העימותים בלוב הגיעו למרכז טריפולי; מאות בני אדם נהרגו בבנגאזי

ההתנגשויות האלימות בין המפגינים לנאמני קדאפי הגיעו לרחובות הבירה; מאות בני אדם נהרגו מירי כוחות הביטחון בבנגאזי

סוכנוית הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנוית הידיעות

בתום יום קרבות ברחובות העיר בנגאזי בו נהרגו לפי דיווחים שונים מעל ל-200 בני אדם, הודיעו הלילה (ראשון) חיילים ביחידה של צבא לוב לתושבי העיר כי הם התגברו על תומכי המשטר ושיחררו את העיר. לפי הדיווחים, העימותים האלימים בין המפגינים לתומכי השליט מועמר קדאפי התפשטו גם למרכז עיר הבירה טריפולי.

מוקדם יותר היום סיפרה רופאה מבית החולים בעיר בנגאזי כי במהלך היממה האחרונה הגיעו 208 גופות לבית החולים שבו היא עובדת. לדבריה מדובר ב"טבח של ממש". בדיווח מאוחר יותר, מסר מקור רפואי בבית החולים כי בשעות אחר הצהריים הגיעו לבית החולים 50 גופות נוספות. לדבריו, הירי של תומכי קדאפי הביא לפציעתם של מאות בני אדם נוספים, מתוכם מעל ל-100 אושפזו במצב קשה.

מנהל מחלקת טיפול נמרץ בבית החולים, חביב אל עוביידי, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי חיילים מיחידת "ברק" של הצבא הגיעו בלילה לבית החולים עם חבריהם שנפצעו בהתנגשוית עם נאמני קדאפי. "הם אומרים שהם התגברו על המשמר של קדאפי והם הצטרפו למחאה העממית".

תומכי לוב בהפגנות בארה"ב. תצלום: אי-פי

בתוך כך, אמר פרנקו פרטיני, שר החוץ של איטליה, הנחשבת למקורבת ללוב, כי המשטר הלובי שוקל לבצע שורת רפורמות בחוקת המדינה כבר בזמן הקרוב כדי להביא לסיומן של ההפגנות במדינה. מתנגדי המשטר קיבלו תמיכה נוספת מנציג לוב לליגה הערבית שהודיע על התפטרותו כאות מחאה על האלימות שמפגין המשטר כלפי מתנגדיו.

מוקדם יותר דיווח העיתון א-שארק אל-אווסט על מאות הרוגים בהפגנות האלימות במדינה. על פי הדיווח, שליט לוב מועמר קדאפי, הורה לנתק את זרם החשמל והאינטרנט בבנגאזי. בלילה נמסר כי חיילי לוב פתחו באש לעבר המפגינים. קדאפי הורה לבתי החולים בבנגאזי להימנע מלטפל בפצועים מההפגנות.

העיתון הלונדוני מדווח כי שלטונו של קדפאי מתערער, וההפגנות גולשות מהאזור המזרחי של לוב שבו ממוקמת העיר בנגאזי, לעבר האזור המערבי וכן לכמה שכונות בטריפולי הבירה. עוד נמסר כי חברי מועצת ההנהגה ההיסטורית של המהפכה הלובית, דרשו מקדאפי לוותר על השלטון ולהעבירו לידי הצבא. על פי הדיווח, שר המשפטים התפטר מתפקידו.

אמש התקבלו דיווחים שמסוקים של חיל האוויר הלובי פתחו באש לעבר מפגינים בבנגאזי. במקום נספרו יותר מ-70 נפגעים חלקם הרוגים. בנוסף, המפגינים הצליחו לעלות באש שלושה טנקים של צבא לוב. לפי דיווח שפורסם אתמול בידי סוכנות הידיעות התוניסאית, נהרגו עד כה בהפגנות 84 בני אדם בידי כוחות הביטחון.

אחד מאנשי הדת בבנגאזי, סיפר לערוץ אל-ג'זירה כי ראה טנק דורס שני בני אדם ששהו במכונית מבלי שעשו דבר. על פי הדיווח באחד העיתונים הלוביים השייכים לבנו של קדאפי, כוחות הביטחון המקומיים פתחו באש לאחר ניסיון של המפגינים להשתלט על תחנת משטרה שבה מוחזק נשק. המפגינים דרושים רפורמות כלכליות ופוליטיות שיביאו את שלטון קדאפי בן 42 השנים לסיומו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ