אבי יששכרוף
סוכנויות הידיעות

גל המהומות בעולם הערבי לא מראה סימני דעיכה כשמוקדי ההתרחשות המרכזיים הם בבחריין ובלוב. עדי ראייה במנאמה, בירת בחריין, דיווחו בשעות הבוקר כי יותר מ-50 כלי רכב משוריינים עושים דרכם לכיכר הפנינה, המהווה את מוקד ההפגנות המרכזי במדינה. לפנות בוקר פשטה משטרת בחריין על הכיכר ופינתה בכוח מאות תומכי אופוזיציה. במהלך הפינוי האלים ירתה המשטרה גז מדמיע, כדורי גומי ועל פי כמה עדויות גם כדורים חיים, והרגה לפי הדיווחים ארבעה מפגינים. בכך עולה מספר ההרוגים במדינה מאז תחילת המהומות לששה.

אחד ממנהיגי האופוזיציה בבחריין הגדיר את הדרך בה פונו המפגינים מהכיכר כ"טרור אמיתי". לדבריו, "מי שנתן את ההוראה לתקוף את המפגינים התכוון להרוג".

במקביל להסלמה בבחריין, מנסים פעילי אופוזיציה בלוב לארגן היום באמצעות הרשתות החברתיות ואתרי אינטרנט "יום זעם" נגד השלטונות בערים שונות במדינה. בדיווחים לא רשמיים מהמדינה נטען כי שלושה מפגינים נהרגו אתמול בלילה במהלך המחאה בעיר אל-ביידא.

שליט לוב, מועמר אל-קדאפי שרק לפני כמה ימים הציע לפליטים הפלסטינים לעלות על אוניות כדי להשיג בחזרה את פלסטין, גילה אתמול כי גם בחצר האחורית שלו החלו הפגנות עממיות. שלשום ואתמול נערכו בעיר בנגאזי, העיר השנייה בגודלה בלוב, הפגנות של כמה מאות תושבים נגד הפגיעה בזכויות האדם והמעצר של פעיל זכויות אזרח. המפגינים פוזרו בכוח על ידי המשטרה ו-38 מהם נפצעו.

ההפגנה החלה ליד מטה המשטרה במרכז העיר, כמחאה על המעצר, ועד מהרה לבשה נופך אנטי-ממשלתי, מסרו עדי ראייה ופעילים למען דמוקרטיה. בשל שליטת הממשלה בכלי התקשורת, לא התקבל אישור עצמאי לידיעה על ההפגנות, אבל בסרטוני וידיאו שהועלו לאינטרנט נראו מפגינים נושאים שלטים וקוראים: "מועמר הוא אויב אללה" ו"הלאה השחיתות והמושחתים". סוכנות הידיעות הרשמית של לוב לא פרסמה הודעה כלשהי על ההפגנות, ורק הודיעה שתומכים של קדאפי הפגינו אתמול.

בשתי ערים נוספות נערכו אתמול הפגנות, ולפי דיווחים של עדי ראייה, המפגינים הצליחו להעלות באש תחנות משטרה ומטה של כוחות הביטחון.

בתימן, מדינה נוספת בה מתנהלות הפגנות נגד השלטון, היה אתמול הרוג ראשון בגל המחאה, שנמשך כבר כמעט שבוע. הרשויות שיגרו אתמול לרחובות הבירה צנעא כ-2,000 שוטרים, בניסיון להביא לקץ ההפגנות. שוטרים, חלקם בבגדים אזרחיים, ירו באוויר ומנעו מאלפי סטודנטים באוניברסיטת צנעא מלהצטרף לאלפי מפגינים אחרים, בבירת המדינה הענייה ביותר בעולם הערבי.

הפגנות נוספות נערכו בערים אחרות נגד נשיא תימן זה 32 שנה, בעל ברית מרכזי של ארה"ב במאבקה נגד אל-קאעדה. בפייסבוק וטוויטר הופצה קריאה לאזרחי תימן להצטרף ביום שישי לשורת עצרות בכל ערי תימן, תחת הכותרת "מיליון בני אדם".

בינתיים בסוריה, "האחים המוסלמים" מתעוררים לחיים. תנועת "האחים" פרסמה אתמול קריאה ל"שינוי בדרכים של שלום" במדינה. הקריאה נכתבה באיגרת שכתב "המפקח הכללי" של "האחים" בסוריה לשעבר, עיסאם אל-עטאר, וכוונה לנשיא הסורי בשאר אל-אסד. עטאר דרש באיגרת לנקות את סוריה משחיתות ולהעניק חירות, כבוד, צדק וקדמה לבני העם הסורי. הוא שיבח את המהפכה במצרים במכתבו ואמר כי כעת יש להגן על הישגיה. כבר בחודש שעבר ביקש מנהיג התנועה הנוכחי בסוריה, ריאד א-שקפה, כי השלטון ישבח את המהפכה בתוניסיה. א-שקפה איים כי אנשיו ייצאו לרחובות אם סוריה לא תפסיק לרדוף את התנועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ