חיילי ארה"ב לא רוצים לעזוב את בחריין

כשמלך סוני שולט על רוב שיעי, ההפגנות היו רק עניין של זמן. אך בניגוד למצרים, ארה"ב אינה מצדדת בהמונים ומעדיפה לשמור על בסיסי הצי שלה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אתה נוסע דרך ארוכה במדבר צחיח, עובר גשר ענק ופתאום, כאילו משום מקום, צצה לה עיר עם גנים ירוקים, רחובות סלולים ווילות מעוטרות בעצי דקל", כתב לפני כמה שנים חייל אמריקאי שמשרת בבחריין במכתב להוריו. בעלונים שמפרסם הצי האמריקאי מפורטים היטב טובות ההנאה שמזומנות למשרתים בבחריין. אפשר להשיג בשכירות סבירה וילות נפלאות עם בריכות פתוחות ומקורות, מגרשי סקווש וטניס, מסלולי באולינג, ג'קוזי וסאונה. בנוסף, החינוך לילדים הוא מן המשובחים במדינות ערב, ואם זה לא מספיק, ממשלת ארצות הברית משלמת לכל חייל תוספת סיכון של 150 דולר לחודש, לצד הטבות נוספות כמו חופשות "מורל והסתגלות" לאירופה או לתאילנד, אחזקת משרתים ותוספות מיוחדות בעבור שירות מרוחק.

האי הקטן שבו מתגוררים כמיליון ומאתיים אלף תושבים, לבד מ-6,000 חיילים אמריקאים - אנשי הצי החמישי שבחריין היא ביתו, הוא אכן גן עדן בתנאי שאתה סוני או זר. כי הממלכה החוקתית, כפי שאוהב מלכה, חמד בן עיסא אל-חליפה, להגדיר את מדינתו, איננה לגמרי בחריינית. כמחצית מהאוכלוסייה הם זרים - הקהילה הזרה הגדולה ביותר מונה כ-290 אלף הודים, ויש גם כמה עשרות יהודים שעוסקים בסחר תכשיטים. אפילו שלוש מתוך ארבע נשותיו של המלך אינן בחרייניות: שתיים מקטאר ואחת מכוויית, ורק אמו של יורש העצר היא בת המשפחה השלטת. מתוך האוכלוסייה המוסלמית, כ-67% הם שיעים והיתר סונים. כאן גם נמתח הקו שחולל את ההפגנות האלימות בשבוע האחרון. כי אל הרוב השיעי מתייחס המלך כאל מיעוט מסוכן, ובעת הצורך, כמו בהפגנות האחרונות, הוא גם האשים את איראן בניסיון לחולל מהפכה שיעית. לכן לא היה מוזר לראות שאל מול המפגינים בעד דמוקרטיזציה בכיכר הפנינה - רובם שיעים - צעדו אלפי מפגינים שתמכו במלך: הודים, פקיסטאנים ושאר פועלים זרים שקיבלו הוראה להניף את תמונות המלך ואת דגל הממלכה.

אולם אין זו בהכרח מחלוקת על רקע עדתי. בשנת 2002, שלוש שנים אחרי שירש את כסאו מאביו, חולל חמד מהפך חוקתי, מינה עצמו למלך והורה לקיים בחירות לפרלמנט. כך הפכה בחריין מאמירות לממלכה ולא סתם לממלכה, אלא לממלכה דמוקרטית. בחודש מאי באותה שנה התקיימו בחירות לעיריות ובחודש אוקטובר - בחירות לבית הנבחרים על פי מתכונת חדשה כפי שנקבע בחוקה של המדינה: פרלמנט שמונה 40 נציגים (מתוכם רק 18 שיעים) ולצדו מועצה מייעצת שממונה על ידי המלך מקרב "בעלי הידע והניסיון". בנוסף הוקם בית משפט חוקתי אשר יבדוק את התאמת החוקים שיחוקק הפרלמנט לחוקת המדינה, והוחלט שנשים וגברים יהיו בעלי זכויות פוליטיות שוות ושלא תהיה אפליה על רקע דת גזע ומין.

על הנייר הכל נראה אז מבטיח והוגן. בפועל ההתנהלות היתה קשוחה ובלתי מתפשרת. שיעים לא יכלו לקבל משרות בכירות במשרדי הממשלה או בצבא, כלי התקשורת נשלטים על ידי בני משפחת המלוכה וכך גם כ-80% מן המשרות הממשלתיות, כולל רוב שרי הממשלה. הפרלמנט יכול אמנם לפטר שרים, אבל הפיטורין דורשים את אישור המלך. על ביטחון הממלכה שומר צבא קטן של כ-9,000 חיילים, אבל שלמות משפחת המלוכה נשמרת על ידי מארג מסועף של מודיעין פנים אותו הקים בזמנו קצין בריטי בשם יאן הנדרסון שהיה ממונה על המאבק נגד המאו מאו בקניה בשנות השישים. הנדרסון, שדרכי פעולתו הפכו אותו למבוקש בבריטניה, הוא זה שהציע לאביו של המלך לייבא בדווים מירדן ומסוריה כדי שיאזנו את הפער בין סונים לשיעים. תושבים חדשים אלה קיבלו מיד בתי מגורים מפוארים, מענקים נאים וכמובן אזרחות. נתח זה באוכלוסייה מהווה עכשיו יעד לתלונותיהם של השיעים, אשר דורשים זכויות שוות לאלה שניתנו ל"עולים החדשים".

המלך ביטל אמנם את בתי הדין הצבאיים שעל הכרעותיהם אי אפשר היה לערער, אבל על מערכת המשפט ממונה אחד ממקורביו והוא זה אשר מינה שופטים מצרים לתפקידי שיפוט בכירים בממלכה. שופטים אלה אחראים לעונשים הכבדים שהוטלו על מתנגדי המשטר, וכנגדם תובעים המפגינים מן המלך לשנות את שיטת המינויים.

בסוף השבוע הציע המלך דיאלוג עם המפגינים, אחרי שהטנקים שלו כבשו מחדש את כיכר הפנינה. בינתיים נראה כי לדורשי הדמוקרטיה אין כרגע אופציה אחרת. כאן אפילו ארה"ב איננה לצדם, היא חרדה הרי לשלומו של בסיס הצי שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ