סוכנויות הידיעות

בייג'ין (אי-פי). שלטונות סין עצרו עשרות מתנגדי משטר והשתיקו את הקריאה ל"מהפכת יסמין", שהיתה אמורה להוציא אתמול אזרחים להפגנות ב-13 ערים. ההשראה ליוזמת ההפגנות היא בהפגנות למען הדמוקרטיה במזרח התיכון, אולם לא ברור מי עומד מאחוריה.

פעילים רבים אינם יודעים כיצד להתייחס לנושא, על אף שהפיצו את המידע. לדבריהם, לא ידוע להם על כל תנועה המעורבת בקריאה לארגן מחאות, בכותרת "אנו רוצים אוכל, עבודה, דיור וצדק".

ממשלת סין, מוכנה תמיד לדכא מיד את מתנגדיה, מתייחסת ברצינות לאיומי המחאה, ויצאה נגד מפיצי המסר, שהופיע בפעם הראשונה באתר סיני שמופעל מארה"ב, Boxun.com. יותר ממאה פעילים ברחבי סין הועברו לתחנות משטרה, נשלחו למעצר בית או פשוט נעלמו, דיווח מרכז המידע לזכויות אדם ודמוקרטיה בהונג קונג. בני משפחה וחברים סיפרו על מעצרים והטרדות של מתנגדי משטר, ואחדים אמרו כי הוזהרו שלא לקחת חלק בהפגנות.

אתמול נחסמו החיפושים אחר "יסמין" ברשת, ועדכוני סטטוסים שכללו את המלה באתר הרשת החברתית הפופולרי בסין, רנרן נתקלו בהודעת שגיאה ובאזהרה מפני משלוח הודעות שתוכנן "פוליטי, רגיש או בלתי הולם". שירותי המסרונים בבייג'ין שותקו, והטענה הרשמית היא שמדובר בנסיבות טכניות. בעבר נהגו שלטונות סין לשתק שירותי מסרונים באזורים מתוחים כדי למנוע ארגון כינוסים והפגנות.

המפגינים קיבלו הנחיה לעמוד מול סניף מקדונלנדס במדרחוב ונגפוג'ינג שבבייג'ין. בנוסף על השוטרים במדים ועל מתנדבים לשמירת הסדר הציבורי, שענדו סרטי זרוע אדומים, עקבו אחרי הקהל שוטרים סמויים, שנעזרו במצלמות.

בתגובה לביטויי המחאה בשבועות האחרונים במצרים, תוניסיה, בחריין, תימן, אלג'יריה ולוב צומצמו הדיווחים בתקשורת הסינית לגבי המתרחש בהן. במקרים שבהם כן מופיעים דיווחים, מדגישים בסין את חוסר היציבות במצרים.

"סוכנות הידיעות שינחואה וכלי תקשורת ממלכתיים אינם יכולים להיחשב לאמינים אם הם מסתירים דיווחים בינלאומיים שאפשר ללמוד עליהם באינטרנט", אומרת סוזן שירק, מרצה באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, שהועסקה במשרד החוץ של ארה"ב בימי ממשל ביל קלינטון. "אבל בכך שהם מכנים את אותם אירועים ?מהומות נגד הממשלה', הם מצמצמים את הסכנה שסינים רבים יבקשו לחקותם".

הקריאה להפיכה באה לאחר נאום הנשיא הו ג'ינטאו בפני בכירי ההנהגה, שבו ביקש למצוא פתרון לבעיות שיפגעו ביציבות. הו הורה לפוליטיקאים לשפר את שירותי הרווחה ולשכלל את ניהול המידע ברשת כדי להנחות את דעת הקהל.

אשתו של חתן פרס נובל לשלום, ליו שיאבו, סיפרה שהיא ומשפחתה הם "בני ערובה". זו הפעם הראשונה מזה חודשים שליו שיה העבירה מסר למכריה. בשיחה שהצליחה לנהל עם ידיד היא אמרה שהשלטונות אינם מתירים לה לצאת ושהיא חוששת לחייה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ