הערכת המודיעין הלאומית האמריקאית: איראן חוזרת לתוכנית הגרעין הצבאית

טענה זו הפוכה להערכת המודיעין הקודמת של ארה"ב, מלפני שלוש שנים, לפיה איראן נטשה את תוכנית הגרעין הצבאית ב-2003

הארץ
נטשה מוזוגביה, כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזוגביה, כתבת "" בארה"ב

בהערכת המודיעין האמריקאית המלאה על המצב באיראן - הראשונה מאז שנת 2007 - טוענת ארה"ב שטהראן חזרה לתוכנית הגרעין הצבאית שלה.

ראש המודיעין הלאומי של ארה"ב ג'יימס קלאפר הגדיר שלשום את איראן, בשימוע בוועדת המודיעין של הסנאט, כ"אתגר מספר אחת". הוא הוסיף שיחד עם דחיית הדיאלוג עם המערב ממשיכה איראן לקדם "יכולות העשרת אורניום, יחד עם מה שנראה כיכולת מדעית, טכנית ותעשייתית לייצר נשק גרעיני, אם מנהיגיה יבחרו לעשות זאת".

המסמך אמנם לא קובע חד משמעית שאיראן חזרה למאמצים לקידום תוכנית גרעינית צבאית מלאה, אך לדברי קלאפר, אם תחליט איראן לייצר נשק גרעיני, "היא תהיה מסוגלת לעשות זאת תוך כמה שנים".

להערכת המודיעין, איראן מעדיפה לשמור את הגרעין הצבאי כאופציה פתוחה. לא ברור אם המשטר החליט לבחור באופציה זו, אך הוא בהחלט משפר את היכולות הטכניות לעשות זאת.

המסמך לגבי הערכת המצב באיראן היא שקלול ההערכות האמור לבטא הסכמה רחבה בקרב גופי המודיעין השונים לגבי איראן. זהו הניתוח המקיף הראשון מאז ההערכה הקודמת של גופי המודיעין, לפני יותר משלוש שנים, שקבעו שאיראן חדלה מתוכנית הגרעין הצבאית שלה ב-2003.

לפי הדו"ח החדש, המנהיגות האיראנית חלוקה בעניין המשך הדרך. יש המתנגדים לפיתוח הנשק הגרעיני בגלל הסנקציות, העלולות לדעתם להסלים את המחאה האזרחית. הממשל האמריקאי רואה במחלוקות בהנהגה האיראנית סימן מעודד שהלחץ הכלכלי עובד. בכירי ממשל אובמה עשו מאמץ מאז תחילת ההפגנות באיראן להביע סולידריות עם המפגינים, ולהדגיש את ההבדלים בין תגובת הרשויות במצרים לדרישות המפגינים לתוקפנות הרשויות באיראן. משרד החוץ האמריקאי הגביר לאחרונה מאמצים לתקשר ישירות עם הציבור האיראני - כולל השקת חשבון "טוויטר" בפרסית.

קבוצת מחוקקים אמריקאים העלתה השבוע הצעה להידוק הסנקציות על איראן. לפי מהלך זה חברות מסחריות יידרשו לדווח מדי רבעון על כל השקעה באיראן, העומדת בסתירה לסנקציות. רשימת החברות המשקיעות באיראן תפורסם ברשת האינטרנט. גם הבנקים האמריקאים יידרשו לדווח על כל בנק שותף שלהם בחו"ל, שמפר סנקציות על איראן.

הסנטורית קירסטן גיליברנד, מניו יורק, אחת מיוזמות הצעת החוק, אמרה כי "לחברות תהיה ברירה לעשות עסקים עם איראן - או לקבל גישה לכלכלה האמריקאית. מדובר במדיניות של אפס סובלנות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ