האשה שגרמה למשבר חמור בין צרפת למקסיקו

בעוד הנשיא סרקוזי דורש מהמדינה הלטינית לשחרר צעירה שהורשעה בחטיפה, בכירים במקסיקו הגדירו אותו "דיקטטור של רפובליקת בננות"

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

היחסים הדיפלומטיים בין צרפת למקסיקו הידרדרו היום (חמישי) לכדי משבר חמור, לאחר שנשיא צרפת ניקולא סרקוזי דרש ממקסיקו לאפשר לאשה צרפתייה המרצה שם עונש מאסר של 60 שנה על חלקה בשורת חטיפות, לשוב לצרפת.

פלוראנס קאסה בת ה-36, נעצרה במקסיקו ב-2005 ביחד עם בן זוגה המקסיקני והורשעה בשנה שעברה. לאחר שערעורה נדחה הגיבה ממשלת צרפת בחריפות, ושרת החוץ מישל אליו-מארי הגדירה את ההחלטה בעניינה כ"שלילת צדק" שלדבריה "תעיב על היחסים בין המדינות". במקביל, הכריז סרקוזי כי פסטיבל "שנת מקסיקו" יוקדש לקאסה, הכרזה שנענתה בהודעה של המקסיקנים כי הם יחרימו את האירוע התרבותי, שאמור להתחיל בחודש הבא ולהימשך שנה שלמה.

קרלוס פואנטס, סופר ידוע במקסיקו ולשעבר שגריר המדינה בצרפת, האשים את סרקוזי בניצול הפרשה לחיזוק הפופולריות שלו, ובכך שהוא מתנהג "כמו דיקטטור של רפובליקת בננות". פואנטוס אמר כי יש עוד 2,294 צרפתים המרצים עונשי מאסר בבתי כלא במדינות שונות בעולם, ותהה, "מדוע לפתוח בפסטיבל סביב קאסה?".

ואולם הנשיא סרקוזי לא התרגש ולא זז מעמדתו: "אני נחוש בדעתי לפתור את הבעיה ההומניטארית החמורה של פלוראנס קאסה", אמר הנשיא, המעוניין שקאסה תרצה את מאסרה במולדתה, שם קרוב לוודאי, כפי שחוששת מקסיקו, יומתק עונשה.

בערעור טענו פרקליטיה של קאסה כי על גזר דינה מעיבה התנהלות רשלנית של הרשויות המקסיקו. המשטרה כבר הודתה כי החזיקה את קאסה במכונית מסחרית במשך לילה בטרם העבירה אותה ואת בן זוגה לחווה מחוץ למקסיקו סיטי, שם ביימו חוקרים פדרליים, בשיתוף עם צוותי ערוצי חדשות מקומיים, פשיטה עבור הטלוויזיה, שבה שוחררו שלושה קורבנות שנחטפו, בעוד הם עצרו באופן רשמי את קאסה וישראל ולרטה, בן זוגה המקומי.

קאסה טענה לאורך כל הדרך כי הקשר היחיד שלה לכנופיית החוטפים היה בן זוגה, שמצדו אישר שקאסה לא ידעה על פעילותו הלא חוקית. ואולם הקורבנות זיהו אותה ואמרו שהיה לה חלק פעיל בחטיפותיהם.

במקסיקו נרשם שיעור חטיפות מהגבוהים בעולם, כאשר במקרים רבים קורבנות נרצחים גם לאחר ששולם בעבורם כופר, לפיכך המקרה של קאסה לא ממש מעורר אהדה ציבורית שם. ואולם רבים בצרפת ממשיכים להאמין שהיא חפה מפשע והפרשה הפכה מקור למתיחות רצינית בין שתי המדינות.

ההידרדרות הנוכחית באה בתקופה גרועה במיוחד מבחינת סרקוזי. בשנה הבאה אמורה מקסיקו להחליף את צרפת בראשות הג'י-20, וסרקוזי יזדקק לעזרת מקסיקו סיטי כדי לקדם את מטרותיו בארגון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ