גורם מצרי: מעבר הספינות האיראניות נדחה ביומיים

אין חשש שמדובר במשלוח נשק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חיל הים עוקב אחר תנועתן של שתי ספינות איראניות שאמורות לעבור בתעלת סואץ בדרכן לים התיכון.

אתמול עוד העריכו שהספינות יעברו בתעלה היום, אולם בשעות הערב אמר גורם רשמי בתעלה כי בניגוד להערכות הקודמות, מעבר הספינות נדחה ב-48 שעות. כשיגיעו לים התיכון אמורות האניות להמשיך אל עבר נמל לטקיה בסוריה. בצה"ל לא נערכים באופן מיוחד לבואן של הספינות, וסבורים שמדובר בצעד הפגנתי בלבד.

גורם בצה"ל הבהיר אתמול שחיל הים יעקוב אחר הפלגת שתי הספינות כפי שנעשה לגבי כל כלי שיט שמוצאו באיראן, אבל אין שום כוננות מיוחדת או כוונה להתעמת עם הספינות, כל עוד יהיה ברור שהן מפליגות במים בינלאומיים ושאין להן כוונות התקפיות.

שתי הספינות הן הפריגטה אלוואנד ואניית משא שנלווית אליה. הפריגטה היא ספינה מיושנת למדי, שנרכשה לפני ארבעים שנה מבריטניה. מדובר בספינת הדגל של הצי האיראני ובמשך השנים שדרגו את יכולתה בטילים מתוצרת סין. עם זאת, במערכת הביטחון מעריכים שבמצב תיאורטי של עימות, לא יקשה על חיל הים הישראלי לגבור על הספינה האיראנית.

"אם חיל הים נותן זיהוי ודאי אפשר להוריד אותם כמעט באופן מיידי", אמר אמש בכיר במערכת הביטחון, "אנחנו לא מתמודדים עם זה בכלל, כי הם רק עושים איזו פרובוקציה".

על פי הידוע למערכת הביטחון, הספינה אינה נושאת עליה משלוחי נשק מיוחדים המיועדים לסוריה או לארגון חיזבאללה, כפי שהיה בנובמבר 2009, עם אניית המשא פרנקופ, שנעצרה על ידי חיל הים כשנשאה עליה מאות טונות כלי נשק שיצאו מנמל בנדר עבאס והיו מיועדות ללטקיה - ומשם למחסני חיזבאללה.

בתוך כך, סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר נוה ביקר אתמול במחנה צריפין, ואמר כי מה שמתרחש בימים אלה במדינות הערביות "נגזר מלמעלה" על ידי יד מכוונת. "אנחנו נמצאים היום במצב שחצי מהעולם - כל המזרח התיכון מסביבנו הוא מהומה ומבולקה - ומסביב יהום הסהר", אמר נוה, "אנחנו פה באמת אי קטן של שקט בתוך הסערה הזאת, ולא חזו את זה לא האצטגנינים ולא המנהיגים ולא אנשי המודיעין, שהם טובים מאוד אבל לא חזו את זה".

האלוף נוה אמר עוד כי "למרות שזה מולנו עדיין קשה לנו להבין ולשנות את הקונספציה שלנו. נקווה שכל מה שקורה עכשיו יוביל לבשורות חיוביות למרות שלצערנו הרב במזרח התיכון בסוף תמיד עלו גורמים קיצוניים ודתיים שליליים".

נוה אמר לרבנים, כי "צה"ל הוא צבא יהודי, צבא מאמין. בסוף צה"ל נזקק להרבה מאוד טנקים, הרבה מטוסים, אבל הרבה-הרבה יותר מזה אמונה בכוח בערכים שלו, של יושב-מרומים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ