עימותים קשים בהלווייתו של מפגין באיראן

על פי דיווחים רבים המגיעים מהרשתות החברתיות, מאות אנשי באסיג' כיתרו את המפגינים ואף כלאו אותם במתחם האוניברסיטה לאומנויות בטהראן

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

איראן

על פי דיווחים רבים ברשת החברתית טוויטר, מאות אנשי מיליציית הבאסיג' באיראן כיתרו היום (רביעי) את האוניברסיטה לאמנויות בטהראן וכלאו כחמש מאות סטודנטים שהשתתפו בהלווייתו של הסטודנט סאנה זאלה, שנהרג בעימותים עם כוחות הביטחון.

ביום שני חודשו לראשונה ההפגנות בטהראן, מאז הבחירות לנשיאות השנויות במחלוקת ב-2009. המפגינים הרבים ברחבי המדינה הביעו תמיכתם במהפכה במצרים, וקראו קריאות נגד השלטון. הרשויות הודיעו כי יגיבו ביד קשה ולא יאפשרו את קיומן של ההפגנות. אתמול אף טען נשיא איראן מחמוד אחמדיניג'אד כי ישראל וארה"ב עומדות מאחורי ההפגנות.

במהלך ההלוויה הבוקר התעמתו אנשי המליציה עם המפגינים, והשתמשו באלימות. סטודנטית המכנה עצמה שרה כתבה ברשת החברתית כי כמה מאות סטודנטים כלואים באחד מאולמות האוניברסיטה וקראה לעזרה. ישנם דיווחים על מעצרים של פעילים.

הגולש ג'ילה כתב כי העולם כולו צריך לעזור לעם האיראני להפיל את "השלטון הגרוטסקי". בתגובה ענה לו אחד הגולשים "אל תחכו לעולם, העולם חירש. היאבקו כאילו חייכם תלויים בזה, משום שהם אכן תלויים בזה".

הפגנת ההרוג היום. תצלום: רויטרס

השלטונות ממשיכים בצעדי מנע בכל רחבי המדינה במטרה לעצור את גל המחאה שמאיים לפרוץ. יממה לאחר ההפגנות בטהראן ובערים אחרות נגד המשטר בהשתתפות עשרות אלפי איראנים, הצליחו כוחות הביטחון להגביל את המחאה במידה מסוימת על ידי שימוש נרחב באלימות, אולם הבוקר כאמור התחדשו העימותים.

אתמול גם קראו חברי פרלמנט להוציא להורג את מנהיגי האופוזיציה מהדי כרובי ומיר חוסיין מוסאווי. במהומה בפרלמנט, שהתכנס אתמול, קראו רבים מחבריו במשך כמה דקות "להוציא להורג את מוסאווי וכרובי". שני המנהיגים היו מועמדים לנשיאות איראן, ואפילו מילאו תפקידים רשמיים במשטר המהפכה עד שסומנו כבוגדים לאחר הפגנות קיץ 2009 והניצחון לכאורה של מחמוד אחמדינג'אד בבחירות לנשיאות. חלק מחברי הפרלמנט ציינו גם את הנשיא לשעבר מוחמד חאתמי (עוד אחד מחברי מחנה הרפורמיסטים) כמי שיש להוציאו להורג.

נשיא איראן הצהיר כי ה"אויבים" שיזמו את המחאה כשלו במשימתם. "ברור שלאומה האיראנית יש אויבים בגלל שזאת מדינה שרוצה לזרוח... ולשנות מערכות יחסים בעולם", אמר הנשיא האיראני בראיון טלוויזיוני. "בטח, יש הרבה איבה, אפילו נגד הממשלה. אך הם ייכשלו בהשגת מטרותיהם", הדגיש.

לוב

בתוך כך, כלי תקשורת שונים דיווחו היום כי גם בלוב החלו עימותים והפגנות בין כוחות הביטחון ומפגינים שדורשים שינוי ורפורמות בעיר בן גזי. העימותים התרחשו בכיכר עומאר אל-מוכתר בעיר ועל פי הדיווחים, לפחות שני בני אדם נפצעו במהלכם. המפגינים קראו: "אנו דורשים רפורמות, אנו דורשים שינוי". לאחר שחבורה של רעולי פנים תקפה את המפגינים, המשטרה פיזרה אותם באמצעות זרנוקי מים.

לפי הערכתו של העיתונאי אידריס אל-מסמרי, השתתפו בהפגנות כמה מאות אנשים וכעת מתארגנת הפגנה נוספת ביום חמישי הקרוב. עם זאת, ה-BBC הסתייג וציין כי הדיווח מגיע מפי מקורות באופוזיציה, ואותו עיתונאי שמסר את הדיווח, נעצר זמן קצר לאחר שהעביר אותו.

מנגד, הטלוויזיה הממלכתית במדינה בחרה לדווח הבוקר דווקא על הפגנות תמיכה שנערכו לכבודו של הנשיא מועמר קדאפי, השולט במדינה משנת 1969.

בחריין

אלפי מפגינים השתלטו אתמול על כיכר הפנינה, הכיכר המרכזית של בחריין, בהפגנה שמזכירה את האירועים שהחלו את המהפכה במצרים. ההתפתחות מגבירה את הלחץ על שלטונות המדינה הזעירה במפרץ הפרסי. כוחות הביטחון נאבקו במפגינים, שקראו לערוך במדינה רפורמות פוליטיות ולהעניק לאזרחים חירויות רחבות יותר, זה היום השני ברציפות. שני מפגינים נהרגו ביומיים האחרונים, וגוש האופוזיציה הראשי הודיע שהוא מקפיא את עבודתו בפרלמנט במחאה על תגובת השלטונות החריפה.

המהומות בבחריין נמשכות גם היום. תצלום: רויטרס

כאות לחשש מהתפשטות המשבר, נתן מלך בחריין חאמד בן עיסא אל-ח'ליפה הופעה טלוויזיונית נדירה, הביע את תנחומיו על מות המפגינים והבטיח לחקור את נסיבות מותם. הוא גם התחייב להאיץ יישום רפורמות הכוללות הקלת הפיקוח הממשלתי על התקשורת והאינטרנט.

כוחות הביטחון אמנם לא ניסו להתעמת עם המפגינים בכיכר הפנינה, שהמפגינים שינו עד מהרה את שמה ל"כיכר האומה" והניפו שלטים שעליהם נכתב "בדרכי שלום", כמו אלה שנראו בשפע בכיכר א-תחריר בקהיר. ואולם, הדרכים העיקריות לכיכר הענקית במרכז הבירה מנאמה היו חסומות בניסיון למנוע את הגישה אליה.

בממלכה השוכנת על אי אסטרטגי במפרץ הפרסי, ממוקם בסיס של הצי החמישי של ארה"ב המאבטח את נתיבי הנפט למערב. באי שולטת אליטה סונית על אוכלוסייה שרובה (כ-70%) שיעית. ארגוני האופוזיציה טוענים כי אינם שואפים לסילוק המלוכה הסונית, אך הם רוצים לשים קץ לאחיזתה בעמדות הממשלתיות החשובות. דרישות אחרות כוללות שחרור כל האסירים הפוליטיים, יצירת מקומות עבודה, בניית בתי מגורים, בחירות חופשיות והחלפת ראש הממשלה.

עיראק

נראה כי גל המחאה נגד השלטונות הדביק אתמול מדינה חדשה במזרח התיכון - עיראק. בפלוג'ה, בצרה וכירכוכ השתתפו מאות בני אדם בהפגנות בדרישה מהממשלה לפעול ובמהירות לספק להם מקומות עבודה ותנאי מחיה משופרים ונגד השחיתות הממשלתית. בפלוג'ה אף ניסה אחד המפגינים להצית את עצמו, אולם נחל כישלון לאחר שכמה מחבריו דאגו להצילו ממוות.

ירדן

בירדן לא פוסקת הסערה סביב המכתב שחיברו 36 נציגים של השבטים הבדוויים הגדולים שנחשבים לעמוד השדרה של בית המלוכה ההאשמי, המאשים את המלכה ראניה, רעייתו של המלך עבדאללה, בשחיתות. המכתב כבר פורסם ב-5 בפברואר, אולם כלי התקשורת, בעיקר המערביים, ממשיכים לדון בו שוב ושוב. המכתב מהווה התפתחות יוצאת דופן ביחסים בין בית המלוכה לשבטים הנאמנים לו, דווקא על רקע התעוררות האופוזיציה בירדן והדרישה מהמלך לפעול נגד השחיתות במדינה. לטענת המכתב פעלה המלכה ראניה, שהיא ממוצא פלסטיני, לקדם את האינטרסים שלה ושל בני משפחתה. "אנו קוראים למלך להשיב לאוצר המדינה את הקרקעות והחוות שניתנו למשפחת יאסין (משפחתה של המלכה). האדמה שייכת לעם הירדני", נכתב. המכתב אף מזהיר כי ירדן תתמודד עם השיטפון שהחל בתוניסיה ומצרים לנוכח הדיכוי של החירויות השונות והעלמת נכסים ציבוריים. אתמול גם חסמו כמה מאות בדווים את אחת הדרכים הראשיות מדרום לבירה עמאן במחאה על שחלקות סביב אדמות השייכות לכאורה לשבט הופקעו לטובת המדינה. זאת לאחר שבוויכוח דומה על קרקעות הסכימה המדינה לוותר למפגינים ולהחזיר להם את אדמותיהם.

סוריה

בינתיים, בסוריה, מנסה הנשיא בשאר אל-אסד לשדר תחושה של "עסקים כרגיל". מאות סורים הריעו אתמול ממושכות לנשיא הסורי בעת ביקור במסגד הגדול של דמשק. הם קראו "בדם ואש נפדה אותך יא בשאר". אסד אפילו ירד אל הקהל כדי ללחוץ את ידיהם של המריעים לו ונהג במכוניתו לבד כדי להפגין את ביטחונו בתמיכה בו.

אולם בית משפט סורי דן שלשום בלוגרית שביקרה את המשטר הסורי לחמש שנות מאסר. מדובר באזרחית סוריה בת 19, שנעצרה בגיל 17. היא הואשמה כי מסרה מידע למדינה זרה. ארגוני זכויות האדם בסוריה ניסו למחות על המשפט של הבלוגרית, טל אל-מלוחי.

בשורת המהפכה מעוררת את מדינות ערב

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ