שיחת היום | "יעקב חג'ג'-לילוף, הטבח בעמו יציל את קדאפי?"

שיחת היום

ניר חסון
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
שיחת היום

יעקב חג'ג'-לילוף, בן 69, הוא היסטוריון ומנהל המכון ללימודים ולמחקר יהדות לוב וחבר הנהגת הארגון העולמי של יהודים יוצאי לוב. בימים אלו הוא עוקב באדיקות אחר הדיווחים מטריפולי, בנגאזי ושאר מוקדי התסיסה בלוב נגד מועמר קדאפי, שאוחז במושכות השלטון מאז 1969 ונחשב לשליט הוותיק ביותר בעולם. לדברי חג'ג'-לילוף, המהפכה העממית נגד קדאפי, אם תצליח, צפויה להיות קשה וארוכה בהרבה מאלו שהיו בתוניסיה ובמצרים.

מי עומד מאחורי ההפגנות? מי האופוזיציה של קדאפי?

"אני מייחס הרבה חשיבות לשנאה ולאנטגוניזם שיש בין שני חלקי המדינה: בין קריניקה, שמהווה קצת יותר ממחצית שטחה של לוב ובירתה בנגאזי, לבין טריפוליטניה, שבירתה טריפולי. מוקד התסיסה הוא בקריניקה, שם עוד זוכרים שקדאפי הדיח את המלך אידריס הראשון שהיה בן האזור.

חוץ מזה ללוב יש בעיה דומה לזו שראינו במצרים, והיא האבטלה. בלוב היקף האבטלה עצום, למרות מאגרי הנפט ולמרות הפרויקטים הגדולים בתחום המים שמוביל המשטר. אבל לאלפי האקדמאים שיוצאים בכל שנה מהאוניברסיטאות אין עבודה. את עבודות הדחק, בענפים כמו חקלאות ובניין, תופסים פליטים מארצות אפריקה והדבר הזה מעורר התמרמרות בקרב הלובים. גורם אופוזיציה נוסף הוא גופים איסלמיים, שמנצלים את המסגדים.

את כל אחד מהגורמים האלו מדריך משהו אחר, אבל אם כולם יתאחדו במהפכה נגד השלטון של קדאפי אז יכולות להתפתח סיטואציות מאוד מעניינות. אבל גם אם זה יקרה, זה ייקח הרבה יותר זמן מעשרת הימים שזה לקח במצרים".

האם זה משום שעד כה, מבין כל שליטי מדינות ערב שהתמודדו עם התסיסה הזו, קדאפי נוקט את המדיניות חסרת המעצורים ביותר כלפי המפגינים?

"קודם כל צריך לזכור שלקדאפי היה יותר מחודש ימים להתכונן. מהרגע שבו התחילו המהומות בתוניס, הוא התחיל להכין את עצמו ואת הכוחות שלו. הוא דחק את הגורמים האופוזיציונריים ועבד על כוחות משמרות המהפכה, כוחות הצבא ושירותי הביטחון החשאיים, המוחבראת, לקראת ההפגנות.

אפשר לראות באל-ג'זירה איך החבר'ה האלו, לבושים באזרחית מתערבבים בקהל וכשמרגישים שההפגנה יוצאת משליטה הם שולפים נשק ומפזרים את ההפגנות. מדברים על מאות הרוגים.

זה שיש הרבה הרוגים זה בטוח, לגבי הממדים. לגבי הדיווחים שמסוקים ירו אל הקהל, הייתי לוקח אותם בעירבון מוגבל, כל עוד לא רואים את זה בתמונות.

יש הרבה דיסאינפורמציה משני הצדדים. ישנם גם דיווחים על עריקות של שוטרים לצד המפגינים, אבל זה מאפיין בעיקר את אזור קרינקה.

בינתיים נראה שהצבא ומשמרות המהפכה עומדים מאחורי קדאפי. ביום שישי הוא יצא בראש תהלוכה כדי להראות שהוא שולט במצב ונותן גיבוי לתומכים שלו.

אבל לוב גם אינה דומה למצרים מבחינת השלטון שלה. זה שלטון מאוד מיוחד שכבול באידיאולוגיה שלו. משמרות המהפכה הם שקובעים איך תתנהל המדינה וקדאפי הוא כביכול האיש שמוציא את ההחלטות לפועל. יש מבחינתם, המהפכה שלהם היא הערך העליון, היא טובת העם וטובת הציבור. התפישה הזו נטועה עמוק בראשי השלטון ולפעמים משמרות המהפכה קבעו את המהלכים בצורה חריפה אף יותר מאשר קדאפי".

בשנים האחרונות ניסה קדאפי להתקרב למערב. איך זה בא לידי ביטוי ביחס ליהודי לוב?

"לפני שש שנים עזבה היהודייה האחרונה את לוב ומאז אין שם יהודים יותר.

אבל באמת, מאז מלחמת המפרץ השנייה, לדעתי, מכיוון שהוא ראה מה עלה בגורלו של סדאם חוסיין הוא ביקש לחזור למשפחת העמים.

לפני כמה שנים פנו אלינו מנציגות לוב ברבת עמון וביקשו להיפגש עם אנשי הארגון העולמי של יהודי לוב. תיאמנו את הנסיעה עם משרד החוץ, משרד ראש הממשלה ונשיא המדינה.

בפגישות דובר בעיקר על הרכוש היהודי - בתי הכנסת, בתי העלמין. הוא רצה להראות את הפתיחות שלו, הוא רצה להראות שהוא חוזר למשפחת העמים. אבל לא יצא מזה שום דבר".

אם תהיה מהפכה וחילופי שלטון אתה חושב שתיסע ללוב?

"אני אהיה הראשון לנסוע.

כתבתי כמה ספרים על לוב ועל הקהילה היהודית שם. ב-2005 שלחתי לקדאפי שני ספרים, אחד באיטלקית ואחד בעברית.

שלחתי לו את הספר שלי על יהודי לוב ואני יודע שהוא קיבל אותו וקרא אותו. כתבתי לו בהקדשה שיש לי חלום: הייתי רוצה להיות השגריר הישראלי הראשון שמגיש לך את כתב האמנה.

כתבתי לו שכתבתי את הספר על מנת שיכירו את ההיסטוריה של היהודים בלוב ושיש לי חלום להיות השגריר הישראלי הראשון שמגיש לו את כתב ההאמנה. אני גם יודע שתרגמו לו לערבית את הספר ושהוא קרא אותו".

איך יסתיים גל המחאה הזה, להערכתך?

"אי אפשר לדעת מה יכול לקרות. אבל אני מעריך שבהחלט יכול להיות מצב של שלב ביניים של חלוקת הארץ.

קדאפי יעשה שיקול דעת ויגיד לעצמו במקום לוותר, כמו מובראק על כל המדינה ולתפוס את המטוס הראשון החוצה, אני אוותר רק על מזרח המדינה, על קריניקיה. אבל בהחלט יכול להיות שזה לא ייעצר שם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ