עמוס הראל
סוכנויות הידיעות

שתי ספינות המלחמה האיראניות יעברו הלילה (ראשון) בתעלת סואץ, כך דיווחו אמש גורמים רשמיים במצרים. על פי הדיווח, הספינות יגיעו הלילה לכניסה הדרומית של התעלה, והן צפויות לצאת מפתחה הצפוני של התעלה מחר בבוקר ולהשלים את המסע במי הים התיכון מחר בערב. זו הפעם הראשונה מאז 1979 שספינות מלחמה איראניות עוברות בתעלה.

כבר ביום שישי בערב הודיעו פקידים מצרים כי קהיר תאפשר את מעבר הספינות, אך עדיין לא היה ברור אם בכך באה לסיומה סדרת ההכרזות הסותרות של מצרים בעניין זה מאז אמצע השבוע שעבר. ישראל עוקבת אחר תנועת הספינות, אולם אינה מייחסת להן כוונות התקפיות נגדה.

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הגדיר ביום רביעי האחרון את מסען של הספינות כ"פרובוקציה נוספת" של איראן נגד ישראל. הספינות, שככל הידוע אינן נושאות עליהן ציוד חריג, אמורות לעגון בנמל לטאקיה בסוריה.

בישראל מעריכים כי למצרים לא היה מנוס מאישור מעברן של הספינות, משום שהאמנות שהיא חתומה עליהן מחייבות אותה להתיר תנועה חופשית בתעלה. עם זאת, בזמן משטר מובארק נמנעה איראן ממהלכים דומים, כנראה בשל העמדה הנחרצת שנקטה קהיר.

חיל הים הישראלי ערוך למקרה של ניסיון איראני להתקרב לחופי ישראל, אולם הסיכויים לכך נראים כעת קלושים.

ביום חמישי הודיע משרד החוץ המצרי כי קיבל את הבקשה האיראנית להרשות לשתי הספינות לחצות את התעלה, ובכיר במינהלת התעלה אמר שמשרד ההגנה המצרי יטפל בבקשה. הטלוויזיה הממלכתית באיראן טענה כי שתי הספינות יעברו בתעלה, ושהן קיבלו לכך אישור רשמי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ