעיתונות המצרית. במסיבת עיתונאים שלשום, נציגי הקואליציה אמרו שהם אינם מסכימים עם קריאת הצבא להפסיק את המחאות וההפגנות. בכך הם ביטאו בפומבי את מורת רוחם של פעילים רבים מהקריאות האחרונות של הצבא לחזור לשגרה. גם "האחים המוסלמים" הבהירו שיפעלו להשיג את דרישותיהם הפוליטיות, ויקימו מפלגה שתתמודד בבחירות.

קואליציית 25 בינואר קראה לצבא לפטר את הממשלה המכהנת ואת שריה, חברי מפלגתו הלאומית דמוקרטית של הנשיא המודח חוסני מובארק, ולהבטיח יישומן של רפורמות דמוקרטיות. הצעירים קראו לצבא להקים ממשלה של טכנוקרטים בתוך חודש - שבראשה יעמוד "אזרח פטריוט שאנשים מכבדים ונותנים בו אמון". דרישה זו של מנהיגי המהפכה היא תשובה פומבית ראשונה של מחוללי האירועים להודעת הצבא, שלפיה הממשלה שאותה הקים מובארק בניסיון נואש להציל את שלטונו, תישאר על כנה עד שתוקם ממשלה חדשה.

היום צפויים נציגי הקואליציה להיפגש שוב עם נציגי המועצה הצבאית, אחרי הפגישה הראשונה שהתקיימה ביניהם ביום ראשון שעבר, ושלדברי נציגי הקואליציה לא היתה עדיין משא ומתן. דרישות נוספות של קואליציית 25 בינואר, שהועלו בנייר עמדה שפורסם אתמול, הן: הסרת מצב החירום, ביטול חוקים צבאיים ובתי משפט מיוחדים, פירוק המפלגה הלאומית דמוקרטית והלאמת נכסיה, פירוק מנגנון ביטחון המדינה השנוא ושחרור כל האסירים הפוליטיים. נייר העמדה גם קורא לביטולו בתוך עשרה ימים של החוק המגביל הקמת מפלגות חדשות, וניסוחו בתוך חודש של חוק חדש המבטיח זכויות פוליטיות.

נייר העמדה גם קורא למועצה הצבאית לכבד את הוראות בית משפט שמובארק התעלם מהן, כולל ההוראה לעצור את ייצוא הגז לישראל. במצרים משוכנעים שייצוא הגז לישראל, "במחיר נמוך עד כדי גיחוך", כהגדרה הרווחת, היה כרוך בהפסדים גדולים לאוצר המדינה.

בשעות הערב אתמול נפוצה (באס-אם-אסים ובפייסבוק, כמובן) השמועה שחוסני מובארק מת. באותה דרך מופצת בימים אלו הבדיחה האחרונה (בינתיים) מבית היוצר של הבדחן המצרי הקולקטיבי: "חוסני, תחזור. אנחנו רק התבדחנו". או בגרסה אחרת: "חוסני, תחזור - זו היתה מצלמה נסתרת". גורם אלמוני ניסה אתמול להפריך את השמועה, כשסיפר לסוכנות הידיעות רויטרס ששוחח עם מובארק, השוהה לדבריו בשארם א-שייח ומקבל שיחות טלפון ממכריו. בכל זאת, המשיכו הדיווחים על מצבו הבריאותי הרעוע להתפרסם בעיתונות הערבית. "הסיסמה הראשונית שלנו היתה: ?העם רוצה את נפילת המשטר'", אמרה ל"הארץ" אחת מהפעילות, מרצה באוניברסיטה. "בהדרגה שכחנו אותה והתרכזנו במובארק. מה שחשוב אם כך, זה לא גורלו האישי, אלא אילו שינויים דמוקרטיים תעבור המדינה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ