עיתונאי ידוע הורשע בהסתה לגזענות בצרפת

אריק זמור טען כי רוב הפושעים במדינה "הם שחורים וערבים", ועורר דיון ציבורי לגבי גבולות חופש הביטוי והתקינות הפוליטית

ניו יורק טיימס
סקוט סייארה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
סקוט סייארה

פאריס. בית משפט בצרפת הרשיע בסוף השבוע את בעל הטור הידוע אריק זמור בגין "הסתה לשנאה על רקע גזעי". זמור טען שרוב הפושעים במדינה הם "שחורים וערבים" והוסיף כי זכותם של מעסיקים לסרב לקבל עובדים משתי קבוצות אוכלוסין אלה. בית המשפט פסק שעל זמור לשלם 14 אלף דולר על הוצאות בית משפט ופיצוי לחמשת ארגוני זכויות אדם שהגישו נגדו את התביעה. לדברי בית המשפט, זמור "הרחיק לכת מעבר לגבול חופש הביטוי" ושכאיש תקשורת מוטלת על הנאשם אחריות מיוחדת לכבד גבולות אלה.

זמור, הידוע כבעל טור בעל עמדות שמרניות, נחשב לאחד הפרובוקטורים הבולטים בצרפת. הוא זוכה להערצת שונאי הזרים מהימין הקיצוני ומושמץ בידי מהגרים, נשים והומוסקסואלים.

זמור, 52, בנו של יהודי אלג'ירי שהיגר לצרפת בשנות ה-50, קנה את שמו בהתבטאויות בוטות ושנויות במחלוקת. הוא מואשם בגזענות, סקסיזם, שנאת זרים, ליבוי פחדים ונרקיסיזם או בשילוב זה או אחר מביניהם. לדבריו, הוא "מחזיר לחיים את הפולמוס הצרפתי בעולם שמחד גיסא סובל מאמריקניזציה, ומאידך גיסא מצויים בו בני אדם שרוצים שיהיה תקין פוליטית עד כדי כך שלא יהיה בו כל סימן לגזענות. כלומר, עולם שבו אסור לומר מלה רעה על מיעוטים".

זמור מעלה מחדש את סוגיית הגזע ודן בהבדלים בין הגזע הלבן לגזע השחור. בעבר אמר כי "שלילת הדיון בסוגיית הגזע, מגוחכת ממש כמו הנאציזם". הוא מגנה את תהליך ה"פמיניזציה" בחברה, ההופכת לדבריו, לנשית תוך סירוסם של הגברים, וטוען כי ההומוסקסואליות מפרה את הסדר החברתי. משפטו של זמור משך תשומת לב ציבורית רבה. הוא כמעט פוטר ממשרתו ב"לה פיגארו", וערוץ הטלוויזיה +Canal, שבו שידר את דבריו על הערבים והשחורים, קיבל אזהרה מהרשות המפקחת על השידורים ברדיו ובטלוויזיה.

דברי זמור והתגובה העזה שהם עוררו משקפים את המתח השורר כיום בצרפת בשאלת הגזענות, האיסלאם וההשתלבות המהגרים בחברה. ואולם, היא מבטאת גם את הקושי לדון בנושאים האלה במדינה הנשענת על אזרחות מופשטת ודוחה בחוקתה כל דיון במוצא אתני, דת ושונות בין קהילות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ