סין פתחה את שנת הארנב עם סערה באקווריום

קוסם "הפנט" את דגי הזהב בתוכנית טלוויזיה והסעיר ארגונים למען בעלי חיים הטוענים כי הוא החדיר מגנטים לגופם

גילה דקל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילה דקל

אזרחי סין מציינים בימים אלה את כניסת השנה החדשה, שנת הארנב, בשלל אירועים חגיגיים, ובהם גם כאלה שמצליחים לעורר את זעמם של ארגונים למען בעלי חיים.

במסגרת החגיגות שודרה ברשת CCTV (China Central Television) בסוף ינואר התוכנית "ניאן ניאן יו יו" ("שיישאר לנו עודף בכל שנה") והפנטה אל המסך מאות מיליוני צופים. בנקודת השיא של המשדר הניח הקוסם פו יאנגדונג שישה דגי זהב במכל מים שטוח והורה להם, באמצעות ידיו, לשוט במבנה קבוע שמאלה, ימינה, קדימה ואחורה.

במקום מחיאות כפיים ותשואות סוערות, זכה פו ליותר מ-50 מכתבי תלונה וביקורות מצד ארגונים למען בעלי חיים, שטענו כי מדובר בהתעללות. לטענת הארגונים, הקוסם פו החדיר מגנטים אל גופם של הדגים והצליח לשלוט בהם בעזרת זרמים חשמליים.

צ'ינג שאו-נא, מנהל "האגודה למען בעלי החיים", הגיב על התרגיל ואמר כי "עלינו לדגול באי-אלימות, הרמוניה וסובלנות אך להפתעתי הגדולה CCTV, תחנת הטלוויזיה הממלכתית הגדולה ביותר בסין, מראה לציבור הצופים שעלינו לנצל בעלי חיים למטרות בידור".

כמו סינים רבים, הארגונים למען זכויות בעלי החיים רוצים לדעת איך הקוסם פו עשה את התרגיל, ודורשים שמומחים עצמאים יבדקו את הדגים. הארגונים מזהירים מפני "עינויים אפשריים או נזק פוטנציאלי לבעלי חיים, בשל האפשרות שאנשים מהקהל ינסו לחקות את התרגיל".

פו מסרב לומר כיצד הוא הצליח להניע את הדגים. עם זאת, הוא הגן על פעולותיו ופרסם בבלוג שלו הודעה ש"דגי הזהב חיים באושר". לדבריו, "אילו השתמשתי במגנטים, הדגים היו נצמדים זה לזה. יש אנשים שאומרים כי אני משתמש בחשמל או באמצעים טכנולוגיים אחרים. הם רשאים לומר מה שהם רוצים, אבל לדגים לא קורה כל רע". הקוסם פו טוען שהמופע שלו הוא קסם טהור ולא מוכן בשום אופן לחשוף את השיטות שלו, כי אגודת הקוסמים שבה הוא חבר אינה מאפשרת לו. גם סוכנו של הקוסם פו, ליאנג מינג, סירב בתוקף להסביר את הקסם. "אסור לפרסם את זה, כי זה לא רק תרגיל של אדם אחד, אלא של מקצוע שלם".

עדיין לא ברור אם תרגיל הדגים המהופנטים ישודר היום פעם נוספת, במסגרת התוכנית הנצפית ביותר בסין - "הגאלה החגיגית של פסטיבל הפנסים" ((Lantern Festival - המציינת את סיום השנה. צ'ן לינצ'ון, מנהל המשדר של CCTV, אמר שלשום לבייג'ין טיימס כי השמועות על שידור נוסף של המופע אינן מבוססות. ואולם, סוכנו של פו אמר שהקוסם אכן תכנן לבצע פעם נוספת את המופע שלו, אך עדיין לא קיבל אישור מהנהלת הרשת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ