עדויות מבחריין: מפגינים נהרגו בשנתם, פצועים הוכו

גם אתמול נמשכו המהומות הקשות שידעה אי פעם הממלכה; לפחות שישה נהרגו, ויותר מ-230 מפגינים נפצעו. עדים סיפרו: השוטרים ירו תחמושת חיה על מפגינים שישנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בבחריין נמשכו גם אתמול המהומות הקשות ביותר שידעה המדינה וגלשו לאלימות חסרת תקדים. לפחות שישה בני אדם נהרגו עד כה ויותר מ-230 נפצעו. אתמול לפנות בוקר הגיע הצבא לעיר הבירה מנאמה והשתלט בכוח על כיכר הפנינה, תוך הפעלת כוח רב. מאז, בבירה נראו חיילים רבים, משוריינים וטנקים, ומשרד הפנים הזהיר את תושבי המדינה שלא לצאת לרחובות.

הדיכוי הפתאומי של מה שקודם נראה כמחאה דמוית קרנבל הצית זעם בקרב המפגינים, שקראו למלך חאמד בן עיסא אל-חליפה להנהיג רפורמות. "מוות לחליפה", קראו אתמול מאות מפגינים מחוץ לבית החולים, בשעה שנשים זועקות רצו במחלקות ובמסדרונות בחיפוש אחר ילדיהן שאבדו. "הם גרמו לאנשים להרגיש בטוחים", אמרה פטימה עלי, אחות, על הסובלנות כביכול שגילו השלטונות בתחילה כלפי ההפגנה. "ואז הם הרגו אותם".

השלטון הסוני בבחריין ובית המלוכה אל-חליפה חושדים כי ההפגנות הן תוצר של פעילות אופוזיציה שזוכה לסיוע מצד איראן וחיזבאללה. מנהיג מפלגת האופוזיציה השיעית בבחריין אמר כי בכוונת כל 18 חברי הפרלמנט מטעם מפלגתו להתפטר במחאה על האלימות של כוחות הביטחון נגד המפגינים. בתגובה אמר שר החוץ של בחריין, שייח חאלד בין אחמד אל-חליפה, כי פעולת המשטרה נגד המפגינים לפנות בוקר היתה הכרחית "כדי להציל את בחריין מהתהום העדתית".

המתח הבין-עדתי הוא מרכיב מרכזי במהומות במדינה, בין היתר לנוכח הניסיון של השלטונות לעודד הגירה של סונים לתחומי המדינה כדי להיאבק ברוב השיעי המתחזק. יש לציין כי חיילים רבים בצבא הבחרייני אינם ילידי המדינה אלא חיילים שכירים ממדינות כמו תימן ופקיסטאן. לכן הסבירות כי יעמדו לצד המפגינים, כפי שקרה במצרים, קלושה.

עדי הראייה סיפרו אתמול כי השוטרים ירו תחמושת חיה, גז מדמיע ורימוני הלם על אלפי מפגינים שישנו שם, כחלק ממחאה הולכת ומתרחבת נגד המלוכה. לפחות שלושה בני אדם נהרגו שם מפגיעת עשרות קליעים בראשם ובחזה. לצד אחת הגופות בחדר המתים בבית החולים היה מונח מגש ועליו 200 קליעים שהוצאו ממנה. חלק מהפצועים שהובהלו לבית החולים הגיעו כשהם אזוקים בידיהם באזיקי פלסטיק עבים. לדברי הרופאים הם אולצו לשכב על הקרקע והוכו.

פציעות אחרות נגרמו מקליעי גומי, אלות ומכות. "השתרר ערפל קרב", אמר מוחמד אברהים, שהסתתר בתחנת דלק סמוכה. הוא היה יחף, איבד את ארנקו, ועל רגלו נראו חבורות ממכות שספג לדבריו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ