מהומות בעולם הערבי: הדיכוי בלוב, בחריין ותימן נמשך

התסיסה במדינות ערב השונות נמשכת: יום לאחר שעשרות נהרגו בבנגזי, הצבא הלובי שוב יצא לדכא את המפגינים; 30 איש נפצעו ו-50 נעצרו בהפגנות בכוויית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

15 בני אדם נהרגו ועשרות נוספים נפצעו היום (שבת) בלוב מאש כוחות הביטחון לעבר משתתפי מסע הלוויה להרוגי ההפגנות נגד השליט מועמר קדאפי אתמול, כך מסר היום מקור רשמי בבית החולים בעיר בנגאזי.

הדיווח האחרון מתווסף לשורת דיווחים על אמצעים קשים אותם נוקטים כוחות הביטחון במדינה לדיכוי המחאה נגד קדאפי. רופא שטיפל בפצועים שהשתתפו באחת ההלוויות סיפר כי אש מסוקים נפתחה לעברם ופגעה בעשרות מהם.

מוקדם יותר היום הודיע ארגון זכויות האדם Human Rights Watch כי כוחות הביטחון של לוב הרגו 84 מפגינים בשלושת ימי ההפגנות. ארגון HRW קרא ללוב להפסיק מיד את ההתקפות על מפגינים ולהגן עליהם מפני קבוצות חמושות התומכות הממשלה.

הבוקר דווח כי הצבא שב ותקף את המפגינים בעיר אחרי שאתמול נהרגו שם 35 בני אדם בהפגנות. כוחות מיוחדים של הצבא תקפו מאות מפגינים ובהם שופטים ועורכי דין ששוהים מול בית המשפט בעיר. הכוחות ירו רימוני גז על המפגינים ופינו את האזור, אחרי שרבים נמלטו ואיתם הרוגים ופצועים נוספים. בנוסף דווח כי האינטרנט במדינה נותק.

הפגנה נגד משטר לוב במצרים, היום. תצלום: אי-פי

המפגינים שקראו לסילוק מועמר קדאפי, שליט המדינה מזה 42 שנה, נתקלו בכוחות הביטחון שהפעילו אלימות קשה כדי לפזרם. עיקר ההפגנות התקיימו בערים במזרח העני של המדינה. בעיר ביידה נרשמו לפחות 23 הרוגים ו-500 פצועים באחד מבתי החולים.

בחריין הוציאה היום (שבת) בשעות הצהרים את צבאה מרחובות הבירה מנאמה לאחר סיבוב נוסף של התנגשויות בין כוחות הצבא למפגינים. הבוקר דיכא שוב את המפגינים בכיכר הפנינה בעיר הבירה מנאמה. כוחות גדולים ירו גז מדמיע ונכנסו עם טנקים ונגמ"שים לכיכר כדי לפזר את המפגינים ששהו במקום במהלך הלילה.

נגמ"ש של צבא בחריין, בכיכר הפנינה, היום. תצלום: אי-פי

אולם, לאחר שפוזרו המפגינים, כוחות הצבא יצאו מהמקום, והמפגינים החלו לשוב למקום. בעקבות חזרת המפגינים החל הצבא לירות גז מדמיע כדי לפזרם בשנית. אולם לבסוף החליטו השלטונות להסיג את הכוחות, ככל הנראה כדי לאפשר דו שיח עם האופוזיציה. אולם באופוזיציה אמרו כי יציאת הצבא מהבירה אינה מספקת כדי לפתוח בדיאלוג עם המלך, חאמד בן חליפה.

מוקדם יותר דווח כי אנשי האופוזיציה דחו הצעת פשרה של המלך. איברהים מטאר, איש פרלמנט שיעי אמר לאחר מכן כי הם "לא מרגישים שיש רצון כן לדיאלוג, כי הצבא ברחובות". הוא קרא לשלטון לקבל את העיקרון של מלוכה חוקתית ולהוציא את הכוחות מהרחובות.

30 בני אדם נפצעו בכוויית

בתוך כך דווח כי לפחות 30 בני אדם נפצעו בהפגנה בכוויית. חמישים איש נעצרו בידי כוחות הביטחון לאחר ההפגנה.

באלג'יריה מנסים תומכי הדמוקרטיה לקיים צעדה, לאחר שכוחות משטרה גדולים חסמו את דרכם בשבוע שעבר. המפגינים שיצאו לרחובות נתקלו בכוחות הביטחון שירו עליהם ההפגנה המתוכננת מגיעה לאחר שבועות של שביתות והפגנות קטנות במחאה על מצב החירום המושת על המדינה זה 19 שנה.

בבחריין דחו אנשי האופוזיציה הצעת פשרה של המלך. איברהים מטאר, איש פרלמנט שיעי אמר לאחר מכן כי הם "לא מרגישים שיש רצון כן לדיאלוג, כי הצבא ברחובות". הוא קרא לשלטון לקבל את העיקרון של מלוכה חוקתית ולהוציא את הכוחות מהרחובות.

בתימן נמשכו היום ההפגנות, זה היום התשיעי. היום דווח על אדם נוסף שנהרג בפגנות, לאחר שאתמול נהרגו ארבעה בני אדם ועשרות נפצעו בכמה תקריות. באחד המקרים נפצעו שניים מרימון יד שהושלך על המפגינים.

גם בג'יבוטי שבאפריקה החלו מפגינים נגד הממשלה להתעמת עם כוחות הביטחון. שר הפנים במדינה מסר כי לפחות שוטר אחד נהרג בהתנגשויות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ