שני הרוגים בהפגנות נגד המשטר באיראן

כוחות הביטחון ירו אש חיה וגז מדמיע לעבר המפגינים בטהראן, שדורשים את סיום כהונתו של המנהיג הרוחני עלי חמינאי

אבי יששכרוף
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
רויטרס

באיראן התחדשו אתמול העימותים בין כוחות הביטחון לבין מפגינים מתנועות האופוזיציה, שדורשים את סילוקו של המשטר בטהראן ואת סיום כהונתו של המנהיג הרוחני עלי חמינאי. עשרות אלפי איראנים יצאו לרחובות בפעם השנייה בתוך שבוע והתעמתו עם אנשי הבאסיג', המליציה האיראנית שתפקידה לסייע למשטר לשמור על הסדר הציבורי.

אנשי הבאסיג' ירו גז מדמיע לעבר המפגינים והיכו אותם נמרצות באלות. חלקם אף ירו אש חיה לעבר המפגינים. אתר של האופוזיציה באיראן דיווח כי לפחות שני בני אדם נהרגו אתמול מירי כוחות הביטחון בטהראן. ההפגנות נערכו לציון שבוע להריגתם של שני סטודנטים שהשתתפו בהפגנות נגד המשטר בשבוע שעבר. עדי ראייה תיארו את ההפגנות אתמול, ובעיקר את ניסיונות הדיכוי שלהם, כאלימות ביותר.

בצעד לא שגרתי, עצרו אתמול כוחות הביטחון האיראניים את פאיזה האשמי, בתו של עלי רפסנג'אני, הנשיא לשעבר ואחד היריבים הפוליטיים של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד, שהשתתפה בהפגנות בטהראן. האשמי שוחררה לאחר כמה שעות, לאחר שהצליחה לשכנע את החוקרים שהיא רק יצאה לסיבוב קניות. ההפגנות נערכו כמעט בכל הערים הגדולות ברחבי איראן ובכולן נרשמו עימותים אלימים בין המפגינים לכוחות הביטחון.

אתרי האינטרנט של מנהיגי האופוזיציה מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי פרסמו קריאות להמשיך לקיים עצרות ברחבי איראן, כדי להוכיח "תמיכה נחרצת בתנועה למען רפורמה ומנהיגיה".

אתמול דיווח האתר של מוסאווי כי "טהראן אפשר לראות מספר רב של שוטרים לפיזור הפגנות, אנשי ביטחון, חברי מיליציית הבאסיג' ואנשי ביטחון בלבוש אזרחי".

האתר של כרובי דיווח כי כוחות ביטחון רבים יצאו לרחובות בערים אחרות באיראן, בהן איספהן ושירז.

מוסאווי וכרובי נתונים במעצר בית, מאז שקראו לתומכיהם לבוא לעצרת לפני שבוע. קיצונים באיראן קראו לגזור על שניהם עונשי מוות.

בתום יום סוער בטהראן, דיווחה בשעות הערב סוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א כי המפגינים התפזרו לביתם ושהשקט הושב לרחובות טהראן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ