גל השביתות במצרים נמשך, צבא מצרים קרא בהודעת SMS לאזרחים: חזרו לעבודה

עמירה הס
הארץ
שליחת "" לקהיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
הארץ
שליחת "" לקהיר

מיליונים של בעלי טלפונים סלולריים מצריים קיבלו שלשום בערב את ההודעה הבאה (בערבית), מהשולח: "ARMED FORCES" (באנגלית). "המועצה העליונה של הכוחות המזוינים מפצירה באזרחים הישרים להשתלב במאמצים כדי שנגיע יחד לחוף מבטחים". דרך פיוטית להזהיר את הציבור מפני מצב מתמשך של שביתות, בנקים סגורים, המשך ירידה בייצור התעשייתי, ירידה במכירות ובורסה סגורה.

למרות קריאת המועצה הצבאית, שמושלת בפועל במדינה, פועלים במקומות עבודה חשובים שונים שבתו גם אתמול. כ-18 אלף פועלים בשני מפעלי אריגה וטווייה חשובים שבתו, וגם עובדי תחזוקה ומכס בשדה התעופה בקהיר. בשל כך בוטלו 11 טיסות, כפי שדיווחו סוכנויות הידיעות. דרישות הפועלים השובתים והמוחים בכל מצרים נעות בין העלאת שכר לפיטורי ההנהלות בשל טענות לשחיתות.

בכמה מפעלים החליטו המנהלים לסגור את מקום העבודה לכמה ימים. כמה מפעלים כבר הכריזו שהם ייענו לחלק מדרישות העובדים. בהוראת הבנק המרכזי, הבנקים נשארו סגורים אתמול, צעד שהשפיע על מפעלים ועסקים שלא יכלו לבצע עסקות שונות. גם ענף הבנייה מושפע מהאטת הייצור במפעלי מלט, דווח. במשרד החינוך הוחלט לדחות בעוד שבוע את פתיחת בתי הספר והאוניברסיטאות, שהיו אמורים לחדש את הלימודים ביום שבת הקרוב.

למרות הפגיעה הכלכלית וחוסר הבהירות, החברה האזרחית רוחשת פעילות. מול הצבא שמדבר בקול אחד, ודרך ערוצי הטלוויזיה והרדיו, העמדות של ארגונים וקבוצות אזרחים שהשתתפו במהפכה מופצות באורח אקראי - בעיקר דרך דואר אלקטרוני. באקט של ביקורת גלויה על הצבא, הוציאו 31 ארגוני זכויות אדם הודעה משותפת ובה הם טוענים שהוועדה שמינתה המועצה הצבאית כדי לשנות בסעיפים בחוקה הנוגעים לתהליך הבחירות, נראית כקואליציה של אנשי המשטר הישן והאחים המוסלמים. לדברי הארגונים, מדובר בחברי ועדה בעלי נטייה אידיאולוגית איסלאמיסטית מתונה, או מי שכיהנו במשטר הישן ואף השתתפו בתהליכי חקיקה קודמים במועצות המחוקקות. כמו כן מותחים הארגונים ביקורת על שלא מכהנת בוועדה אף אשה, "על אף שישנן נשים בעלות מומחיות בענייני חוקה וחוק". הרכב הוועדה, לדעת הארגונים, אינו משקף את המגוון הפוליטי בחברה המצרית.

השופט טארק אל-בשרי, שנבחר לעמוד בראש הוועדה, שימש בעבר סגן נשיא של מועצת המדינה - הגוף האחראי על ניהול המערכת המשפטית. גם חבר פרלמנט לשעבר של "האחים המוסלמים" - סובחי סאלח - מכהן בוועדה. הוא כיהן בעבר בוועדות חוקה וחקיקה של הפרלמנט. הוועדה היתה אמורה להתחיל בעבודתה אתמול.

קבוצה אחרת של גופים אופוזיציוניים למשטרו של מובארק - קואליציה של 17 אגודות של מקצועות אקדמיים ומרצים באוניברסיטאות, ששואפת לייצג שמונה מיליון בני אדם - פרסמה המלצות משלה למינוי מועמדים לממשלת המעבר והמועצה הנשיאותית. בהמלצות אלו מבקשת הקואליציה להוכיח כי יש במצרים מספיק אנשים מוכשרים וראויים לשמש בתפקידים ממשלתיים שונים. הקבוצה קוראת גם להנהיג שכר מינימום הוגן יותר ושיטת מיסוי יעילה. בנוסף לדרישות שהעלו התנועות האזרחיות מאז פרוץ המהפכה (ביטול חוק החירום, הקמת ממשלת מעבר זמנית והכשרת הקרקע להקמת מפלגות), מבקשת הקואליציה של אגודות מקצועיות ומרצים באוניברסיטאות להעמיד למשפט את חוסני מובארק וחברים במשטרו על פשעים שבוצעו נגד העם המצרי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ