הארץ
אבי יששכרוף
שירות ""

לפחות שלושה מפגינים נהרגו היום (שישי) בעדן שבדרום תימן, במהלך עימותים עם כוחות הביטחון המקומיים, על רקע הדרישה להפלתו של הנשיא עלי עבדאללה סאלח, המכהן בתפקידו מזה 32 שנים.

היום נמשכו זה היום השמיני ברציפות העימותים האלימים בין תומכי הנשיא למתנגדיו. אתמול נהרגו שני אזרחים מאש המשטרה בשעה שהפגינו נגד המשטר התימני בעיר הנמל. עוד שישה אזרחים נפצעו. ואילו בצנעא, במהלך ההפגנות שנמשכות זה יותר משבעה ימים, נפצעו 25 בני אדם במהלך העימותים עם תומכי המשטר.

כוחות המשטרה ירו באוויר בניסיון לפזר את המפגינים, אולם נשמעו להוראה שלא להיכנס אל בין ההמון כדי להימנע משפיכות דמים. בעיראק נהרג אתמול מפגין מקומי ו-34 נפצעו, כאשר המשטרה פתחה באש לעבר קהל שמחה נגד המדיניות של המשטר.

מפגינים בתימן. תצלום: רויטרס

גם באיראן גוברת התסיסה. מאות אלפי תומכי ממשל קראו היום, במהלך תפילות יום השישי בטהראן, להוציא להורג את שני מנהיגי האופוזיציה, חוסני מוסאווי ומהדי כרובי. הקריאות באות בתגובה להפגנות שערכה האופוזיציה ביום שני ברחובות הבירה האיראנית. עשרות אלפי מתנגדי ממשל יצאו להפגנה המשמעותית הראשונה מזה שנה. במהלך אותם עימותים נהרגו שני בני אדם.

במקביל, יצאו כ-15 אלף בני אדם לרחובות בחריין להשתתף בהלוויותיהם של ההרוגים ביום העימותים אתמול בבירה מנאמה. לפחות 3 בני אדם נהרגו ו-230 נפצעו אתמול בבירה מנאמה. ללא אזהרה מוקדמת הסתערו אתמול לפנות בוקר מאות שוטרים על כיכר הפנינה בעיר, וירו על המפגינים שנותרו לישון בה תחמושת חיה, גז מדמיע ורימוני הלם. על פי חלק מהדיווחים, בין שלושת ההרוגים היו גם ילדים.

הצבא הבחרייני הודיע אמש כי השלים את ההשתלטות על מנאמה. בבירה נראו חיילים רבים, כלי רכב משוריינים ואף טנקים. משרד הפנים הזהיר את התושבי המדינה שלא לצאת לרחובות, ורבים ממוסדות הציבור נותרו סגורים.

במהלך הלילה נמשכו ההתנקשויות בבנגאזי שבלוב, ובעיר אל ביידה. מספר ההרוגים מתחילת המהומות נאמד בכ-24 - כך מדווחים ארגונים זכויות אדם. מתנגדיו של קדאפי יצאו אתמול להפגין בבירה טריפולי ובשלוש ערים נוספות. ארגון זכויות אדם היושב בניו יורק ונמצא בקשר עם המפגינים מסר כי גורמי הביטחון בלוב עצרו עשרות ממתנגדי השלטון.

לטענת גורמי האופוזיציה, השלטונות שחררו מהכלא כמה עשרות אסירים כדי שישתתפו בדיכוי ההפגנות שהתמקדו בבנגאזי בימים הראשונים. אתמול נראה כי מוקד העימותים היה דווקא בעיר אל-בידה שבמזרח המדינה ומשם אף רוב ההרוגים. כמה עשרות פצועים הועברו לבית החולים שבעיר שסובל ממחסור חמור בתרופות ומוצרי רפואה. על פי אחד הדיווחים שר הפנים פיטר את מפקד המשטרה בעיר. בעיר זאנתאן, מדרום מערב לבירה טריפולי, הציתו מפגינים כמה בנייני ממשל ובהם מפקדות של כוחות הביטחון.

ובתוך כך לוב, המשמשת כנשיאה התורנית של הליגה הערבית, הודיעה היום כי בשל "הנסיבות בעולם הערבי", תידחה הפסגה שתוכננה להתכנס בחודש הבא בעיראק. אולם מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, אמר שטרם התקבלה בקשה רשמית לדחיית הפסגה. בכיר בלשכתו הוסיף, כי החלטה מעין זו צריכה להתקבל במשותף בין החברות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ