ממשל אובמה עשוי להטיל היום לראשונה וטו על הצעה פלסטינית במועצת הביטחון

כחלק ממאמץ אמריקאי למנוע הצבעה, הוצעה לרשות הצהרה על תמיכה במדינה בגבולות 1967

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועצת הביטחון של האו"ם צפויה להצביע היום על הצעת החלטה של הרשות הפלסטינית ומדינות ערב, ולפיה ההתנחלויות בגדה "אינן חוקיות ומהוות מכשול לפתרון שתי המדינות". ארה"ב צפויה להטיל וטו על ההחלטה, לראשונה בעת כהונתו של הנשיא ברק אובמה. כדי להימנע מהטלת וטו, מנסה הממשל האמריקאי להציע לפלסטינים "חבילה מדינית", בתמורה למשיכת הצעת ההחלטה.

הנשיא ברק אובמה שוחח אתמול עם יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בניסיון ללחוץ עליו לוותר על הצבעה על הצעת ההחלטה הפלסטינית היום במועצת הביטחון של האו"ם. שיחת הטלפון נמשכה 50 דקות. בעקבות השיחה הודיע אבו מאזן על דיון חירום של ההנהגה הפלסטינית הבוקר, שבו יוחלט אם להיענות להצעת הפשרה האמריקאית ולהסתכן בביקורת ציבורית חריפה, או לדרוש הצבעה במועצת הביטחון ולהסתכן בעימות חזיתי עם נשיא ארה"ב.

בכיר במשרד החוץ מסר שארה"ב הפעילה בימים האחרונים לחץ כבד ביותר על הרשות הפלסטינית ומדינות ערב, למשוך את ההצעה. שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, שוחחה לפני שלושה ימים בטלפון עם יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן). שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, נפגשה השבוע עם שגרירי מדינות ערב באו"ם, והבהירה להם שארה"ב רוצה בפשרה כדי לא לעמוד במצב שהיא מטילה וטו על ההחלטה.

"החבילה המדינית" שהציעו האמריקאים, כתחליף להחלטת מועצת הביטחון, כוללת הגברת הלחץ על ישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות; פרסום הודעת גינוי חריפה של הקוורטט או של אובמה להתנחלויות; וקידום ההצעה הרוסית לביקור משותף של חברות מועצת הביטחון בגדה, כדי לתמוך ברשות הפלסטינית.

לפי דיווחים שהגיעו לירושלים, האמריקאים הרחיקו לכת והציעו שבמפגש הקוורטט באמצע מארס תפורסם הצהרה על הפתרון הנחוץ לכמה מסוגיות הליבה בין ישראל לרשות, בדגש על כך שהמדינה הפלסטינית תתבסס על גבולות 1967, דבר המנוגד לעמדת ממשלת ישראל.

הפלסטינים ומדינות ערב דחו את ההצעות האמריקאיות. השגריר הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור הודיע שההחלטה תובא להצבעה במועצת הביטחון הערב.

במאמץ של הרגע האחרון אמש למנוע את ההצבעה, הציע הממשל האמריקאי לרשות הפלסטינית שבמקום החלטה רשמית, תפורסם הצהרה של נשיאת מועצת הביטחון, שאליה תצטרף חבילת ההטבות המדיניות. ראש הממשלה נתניהו ויועציו קיימו אתמול שיחות עם הבית הלבן והדגישו שאין לישראל התנגדות לפרסום הודעה נשיאותית, גם לא תהיה חריפה במיוחד.

באו"ם העריכו אמש שהמיקוח על ההצעה הפלסטינית יסתיים היום בוויתור פלסטיני על הצבעה במועצת הביטחון, לטובת הצהרה נשיאותית שתגנה את ההתנחלויות. הצהרה כזו נטולת תוקף משפטי או מעשי.

ארה"ב היא היחידה המתנגדת להצעת ההחלטה, חרף העובדה שהנוסח שלה אינו מנוגד למדיניותה בנושא ההתנחלויות. 14 חברות מועצת הביטחון האחרות תומכות בהצעה. ההתנגדות האמריקאית נובעת מחשש שאם ההצעה תעבור, הדבר יקשה עוד יותר על חידוש המו"מ בין ישראל לרשות.

הממשל האמריקאי כבר הודיע על כוונתו להטיל וטו על ההחלטה, מצב שיהיה מביך מאוד לאובמה. הוא נמנע עד היום משימוש בווטו כחלק מרצונו לקדם שיתוף פעולה בינלאומי.

האמריקאים, הסבורים שהתנהלותם במשבר במצרים הקנתה להם נקודות זכות בעולם הערבי, חוששים שהווטו ימחק את הישגיהם.

דיפלומטים ופרשנים בניו יורק אמרו אתמול שהעמדה הקשוחה של המדינות הערביות, בדחיית ההצעות האמריקאיות, היא ביטוי ראשון להשפעת המהפכה במצרים ולמהומות בארצות הערביות על עמדות ארצות אלה בזירה הבינלאומית. מצרים ידועה כגורם הדומיננטי בקבוצה הערבית ומכהנת כיו"ר תורנית של הקבוצה. "שגריר מצרים באו"ם ושגרירי המדינות הערביות חותרים להוכיח שאינם מתעלמים משאיפות המפגינים", אמר אתמול בכיר באו"ם.

הדיווחים על הפשרה שהציעה ארה"ב לפלסטינים תמורת משיכת ההצעה עוררו גל ביקורת בקרב תומכי ישראל בארה"ב ובמחנה הדמוקרטי. "ויתור על התמיכה בישראל במועצת הביטחון אינו אופציה", אמרה חברת הקונגרס הדמוקרטית ניטה לאווי. "ארה"ב חייבת להטיל וטו על ההחלטה ולהבהיר שלא נתמוך במאמצים לחבל בתהליך השלום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ